יחסי סין-ארה"ב

מאת: China Radio International, תרגום: קובי לוי
 • בפברואר 1972 ביקר בסין נשיא ארה"ב ריצ'רד ניקסון, ושתי המדינות פרסמו את "ההצהרה המשותפת לסין ולארה"ב" ואת "הצהרת שנחאי", אשר סימלו את קץ הנתק בין סין לארה"ב שארך למעלה מ-20 שנים. ב-16 בדצמבר 1978, פרסמו שתי המדינות את "ההצהרה המשותפת בנוגע לכינון יחסים דיפלומטיים בין סין לארה"ב". ב-1 בינואר 1979, כוננו ארה"ב וסין יחסים דיפלומטיים רשמיים בדרג שגרירים. ב-17 באוגוסט 1982, שתי המדינות פרסמו את "הצהרת 17 באוגוסט", אשר קבעה כללים המסדירים את הצעדים שיש לנקוט בנוגע למכירות נשק מארה"ב לטייוואן עד להגעה להסדר קבע בסוגייה הטייוואנית.

  ניקסון ומאו בלחיצת יד היסטורית

  בינואר 1984, ביקר ראש ממשלת סין בארה"ב, ובאפריל ביקר נשיא ארה"ב רונלד רייגן בסין. ביולי 1985, ביקר בארה"ב נשיא סין לי סְיֵין-נְיֵין. זה היה הביקור הראשון בארה"ב של ראש מדינה סיני.

  בינואר 1998, ביקר מזכיר ההגנה של ארה"ב ויליאם כהן בסין, ומשרדי ההגנה של שתי המדינות חתמו על "הסכם להקמת מנגנון התייעצות לחיזוק הביטחון הצבאי הימי". ב-25 במאי, הנשיאים גְ'יָאנְג דְזֶה-מִין וביל קלינטון שוחחו לראשונה בטלפון המוצפן שנפתח באותו חודש כערוץ הידברות ישיר בין ראשי שתי המדינות. השניים החליפו דעות בנושא המצב בדרום אסיה ויחסי ארה"ב-סין.

  ב-25 ביוני עד 3 ביולי 1998, ערך נשיא ארה"ב ביל קלינטון ביקור ממלכתי בסין בהתאם להזמנת הנשיא ג'יאנג דזה-מין. בעקבות פגישות שקיימו שני הנשיאים, הסכימו שני הצדדים להמשיך ולחזק את הדיאלוג ואת שיתוף הפעולה ביניהם בסוגיות בינלאומיות כבדות משקל. שני הצדדים הסכימו להמשיך את המאמצים המשותפים ולהאיץ את המירוץ להגשמת המטרה של כינון שותפות אסטרטגית קונסטרוקטיבית בין ארה"ב לסין לקראת המאה ה-21. שני הצדדים החליטו לא לכוון עוד נשק גרעיני אסטרטגי שבאמתחתם האחד כלפי האחר. שני הצדדים הסכימו להדק את הדו-שיח האסטרטגי בתחומי הכלכלה והפיננסים ולתרום תרומה פעילה למען קידום ההתפתחות החיובית של הכלכלה העולמית וענף הפיננסים הבינלאומי.

  ביל קלינטון וג'יאנג דזה-מין

  ב-1 בינואר 1999, החליפו הנשיאים ג'יאנג וקלינטון אגרות ברכה לרגל 20 שנה לכינון היחסים הדיפלומטיים בין סין לארה"ב. ב-6-14 באפריל, ערך ראש ממשלת סין דאז ג'וּ רוֹנְג-גִ'י ביקור רשמי בארה"ב. זהו היה הביקור הראשון של ראש ממשלה סיני בארה"ב זה 15 שנה.

  ב-8 במאי 1999, 5:45 בבוקר לפי שעון בייג'ין, פגעו 5 טילים של נאט"ו, בראשות ארה"ב, אשר שוגרו מזוויות שונות, בשגרירות סין ביוגוסלביה. 3 עיתונאים סינים נהרגו, למעלה מ-20 מעובדי השגרירות נפצעו ובניין השגרירות ניזוק קשות. העם הסיני זעם על המעשה הנתעב של ארה"ב, ויחסי סין-ארה"ב נפגעו במידה מסוימת.

  מבנה שגרירות סין ביוגוסלביה, לאחר ההפצצה במאי 99'

  ב-11 בספטמבר אותה שנה, נועדו הנשיאים ביל קלינטון וג'יאנג דזה-מין במהלך ישיבה לא רשמית של מנהיגי ארגון שיתוף הפעולה הכלכלי של אסיה והאוקיאנוס השקט (APEC) שהתכנס באוקלנד, ניו-זילנד. הפגישה הניבה תוצאות חיוביות.

  בשנת 2000, גברו שיתוף הפעולה והמגעים רמי הדרג בין סין לארה"ב בשלל תחומים. ב-15 בדצמבר אותה שנה, החליט על הקונגרס האמריקני על מתן פיצויים בסך של 28 מיליון דולר על הנזק ברכוש שנגרם במהלך תקיפת השגרירות ביוגוסלביה במסגרת "חוק ההקצבות הכולל".

  בבוקר 1 באפריל 2001, בזמן שמטוס ביון של צבא ארה"ב מסוג EP-3 ביצע פעולות ריגול נגד סין מעל הים, 104 ק"מ מהאי האינאן, הוא התנגש במטוס של צבא סין מסוג J-8 שעקב אחריו. הטייס, וואנג וֵויי, נהרג במהלך ההתנגשות. אחרי שגרם לתקרית, המטוס האמריקני נחת בנמל התעופה הצבאי לִינְג-שְוֵוי באי האינאן בלי לקבל רשות להיכנס לתחום האווירי של סין. ב-11 באפריל, קיבל שר החוץ של סין, טַאנְג גְ'יָה-סוּ'אָן, איגרת התנצלות מאת ג'וזף פרוהר, שגריר ארה"ב בסין דאז, בשם הממשל האמריקני, שבה הביעה ארה"ב צער על התקרית.

  ב-11 בספטמבר 2001, ספגו ניו-יורק ווושינגטון מתקפות טרור, שמהלכן נגרמו אבידות קשות בנפש ונזק כבד ברכוש. ב-19 באוקטובר, נועדו הנשיאים ג'יאנג ובוש בשנחאי, החליפו דעות בנושאים כבדי משקל כיחסי סין-ארה"ב והמלחמה בטרור והגיעו לשורת הסכמות חשובות. שני הצדדים הסכימו לפעול יחד למען קידום שיתוף הפעולה הקונסטרוקטיבי בין שתי המדינות.

  בשנת 2002, נתקלו יחסי סין-ארה"ב בכמה מהמורות, אולם ככלל נשמרה מגמת השיפור וההתפתחות של היחסים. ב-21-22 בפברואר אותה שנה, ערך נשיא ארה"ב בוש ביקור עבודה בסין. מנהיגי שתי המדינות נועדו בשנית, וניהלו דיון מעמיק ביחסי שתי המדינות ובמצב הנוכחי בזירה הבינלאומית. השניים הסכימו כי על סין וארה"ב להדק את שיתוף הפעולה והדו-שיח ביניהן, לפתור מחלוקת בצורה ראויה, ולעודד את המשך התפתחות שיתוף הפעולה הקונסטרוקטיבי בין שתי המדינות. ג'יאנג דזה-מין נעתר להזמנתו של בוש וערך ביקור בארה"ב לפני שהגיע למקסיקו באוקטובר כדי לנכוח בכנס ארגון שיתוף הפעולה הכלכלי של אסיה והאוקיאנוס השקט. הנשיא ג'יאנג הדגיש באזני בוש את החשיבות של מציאת פתרון הולם לסוגיית טייוואן למען המשך התפתחות היחסים בין ארה"ב לסין. בוש חזר ואישר כי ארה"ב מתמידה במדיניותה כלפי סין, מכבדת את שלוש ההצהרות המשותפות, וכי הממשל האמריקני דבק במדיניות זו לאורך תקופה ארוכה בלא שינוי.

  בני הזוג בוש וג'יאנג