יואן ודולר צועדים יד ביד?

מאת: China Daily, תרגום: אולגה לוקשין
  • רוחות השוק הסיני-אמריקאי הובילו את היואן הסיני לשיאו החדש ביום רביעי האחרון. שווי המטבע היציב יחסית ששער החליפין שלו בעיקר נע ב2% מטה או מעלה גדל ל-6.8271 יואן עבור דולר אחד. זהו שינוי משמעותי לאחר שבוע שעבר בו שווי היואן היה 6.9568 עבור דולר אחד, שיא נמוך נמיוחד לאור המתחיםבשוק הבינלאומי לאחר הנפילה החדה של הלירה הטורקית.

    לפי טענת האנליסטים, הקפיצה ב1.86% של שווי היואן בתוך פרק זמן כה קצר התרחשה בעקבות נפילת ערך הדולר לאחר ביקורת של הנשיא דונאלד טראמפ על הפדרל ריזרב וחוזק הדולר. ג׳אמיל אחמד, המנהל הבינלאומי של חקר שוק ואסטרטגיית המטבע בFXTM, הפלטופרמה העולמית למסחר במט״ח, אמר כי״ההערות האחרונות של הנשיא טראמפ אפשרו למטבעות השווקים המתפתחים לחזור לתנופה כנגד היחלשות הדולר.״ הוא הוסיף כי ״השוק עדיין מונע על ידי חישוב סיכונים פוליטיים והמשקיעים מחכים בקוצר רוח לחידוש השיחות בין סין וארה״ב.״

    ״הבנק המרכזי (הסיני) דחף קדימה את רפורמת השוק של משטר שער חליפין בזמן מיוחד, מהלך שהיה אמיץ במיוחד ואנו רואים את התוצאה- זה באמת מצליח.״ אמר דינג ג׳יג׳יה, סגן נשיא האוניברסיטה לכלכלה ומנהל עסקים בבייג׳ין. יחד עם הרפורמה, לשוק יהיה יותר יכולת להשפיע על שער החליפין הארצי והצפי הואשהיואן ינוע מטה ומעלה בעתיד.

    לי בו, מנהל מחלקת המדיניות המוניטרית של People’s Bank of China, אמר כי שער החליפין הנוכחי של היואן נקבע בעיקר על ידי היצע וביקוש בשוק, ואילו בכירים בבנק המרכזי טענו כי סין לא תשתמש בשער החליפין בתור כלי התמודדות עם הסכסוך המסחרי ולא יפעלו להפחתת ערך היואן.

    בסופו של דבר, ייצוב שער החליפין יכול רק לתרום לתכנון ציפיות והגבלת ייצוא ההון.