טראמפ כתב "תודה" בטוויטר שלו, הכוונות מאחורי זה ברורות!

מאת: China Radio International, תרגום: ג'יה סו , עריכה: אופיר דור
 • ב-10 אפריל נשיא סין שי ג'ינפינג נשא נאום מרכזי בקונגרס השנתי של פורום בואו לאסיה 2018 והציע ארבעה צעדים חשובים לפתיחה נוספת של סין לעולם. יוזמה זו זכתה לשבחים רבים ולתמיכה מצד הקהילה הבינלאומית.

  נשיא ארה"ב דונלד טראמפ מיהר לפרסם ציוץ בטוויטר שלו: "תודה רבה למילים הידידותיות מנשיא סין שי על מכסים ועל המכסומים בנושא הרכב ... בנוסף, על ההארה שלו בנושא קניין רוחני והעברות טכנולוגיה. אנחנו נעשה התקדמות גדולה יחד!“. 

  על רקע הסכסוך בין ארה“ב לסין בנושאי מסחר, הציוץ החיובי בטוויטר של טראמפ הוא לכאורה יוצא דופן. 

  קודם כל, מדובר במחווה שטראמפ נאלץ לעשות בגלל לחץ עולמי. 

  לאחר פרסום הנאום של שי ג'ינפינג בבואו, התקשורת המערבית פרסמה פרץ של פרשנויות. מקובל לחשוב כי הצעדים עליהם הודיע הנשיא שי שנועדו להרחיב עוד יותר את הפתיחות, הוכיחו באמת את נחישותה של סין ואת כנותה בשמירה על הגלובליזציה, ושוב הוכיחו את אחריותה של סין לעולם. כאשר סין הפכה למגינת הסחר החופשי העולמי ולמגנה על מערכת המסחר הרב-צדדית, נאלצה ממשלת ארה"ב להגיב איכשהו.

  שנית, באמירת "תודה" לסין טראמפ ניסה בעצם להטעות את דעת הקהל הבינלאומית.

  בציוץ שלו ציין טראמפ צעדים כגון מכסים וזכויות קניין רוחני כדי לקדם את פתיחת סין לעולם החיצון. הוא הביע "תודה" על כך והטעה את העולם החיצון לחשוב כי הכוונה של סין היא לבצע ויתורים ובכך ליצור לעצמו דעת קהל חיובית.

  סיבה שלישית לציוץ היא רצונו של טראמפ לפייס את השוק האמריקני ולשרת את הפוליטיקה הפנימית.

  המטרה של ממשל טראמפ היא לייצב את שוק ההון בארה"ב, בעוד הוא מתכונן לקראת בחירות אמצע הקדנציה בנובמבר. גיבוש העמדה הדומיננטית של המפלגה הרפובליקנית עומדת בראש סדר העדיפויות שלו. לנוכח המצב הכאוטי, טראמפ חייו בדחיפות לפייס את רגשותיהם של האנשים ולהרגיע את הביקורת. למרבה הצער, העם האמריקני לא קונה את זה. כמה סנטורים רפובליקנים ציינו כי "טראמפ לא ניצח בפועל".

  הסכסוך שעוררה ארה"ב בנושא סחר עם סין הוא חלק חשוב מתוכניתה לבלום את התפתחותה של סין ולשמור על ההגמוניה שלה. לסין יש מספיק כלים לפעול בזהירות ברורה, להקשיב לדברי הצד השני ולא רק להמשיך לקדם רפורמה ופתיחה, אלא גם לנצח בנחישות את מלחמת הסחר.