טעות חישוב הקפיצה את המכס

מאת: Other, תרגום: סי סיאוצ'י, קובי לוי
 • שיעור המכס על צינורות הנפט המיובאים מסין לארה"ב זינק מ-36.53% ל-96.51%.

  טעות גסה של משרד המסחר האמריקני שהפך כפל לחילוק במהלך חישוב המרת מטבע הובילה לתיקון תוצאת הפסיקה הראשונית ולזינוק בשיעור המכס. למרבה הצער, החברות הסיניות הן שצריכות לשלם את החשבון על הטעויות של האמריקנים.

  כעת נוסף עוד משתנה בסאגת המכס הכפול על צינורות נפט מסין לארה"ב שנמשכת כבר יותר משמונה חודשים. ביום האחרון של שנת 2009, משרד המסחר של ארה"ב הכריז פתאום כי בשל שגיאת חישוב הוא החליט לתקן את תוצאת הפסיקה הראשונית של מכס נגד היצף המוטל על צינורות נפט המיוצרים בסין. שיעור המכס זינק מ-36.53% ל-96.51%, מספר שבינו לבין 99.14%, המכס המעניש הגבוה ביותר שהוטל בפרשייה הזאת, אין הבדל גדול.

  "אפילו במסגרת העימות המסחרי בין ארה"ב לסין זה דבר נדיר." אנשי משרד המסחר של סין מגלים כי ל-37 חברות סיניות שהיו מעורבות בפרשה נפסק מכס בשיעור 36.53%, בהתאם לשיעור המכס נגד היצף שהוטל על חברת צינורות הפלדה של טְיֵינגִ'ין. היקף המכס הזה חושב על סמך זאת שהודו תהיה מדינת תחליף. מסתבר שכאשר משרד המסחר האמריקני ערך חישוב של שער ההמרה מהרופי ההודי לדולר האמריקני, הוא שגה שגיאה גסה והפך את הכפל לחילוק, מה שהוביל לפארסה של תיקון תוצאת הפסיקה הראשונית.

  החברות הסיניות הפחיתו את הייצוא לארה"ב

  כמה חבל שדווקא החברות הסיניות הן שצריכות לשלם את החשבון על הטעויות של האמריקנים. על פי התכנית, משרד המסחר של ארה"ב יפסוק סופית בסוגיית ה"מכס נגד היצף" המוטל על צינורות נפט המיובאים מסין במרס 2010. על פי תוצאות הפסיקה האחרונה, ייצוא צינורות נפט סיניים לשוק האמריקני לא יניב כל רווח. "כשהמכס המעניש ייכנס לתוקף באופן רשמי, לא נוכל לייצא לארה"ב ב-5 שנים הקרובות." חברת ייצור צינורות הנפטOil Pipe Seamless Wuxi, הייתה הראשונה להביע את מחאתה בסוגייה הזו. גורמים בענף ציינו כי כיום ארה"ב ואף אירופה כמעט שאינן מופיעות ברשימת יעדי הייצוא של צינורות נפט מתוצרת סין, והיעדים העיקריים הם מדינות באסיה ובמזרח התיכון. לנוכח הצמיחה הכלכלית הנמשכת במדינות אלה, היקף הייצוא הסיני אליהן עוד עתיד לגדול.

  עו"ד יוּ' שֶנְגְסִינג סבור כי טעות החישוב אירעה רק משום שארה"ב ניצלה את הפרצה של "מדינת תחליף" והשתמשה בהודו בתהליך הטלת המכס. חוק המסחר של ארה"ב קובעים כי כשמחשבים את היקף המכס נגד היצף המוטל על מדינות שאינן כלכלות שוק, יש להשתמש במדינה במעמד של כלכלת שוק כתחליף וכך לחשב את עלות הייצור ומחיר המוצרים. אך מצבה של הודו שונה מסין, והפיכת הודו למדינת תחליף עלול להזניק את שיעור המכס בכל אחת מן החוליות בשרשרת. לבסוף, קבע משרד המסחר האמריקני בשימוע הראשון בנושא שיעור מכס בשיעור 96.51%.