חתימת הפעילות בטקס חגיגי בישראל

מאת: China Radio International, תרגום: עמית אלעזר, יואב וולנסקי
 • בתאריך ה-12 לספטמבר 2012, התקיים בתל-אביב טקס שחתם את הפעילות המיוחדת "החוויה הסינית שלי", פרי של שיתוף פעולה בין שגרירות סין בישראל והרדיו הבינלאומי של סין.

  באירוע נכחו יותר מ-70 אורחים, ביניהם יושבת ראש הכנסת לשעבר חברת הכנסת דליה איציק, שגרירת סין בישראל גאו יאן-פינג, סגן העורך הראשי של רדיו סין הבינלאומי מה ויי-גונג, כמו גם נציגי משרד החוץ ומשרד התקשורת, חברי אגודת הידידות ישראל-סין, ואורחים נכבדים אחרים. ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, גם הוא בן למשפחת יהודים יוצאי סין, נשא דברים שהוקלטו מראש והוקרנו במהלך הטקס.

  השגרירה גאו יאן-פינג ציינה בנאומה: "במהלך מלחמת העולם השנייה, טוב ליבם, ידידותם ופתיחותם של העם הסיני הפכו את סין למקום מקלט במזרח עבור היהודים שסבלו מרדיפות הנאצים. בתקופה היסטורית יוצאת דופן זו, היהודים שהתגוררו בסין ושכניהם הסינים הזדהו זה עם זה, תמכו זה בזה, סייעו האחד לשני וכן רקמו קשרי ידידות עמוקים. היום, הידידות בין העמים והמדינות ממשיכה להתפתח ולהעמיק."

  היא הוסיפה ואמרה כי "פעילות 'החוויה הסינית שלי' היא חוליה חשובה בחגיגות 20 שנה לכינון היחסים הדיפלומטיים בין ישראל לסין, והיא מסמלת את רגשות הידידות והאחווה אשר קיימים בין העמים מאז ומעולם. בחלק של הפעילות של איתר יהודים יוצאי סין ומשפחותיהם באמצעות האינטרנט השתתפו בהתלהבות גולשים רבים, והמילים והשורות שהם כתבו מראים עד כמה עמוקים רגשות ההוקרה והחיבה לסין. במסע השורשים ביקרה המשלחת הישראלית בבייג'ין, חרבין ושנחאי וכן נפגשה עם יהודים המתגוררים בסין כיום. הם חוו על בשרם את 'המולדת השנייה' בה חיו והתגוררו יהודי סין. המפגש עם הסינים, אותו עם שהיה חבר לעת צרה, העניק להם תחושה של שיבה הביתה. אני מאמינה כי פעילות זו תחזק את שיתוף הפעולה וכן תעשיר את הדיאלוג התרבותי בין סין לישראל. כמו כן, משמעותה התקדמות נוספת אל עבר חיזוק ההבנה הדדית והידידות בין העמים והמדינות."

  סגן העורך הראשי של הרדיו הבינלאומי של סין, מה ויי-גונג, נשא דברים ואמר: "האתר העברי של הרדיו הבינלאומי של סין הוא אתר האינטרנט היחיד בשפה העברית מטעם גורם רשמי בסין. מאז הקמתו ועד היום אנו פועלים במרץ על מנת להפכו לפלטפורמה של תקשורת ודיאלוג בין שני העמים והמדינות." הוא הוסיף ואמר כי "התחקות אחר השורשים היא מתן כבוד למורשת, כמו גם יצירת בסיס לעתיד. מעקב אחר התהליך שעברו חברי משלחת 'החוויה הסינית שלי' מוביל אותנו מסיפורים היסטוריים לסיפורן של שתי מדינות מודרניות בתחומים כמו תרבות, כלכלה וחברה, כמו גם להעמקת ההבנה ההדדית ולשיתוף פעולה. בכך הוא הופך את רגשות הידידות הקיימים לחזקים אף יותר."

  רה"מ לשעבר אהוד אולמרט בירך גם הוא, ונשא דברים שהוקלטו מבעוד מועד והוקרנו במהלך הטקס: "ביתי השני הוא בחרבין שבסין. יש בה יש נתח מן ההסטוריה היהודית, לרבות סיפורם של הורי שגדלו שם ושל סבי שעדיין קבור שם. אנחנו גאים שייסדנו בהצלחה את מערכת היחסים עם המדינה האדירה הזו, סין. העובדה שאתם, הסינים, מוקירים כה רבות את מערכת היחסים שלכם איתנו, היא כבוד גדול למדינת ישראל. בנוסף, אנו שמחים במיוחד שסין הקימה אתר אינטרנט שמספק מידע עדכני בעברית לגבי מה שקורה בה. זוהי הפעם הראשונה שיש תקשורת ישירה בין ישראל לסין בשפה העברית, דבר שיכול לומר לנו רבות על מערכת היחסים הנפלאה בין שתי המדינות."

  במהלך בטקס המסכם הוענקו שי ותעודת הוקרה למשפחתו של תדי קאופמן ז"ל, אשר כיהן כיושב ראש של אגודת הידידות ישראל-סין ושל איגוד יוצאי סין בישראל. בנוסף, הוקרן סרטון וידאו של השיר "כמה אנחנו דומים" בהשמעת בכורה, אשר נכתב במיוחד לרגל חגיגות 20 שנה ליחסי ישראל-סין. הוא נכתב, הולחן והופק על ידי מחלקת העברית של הרדיו הבינלאומי של סין ובוצע על-ידי הזמר הישראלי דוד ד'אור והזמרת הסינית הָה-הוּי.

  מטרת פעילות "החוויה הסינית שלי" היא לציין 20 שנות יחסים דיפלומטיים בין סין וישראל. פעילות זו תוכננה והוצאה לפועל על ידי הרדיו הבינלאומי של סין, בסיועם של משרד התרבות הסיני, אגודת הידידות עם מדינות זרות והתאחדות העיתונאים, ובשיתוף פעולה הדוק עם שגרירות סין בישראל ושגרירות ישראל בסין. היא ממחישה, על כל שלביה – "חיפוש קרובים באינטרנט", "מסע השורשים" ו"טקס הסיכום" – את אותה פיסה מיוחדת בהיסטוריה בה סינים ויהודים חיו ביחד, סייעו וחשו אמפתיה זה לזה ויצרו קשרי ידידות עמוקים.

  לקריאת הנאומים המלאים, לחצו כאן