חרבין: גן שעשועים חורפי

מאת: Xinhua News Agency , תרגום: קובי לוי , עריכה: קובי לוי
 • השלג הכבד הראשון בכל שנה מגיע אל עיר הקרח חרבין, בירת מחוז היי-לונג-ג'יאנג, בנובמבר, עם תחילת החורף. פתיתי השלג הצח מלבישים את העיר שבה שזורים בניינים אירופיים רבים בלבוש של עולם האגדות, מעניקים תחושה של אשליה וקסם, ומבהירים לכולם מעל לכל ספק – החורף אכן בא.

  פארק מושלג בחרבין

  המראות הראשונים שמבחינים בהם כשנכנסים לחרבין בחורף, העיר שזכתה לכינוי "מוסקבה של המזרח" ו"פריס הקטנה של המזרח", הם השלג והקרח, הבניינים האירופים, הקשתות הבולטות והחלונות הגבוהים והקמורים. חרבין היא אחת הערים ה"אירופיות" ביותר בסין: מצויים בה אינספור בניינים מערביים בשלל סגנונות מתקופות שונות – בניינים בסגנון הרנסנס של המאות ה-15 וה-16; בניינים בסגנון הבארוק של המאה ה-17; בניינים בסגנון האקלקטי של המאה ה-18 ובניינים בסגנון אר-נובו של סוף המאה ה-19 ותחילת המאה ה-20. קשה ללכת בחרבין יותר מ-5-10 צעדים בלי לחזות בעוד דוגמא קלאסית של הבניינים האלה. בשדרה המרכזית של חרבין בלבד 71 בניינים בסגנון אירופי, המייצגים את ארבע האסכולות המשפיעות ביותר בארכיטקטורה המערבית במאות השנים האחרונות.

  ארכיטקטורה מודרנית על רקע בניינים בסגנון רוסי, חרבין


  משנכנס החורף בחרבין, כל טיפת מים באוויר הפתוח הופכת לקרח וכל הבל פה קופא על המקום. התושבים יוצאים מבתיהם עטופים בשכבות רבות כל כך ומרחוק הם עשויים להיראות כמו כדור כותנה. לאמיתו של דבר, שיא החורף בחרבין לא כל כך מפחיד כפי שזה נשמע, והחום בתוך הבתים בוודאי יעורר קנאה אצל תושבי דרום סין. חרבין היא העיר המוּסקת ביותר בסין, וטמפרטורות החדר עומדות על 20 מעלות (מעל האפס!) לפחות. כשתחזרו למלון, כשתתיישבו במסעדה, בבית תה או בפאב וכשתשוטטו בתוך הקניונים והחנויות, תחושו כאילו נקלעתם לתוך כבשן. האוויר החם, שאי אפשר להימלט ממנו אפילו בתחבורה הציבורית בעיר, משרה תחושה של נעימות מפתיעה לנוכח הקור העז השורר בחוץ. החום הנעים בפנים מול הקור העז בחוץ ממלא את התושבים במין עצלות, הגורמת להם להתכנס בבתיהם, להתכרבל בחום ולשקוע בשנת חורף.

  מתחממים במסעדה מערבית בחרבין. העיר המוּסקת ביותר בסין

  אך דווקא השלג והקרח הם שמעירים את דובי החורף מתרדמתם. בימי החורף, נהר סונג-הואה הקפוא הופך למתקן ההחלקרח הטבעי הטוב באזור. תושבי הצפון, שאוהבים מאוד את החורף, באים בהמוניהם בשיא החורף לחמם את גופם, ובתחילת החורף הם אינם מסוגלים להתאזר בסבלנות עד אשר הקרח יתקשה דיו כדי להחליק עליו. מה שעשוי להפתיע עוד יותר הוא המוני הסינים מהדרום, שעוזבים את החמימות היחסית של מחוזותיהם, עולים על מטוס ונוהרים לחרבין בשיא החורף, שהוא גם שיא עונת התיירות. אלה באים ליהנות ממגוון הפעילויות החורפיות שחרבין מציעה למבקרים בה וכמובן מפסטיבל הקרח ושלג המפורסם הנערך בחרבין מדי שנה בשנה.

  בונים בובות שלג, חרבין


  חרבין וסביבותיה מציעות למבקרים אינספור פעילויות חורפיות. שתי הפעילויות הפופולריות ביותר הן החלקה על הקרח וסקי. כל משטח מים בעיר שקופא הופך מייד למשטח המיועד להחלקה על הקרח, והמקום הפופולרי ביותר הוא נהר סונג-הואה הקפוא שחוצה את העיר. בסביבות חרבין כמה אתרי סקי שהפופולרי ביניהם הוא יָה-בּוּלִי (Yabuli, בסינית: 亚布力滑雪场) כ-200 ק"מ מזרחית לחרבין. יה-בּולי הוא אתר הסקי הגדול בסין, ובו מגוון מסלולי סקי המתאימים לרמות שונות. פני השטח ההרריים ו-170 ימי השלג בשנה הופכים את האתר לאידיאלי בעבור גולשים חובבים ומקצוענים כאחד העורכים אימונים ותחרויות במקום.

  אתר הסקי יה-בולי, גן עדן לחובבי הסקי והסנובורד

  נוסף על אלה, אפשר ליהנות בסביבות חרבין מגלישה במזחלות המובלות על ידי בעלי חיים שונים, החל בכלבים וסוסים וכלה בחמורים ואיילים, וכן בנסיעה מסעירה באופנועי שלג. המטיילים ההרתפקנים יותר יוכלו לצאת אל ההרים שבסביבה לטיפוס חורפי בתוך נופי השלג והקרחונים המרהיבים.

  מזחלות שלג, חרבין


  חרבין של החורף מפורסמת בראש ובראשונה בזכות פסטיבל הקרח והשלג שנערך בה מדי שנה בחודשים ינואר-פברואר. רשמית נפתח הפסטיבל בכל שנה ב-5 בינואר ונמשך חודש, אולם התצוגות מתחילות בדרך כלל מוקדם יותר ומסתיימות מאוחר יותר. זהו אחד מפסטיבלי החורף הגדולים והמקיפים בעולם שהתחיל לפעול באופו רשמי בשנת 1985 ומציג תערוכות בכמה אתרים ברחבי העיר. אולם ניתן להתחקות אחר שורשיו עד לשושלת צ'ינג (1644-1911), אז נהגו האיכרים והדייגים בצפון-מזרח סין לייצר פנסי קרח ולהשתמש בהם בחודשי החורף. הפסטיבל מושך אליו פַּסָלי קרח ושלג מכל העולם הפוקדים את חרבין בחורף ובונים פסלים גדולים כקטנים. לצד פסלי קרח ושלג של דמויות וסצנות מפורסמות מאגדות וסיפורים סיניים מסורתיים, בולטים בפסטיבל פסלי ענק של מונומנטים ארכיטקטוניים מרחבי העולם כפירמידות ממצרים, האקרופוליס, הקרמלין, גשר התמזה, החומה הסינית ועוד.

  עיר הקרח והשלג בשעת לילה

  פסטיבל הקרח והשלג מתרכז בכמה אתרים ברחבי העיר וביניהם "עולם הקרח והשלג של חרבין", בפארק "אי השמש" (Taiyangdao Scenic Area, בסינית: 太阳岛风景区) בגדה הצפונית של נהר סונג-הואה ובפארק ג'אולין (Zhaolin, בסינית: 兆麟公园) שבמרכז העיר. בלילה מוארים פסלי הקרח בצבעים מרהיבים המנצנצים בכל רחבי העיר הקפואה.

  כנסיות אורתודוקסיות משלג, חרבין

  חרבין היא אחת הערים הגדולות בסין ומקושרת בטיסות ישירות לערים רבות אחרות. רכבות מבייג'ין לחרבין ובחזרה יוצאות כמה פעמים ביום. מומלץ לנסות ולקנות כרטיסים לרכבות הלילה המהירות מס' T17 או Z15 שיוצאות בערב מבייג'ין ומגיעות בבוקר למחרת. לחלופין רכבות מס' D25 ו-D27 יוצאות מבייג'ין בבוקר ובצהרים בהתאמה ומגיעות לחרבין כעבור 8 שעות. נא להגיע מצוידים בלבוש חם!

  דרקונים סיניים נושאים פסל בודהה ותינוק בכרכרה, הכול עשוי שלג