חכם סיני אמר: ביתו של קונפוציוס

תרגום: קובי לוי, עריכה: סוּ' גֶ'ה-פּינְג
  • "היכל השלמות הגדולה", הלב של מקדש קונפוציוס, מתנשא לגובה של כ-30 מטר ורוחבו ממזרח למערב למעלה מ-50 מטר. גג ההיכל מכוסה רעפים צהובים מנצנצים היוצרים מראה מרהיב ומרשים, שיכול להתחרות ביופיו ב"היכל ההרמוניה העליונה" שבעיר האסורה. היכל זה מכונה "אחד משלושת ההיכלות העתיקים הגדולים בסין". המחזה המרתק ביותר בתוך ההיכל הם עשרת עמודי האבן שעליהם חרוטים דרקונים מפותלים. כל אחד מהם עשוי מקשה אחת של אבן מסותתת, שגובהה 6 מטרים וקוטרה כמעט מטר. 10 עמודי הדרקון המרהיבים נבדלים זה מזה ומצטיינים בפיסול יפהפה. מדובר באוצר של אמנות הפיסול העתיקה באבן בסין. אפילו עמודי הדרקונים שבעיר האסורה נופלים מהם ביופיים. במקדש קונפוציוס מוצגים למעלה מ-2,000 לוחות אבן מכל השושלת והתקופות בהיסטוריה של סין, ומדובר באחד מ"יערות הלוחות" הגדולים בסין. 50 לוחות מתוכם הם לוחות קיסריים (לוחות שהקיסר עצמו חקק עליהם), והם ממחישים את המעמד הרם שממנו נהנה קונפוציוס בחברה הפיאודלית. אחוזת משפחת קונג (בסינית: 孔府) שוכנת בסמוך למקדש. זהו המקום שבו גרו צאצאיו של קונפוציוס מאשתו החוקית, ובסין אחוזה זו שנייה בגודלה רק לארמונות הקיסריים של מינג וצ'ינג. אחוזת משפחת קונג נבנתה לראשונה בתקופת השושלות סונג וג'ין (המאות 12-13 לספירה), והיא דוגמא קלאסית לאחוזה של בעלי אדמות מן האצולה הפיאודלית. שטחה כמעט 50 אלף מטרים רבועים ובה 500 בניינים, חדרים, אולמות והיכלות מסוגים שונים. לאחוזת משפחת קונג מבנה ייחודי מאוד: החלק הקדמי נועד לטיפול בעניינים ציבוריים ואילו החלק האחורי נועד לחיי היומיום. הסידור והמבנה של ההיכלות והאולמות מאופיינים בסגנון קלאסי של בתי פקידים קיסריים ממינג ומצ'ינג. באחוזת משפחת קונג אצורים עתיקות בעלי ערך היסטורי גבוה ביותר כגון: מסמכים היסטוריים, ביגוד וכלים יקרי ערך מכל התקופות.

    שחזור טקס מסורתי במקדש קונפוציוס בצ'ו'פו ביום הולדתו של הפילוסוף הדגול

    יער קונפוציוס (בסינית: 孔林) הוא בית הקברות של קונפוציוס ובני משפחתו. כיום זהו בית הקברות המשפחתי העתיק והגדול בעולם. יער קונפוציוס נמצא בשימוש רצוף זה 2,500 שנה, שטחו כ-2 קמ"ר, ובתוכו למעלה מ-10,000 קברים של צאצאי משפחת קונג. ביער שמורים למעלה מ-5,000 מצבות ולוחות מאז תקופת האן (206 לפני הספירה- 220 לספירה) ואילך המתעדים עליות לקברים. ליער קונפוציוס תועלת שאינה בת-תחליף במחקר ההתפתחות התרבותית, הכלכלית והפוליטית וכן בשינויים שעברו על סגנונות הקבורה לאורך ההיסטוריה של סין. מקדש קונפוציוס, יער קונפוציוס ואחוזת משפחת קונג אינם רק אתר מפורסם של מורשת תרבותית עשירה, אלא יש בהם גם מורשת טבע בעלת ערך רב. יותר מ-17 אלף העצים העתיקים הגדלים בשלושת האתרים לא רק מעידים על תולדות האתרים, אלא הם גם מקור יקר ערך במחקר של האקולוגיה והאקלים בעולם העתיק. שמעם של שלושת אתרי קונפוציוס יצא בזכות העושר התרבותי, ההיסטוריה הממושכת, מאגר העתיקות העשיר, וכן בזכות הערך האמנותי והמדעי שלהם. בשנת 1994, הכריז ארגון אונסק"ו על שלושת האתרים כאתר מורשת עולמית.

    מידע שימושי:

    רכבות לילה יוצאות מבייג'ין ומגיעות לתחנת הרכבת של צ'ו'פו, אשר נמצאת כ-15 ק"מ מהעיר, למחרת בבוקר. אוטובוסים לצ'ופו יוצאים מהערים השונות במחוז שאנדונג ובהן עיר הבירה ג'ינאן והעיר טאיאן שלמרגלות הר טאי. בצ'ופו מקומות לינה בשפע בתוך תחומי העיר העתיקה ומחוצה לה, ובכל ערב נערך בה שוק לילה ססגוני. כרטיס כניסה משותף לשלושת האתרים שנזכרו לעיל עולה 150 יואן.