חזון אובמה לעולם נקי מגרעין: בגדי המלך החדשים

תרגום: סו' ג'יה, ליאת סוזנה
 • כ-30 מנהיגים ממדינות שונות ברחבי העולם, ובכללם נשיא סין הו ג'ינטאו, הוזמנו להשתתף בפסגת הביטחון הגרעיני שתיערך בוושינגטון ב-12-13 באפריל. גורמים תקשורתיים ברחבי העולם שולחים חצי ביקורת נגד אובמה, שמפגין, לטענתם, זחיחות וגבהות לב עם הצהרותיו והבטחותיו לנקות את העולם מנשק גרעיני. אובמה, כידוע, חתם אתמול (8.4) על אמנת-המשך לפירוק ואי הפצה של כלי נשק גרעיניים, כחלק מהמשא ומתן אשר מתנהל כבר כשנה בינו לבין עמיתו הרוסי, דמיטרי מדוודב.

  כלי התקשורת האמריקניים מכתירים את האמנה החדשה בין שתי המעצמות כאחת ההישגים החשובים ביותר במדיניות החוץ של אובמה מאז תחילת כהונתו, הישג אשר סלל את הדרך והכשיר את הקרקע לועידת הגרעין בוושניגטון, שבמסגרתה ינסה אובמה לקדם את חזונו החדש של "עולם נקי מגרעין", על מנת שיוכל שוב לקטוף את הפירות של "פריצת דרך" נוספת. ועידת הגרעין אמנם תהיה מלאה בכוונות טובות, עם ציפיות גבוהות שיתר המדינות המחזיקות בארסנל גרעיני יגלו נכונות ללכת בעקבות רוסיה וארה"ב, אך עדיין קשה מאד לדמיין שאנו עומדים כיום בפתחו של עידן גרעיני חדש. החזון של עולם ללא אטום הוא בהחלט רעיון רומנטי וקסום, אך במציאות הוא לא יותר מאוטופיה בלתי ישימה.

  אובמה ומדוודב בטקס החתימה על אמנת הגרעין החדשה אתמול בפראג

  בעשורים הבודדים שעברו מאז פיתוחה של פצצת האטום הראשונה, גדל מאגר הנשק הגרעיני העולמי למימדים עצומים. המאבק בין הגושים בתקופת המלחמה הקרה הוליד את מירוץ החימוש שבמהלכו צברה כל אחת משתי המעצמות כמויות אדירות של נשק להשמדה המונית. כפי שהתרברב אחד הגנרלים בצבא ארה"ב באותה התקופה :"די בכך שנשתמש בכ-1% מארסנל הנשק הגרעיני שבידנו כדי להפציץ את בריה"מ בחזרה אל עידן האבן". לראשונה ריחף מעל האנושות כולה האיום הממשי של השמדה מוחלטת. עם סיום המלחמה, חתמו רוסיה וארה"ב על האמנה לצמצום כלי נשק, והתחייבו לכווץ את יעדי התכנון האסטרטגי לשימוש בנשק גרעיני, אך הן עדיין החזיקו בידיהן כמויות של ראשי נפץ גרעיניים שדי היה בהן להשמיד את העולם כולו כמה וכמה פעמים. לפי נתונים שפרסם המכון הבינלאומי לחקר השלום בשבדיה בשנת 2008, ארה"ב ורוסיה מחזיקות ביניהן כמות של כעשרת אלפים ראשי נפץ גרעיניים, כ-95% מהמאגר העולמי. כעת שתי המעצמות הגרעיניות הגדולת בעולם מנסות, באמצעות ההסכם עליו חתמו, לשמש דוגמה אישית ולהוביל מהלך עולמי שיסחוף אחריו את כל שאר המדינות הגרעיניות, ואכן מדובר בהתחלה לא רעה בכלל. אך אם בוחנים את פרטי ההסכם מגלים כי אף אחת משתי המעצמות איננה מוכנה להתחייב שלא לפתוח מלחמה במהלומה גרעינית אם הצורך יעלה, וגם לאחר צמצמום המאגר הגרעיני, עדיין תשאר בידיהן כמות אשר תוכל להרוס את כדור הארץ עד היסוד.

  אמנת ההמשך עליה חתמו ארה"ב ורוסיה היא רק הצעד הראשון שאמור לקרב את אובמה למימוש היעד הסופי שלו- עולם נקי מנשק גרעיני. אך מה גרם לו מלכתחילה לנסות ולקדם רעיון שכזה? מה האינטרס הנסתר שעומד מאחורי חזונו השאפתני של הנשיא האמריקני? האם זה הצורך לשכנע מדינות עוינות כמו איראן וצפון קוריאה לנטוש את שאיפתן להשיג נשק גרעיני,או שמא נשיא ארה"ב מנסה "לנצח" את קודמיו בתפקיד ולהיכנס לספרים כ"משיח" החדש, הנשיא הגדול בהיסטוריה שהצליח לחולל מהפכה עולמית?

  קשה שלא להבחין בסטנדרט הכפול של ממשל אובמה במדיניות החדשה שהוא מנסה להנהיג. הוא יוצא בקריאות לעולם ללא נשק גרעיני כשברשותו מאגר הנשק להשמדה המונית הגדול ביותר בעולם. הוא ממשיך לחמש את עצמו בנשק מסוג זה, ואף מציב מערכות הגנה גרעיניות נגד טילים באזורים שונים בעולם, כמו אירופה, סינגפור וקוריאה הדרומית. הוא מסרב להתחייב לעקרון "אי שימוש ראשון" בגרעין ומתגאה בכך שארה"ב יכולה בתוך פחות משעה לפגוע בכל מטרה שתבחר על פני הגלובוס. הסטנדרט הכפול הזה מחליש את ה"קייס" של אובמה, שנדמה כאילו הוא חושב שלום אך עושה הכל כדי לחרחר מלחמה. הנרי קיסינג'ר בזמנו הקביל את ההתקדמות אל עבר עולם נטול נשק גרעיני כטיפוס על הר מאתגר ותלול במיוחד, אובמה בעצמו הודה כי הוא לא יזכה להגיע אל פסגת ההר הזה בימי חייו.

  לאסטרטגיית הגרעין החדשה של ארה"ב שמוביל אובמה קיימות התנגדויות משני צידי המפה הפוליטית האמריקנית והיא מרגיזה גם את מתנגדיו של אובמה וגם את תומכיו. מכיוון השמאל עולות קריאות הדורשות מאובמה להכריז כי ארה"ב מוכנה להתחייב לעקרון "אי שימוש ראשון" בנשק גרעיני. אם בתקופת בוש סוגיה זו היתה לוטה בערפל, אז כיום אובמה איננו חושש להביע עמדה שאיננה משתמעת לשני פנים: ארה"ב לא תהסס להכות ראשונה במהלומה גרעינית אם וכאשר תרגיש מאוימת.

  סעיף נוסף במדיניות הגרעין החדשה קובע כי ארצות הברית לא תעשה שימוש בנשק גרעיני נגד מדינות, בתנאי שאלה אינן מחזיקות בנשק גרעיני ושהן חברות באמנה הבינלאומית למניעת התפשטות נשק גרעיני. המדיניות החדשה לא תחול, מן הסתם, על צפון קוריאה ואיראן, משום שאלה הפרו את האמנה הזו והתנערו ממנה. כולנו זוכרים את ההצהרות שפיזר אובמה לאחר כניסתו לבית הלבן, לפיהן הוא מתכוון להביא את משבר הגרעין לסיומו תוך שימוש בדיאלוג ואמצעים דיפלומטיים נוספים. כעת הוא שוב משנה את הטקטיקה שלו וחוזר אל הדרך הישנה של שימוש בכוח, בהוכחה נוספת שהבטחותיו ה"כנות" לשינוי אינן אלא מילים ריקות ותו לא.

  אובמה אף הגדיל להצהיר כי ארצו לא תפתח נשק גרעיני חדש נוסף, אך גורמים בצד הימני של המפה הפוליטית, כמו גם גורמים צבאיים אמריקניים, מוחים על החלטה זו בטענה שהיא תגרום להיחלשות בכוחה של המעצמה ותסכן את בטחונה ואת כוח ההרתעה הגרעיני שלה. כל עוד הממשל האמריקני חלוק בדיעותיו בסוגית מדיניות הגרעין החדשה של ארה"ב, החזון היומרני של "עולם ללא גרעין" הוא לא יותר מבדיחה לא מוצלחת במיוחד, המזכירה מעט את סיפור "בגדי המלך החדשים".

  "אובמה, נראה שאתה צריך לחפור עמוק יותר"

  החזון של אובמה התקבל בהפתעה גדולה בעולם, והקהילה הבינלאומית מברכת על היוזמה החדשה ועוקבת אחריה בדריכות. האיום הגדול ביותר בפניו ניצב המין האנושי כיום הוא איום הטרור הגרעיני. ארגוני הטרור מנסים בעקביות להשיג חומרים גרעיניים, ואם הם יצליחו, קשה לדמיין איך עתידו של העולם יראה. מכאן שעולם ללא גרעין הוא בהחלט החלטה ראויה שכולנו צריכים לחתור במרץ להשגתה.

  המאבק של סין לפירוק נשק גרעיני גלובלי החל כבר לפני כ-46 שנים. עוד בשנת 1964, שעה שערכה את הניסוי הראשון שלה בנשק גרעיני, פנתה ממשלת סין ליתר אומות העולם בבקשה לכינוס ועידת פסגה עולמית אשר תדון בגיבוש אמצעים למניעת הפצה של נשק גרעיני. בנוסף, היא התחייבה לכך שהיא לעולם לא תהיה הראשונה שתפעיל נשק גרעיני, המדינה היחידה מבין המדינות הגרעיניות שהסכימה להתחייב לעקרון זה. בכל אחת מהישיבות שהתקיימו במהלך 40 השנים שחלפו מאז השיבה את מעמדה כנציגה קבועה במועצת הביטחון של האו"ם, סין תמיד היתה החברה הראשונה שהביעה תמיכה בכל הצעה לפירוק מנשק גרעיני שעמדה על הפרק.

  כשסין חתמה על הסכם איסור הנשק הגרעיני באמריקה הלטינית, היא לקחה על עצמה את המחויבות המעוגנת בחוק שלא לעשות לעולם שימוש בנשק גרעיני כנגד מדינות אמריקה הלטינית, ושהיא לעולם לא תייצר, תאחסן, תפרוס או תערוך ניסויים בנשק גרעיני באזור. סין תומכת בכל ההצעות שהועלו עד היום להקמת אזור חופשי מנשק גרעיני במדינות דרום יבשת אסיה, אפריקה והמזרח התיכון. היא משקיעה את מירב המאמצים בניסיון להביא את סוגיית הגרעין האיראני והצפון קוריאני לפתרונה באמצעות הידברות. היא מסתייגת מהרעיון של הטלת סנקציות על שתי המדינות, משום שהיא באמת ובתמים מאמינה שכל ניסיון כזה יוביל, במקרה הטוב, למבוי סתום. החלטתו של נשיא סין הו ג'ינטאו להשתתף בפסגת הביטחון לגרעין הקרובה, מעידה על החשיבות העצומה שסין מייחסת לנושא.