חופשות וחגים

  • סין מיישמת שבוע עבודה של חמישה ימים על פי המודל של מדינות המערב – עובדים בימים שני-שישי ונחים בימי שבת-ראשון. חברות פרטיות וגופים ממשלתיים נחים בסופי שבוע, אולם פרט לכך בימי שבת-ראשון סין מתפקדת כרגיל: התחבורה הציבורית פועלת כסדרה, כל בתי העסק נשארים פתוחים ומרכזי קניות (ובכלל זאת סופרמרקטים) מתפקדים כרגיל, ולעתים אף מאריכים את שעות הפתיחה שלהם.

    יש סניפי בנקים שפתוחים כרגיל בסופי שבוע ויש שמקצרים את שעות העבודה שלהם או נחים רק בימי ראשון. סניפים קטנים בדרך כלל סגורים לאורך כל סוף השבוע.

    החגים הלאומיים בסין – אחדים מסורתיים ואחרים חגים חדשים – פרושים לאורך כל השנה. בתקופת חגים מומלץ מאוד לא למצוא את עצמכם בדרכים או באתרי תיירות ונופש כגון אזור גוילין ויאנגשוּאוֹ, הערים העתיקות בליג'יאנג ובפינגיאו, האי האינאן ובשמורות טבע פופולריות כמו ג'יוג'איגואו, וולינגיואן או הר וו-יי. מחירי הלינה בתקופה זו נוטים להרקיע שחקים, כרטיסי הטיסה נמכרים במחיר מלא, קשה מאוד להשיג כרטיסי רכבת ויש עומס רב בדרכים. אם אתם מטיילים בסין בתקופה זו, כדאי לתכנן את הטיול כך שתהיו בעיר גדולה מאוד, שבה העומס מורגש פחות, או בכפר נידח הרחק מהמסלול התיירותי החרוש.

    בראש השנה הסינית במיוחד, העומס בדרכים מתחיל כשבועיים-שלושה לפני החג ומסתיים כשבוע אחריו, שכן רבים מקדימים לשוב לביתם, במיוחד מהגרי העבודה שחוזרים מהערים הגדולות לכפרים והסטודנטים שיוצאים לחופשת החורף. תקופת ראש השנה הסינית היא התקופה היחידה בשנה שבה נסגרים גם רבים מבתי עסק ובכלל זאת מסעדות. אחרי חופשות יש בדרך כלל צניחה במחירי כרטיסי הטיסה ומומלץ לנצל אותה.

    בחודשי יולי-אוגוסט, בזמן החופשות במערכת החינוך, גם כן מורגש עומס רב יותר בדרכים ובאתרי התיירות והנופש, אך זה אינו משתווה לחגים.