זוחלים ברשת

מאת: China Radio International, תרגום: מנג צ'ינג-לין, יואב וולנסקי
 • לאחרונה פורסמו נתונים המצביעים על כך שמהירות הגלישה באינטרנט בסין איטית פי שניים מהמהירות העולמית הממוצעת. סין ממוקמת במקום ה-90 בעולם, ומהירות הגלישה בה איטית יותר ממהירויות הגלישה במדינות כמו מלזיה ותאילנד. חרף זאת, התשלום על שימוש באינטרנט גבוה במיוחד – פי ארבע מהמחיר בארה"ב ופי 469 מהמחיר בהונג-קונג. המחיר הגבוה והמהירות הבלתי מספקת זוכים לביקורת חריפה מצד משתמשי אינטרנט בסין, אשר קוראים לאחראים בעניין לפעול לאלתר למען פתרון הבעיה.

  וואנג סיאנג-דונג, ראש המכון לאינפורמטיזציה באקדמיה הסינית למדעי החברה, טוען שניתן דווקא להסיק מסקנות חיוביות מהנתונים. אם בשנת 2010 מהירות הגלישה בסין דורגה במקום ה-117 בעולם וב-2011 במקום ה-90, והיא עלתה ביותר מ-50%, הרי זו התקדמות. יחד עם זאת, הוא מודה שקצב הגלישה אינו מהיר דיו ושעדיין ישנה כברת דרך ארוכה עד שסין תדביק את המדינות המפותחות בהיבט הזה.

  "בשנים האחרונות מהירות האינטרנט איטית מדי..."
  "בשנים האחרונות מהירות האינטרנט איטית מדי..."

  מומחים סינים מונים מספר סיבות אפשריות לבעיית המהירות. ראשית, מרבית משתמשי האינטרנט מתחברים לרשת באמצעות טכנולוגיית ADSL, בעוד שבמדינות מפותחות משתמשים כבר בטכנולוגיית סיבים אופטיים. שנית, נכון לסוף שנת 2011 ישנם 392 מליון משתמשי אינטרנט ביתיים – מספר שיא בעולם – המעמיסים על תעבורת האינטרנט בצורה שמקשה לשמור על מהירות גלישה גבוהה לכולם. סיבה שלישית היא ציוד מיושן שעלות החלפתו גבוהה ודורשת זמן ממושך.

  הסיבה לעלות השימוש הגבוהה היא הדואופול שקיים בענף התקשורת בסין של חברות צ'יינה טלקום וצ'יינה יוניקום, החולשות על יותר מ-60 אחוזים ממנו ומנצלות את כוחן המונופוליסטי בכדי להגדיל את רווחיהן. יצירת קרטל שכזה היתה בלתי חוקית, ובנובמבר 2011 הובילה לפתיחתה של חקירה פלילית של שתי החברות על ידי הוועדה הלאומית לפיתוח ולרפורמה.

  בסוף שנת 2011 החל ראש משרד התעשייה וטכנולוגיית המידע ביישום תכנית "פס רחב בסין", שמטרתה העיקרית היא פריסת סיבים אופטיים ברחבי המדינה וקידום השימוש באינטרנט. מומחי אינטרנט שונים העלו הצעות לייעול התכנית כמו ניסוח של מתווה רב שנתי, הגדלת התחרות בענף שתוביל להוזלת המחירים ושיפור השירות. כמו כן, הוצע לחייב את החברות הגדולות להוריד מחירים.