ועידת הפסגה בשיאמן מהווה פלטפורמה חשובה לשיתוף פעולה מול אתגרים

 • מאת: אלכסנדר פבזנר

  בתאריכים 3-5 לספטמבר סין מארחת כיושבת ראש את ועידת הפסגה של מדינות ה-BRICS בעיר הנמל שיאמן במחוז פוג׳יאן, דרום מזרח סין. זו הפעם השנייה בה סין מארחת מפגש פסגה כזה, כאשר הפעם הקודמת הייתה ב-2011 באי האינאן. מפגש הפסגה התשיעי של מדינות ה-BRICS (ברזיל, רוסיה, הודו, סין, ודרום אפריקה) כבר רשם לזכותו הצלחה כבירה, עוד בטרם החל. ההוכחה? פריצת הדרך ביחסים הבילטרליים בין סין להודו. הנה דוגמא טובה לחשיבותן של פלטפורמות מולטילטרליות אשר יכולות לעזור למדינות החברות בהן לשפר את היחסים ביניהן וליישב מחלוקות.

  סין משתתפת פעילה בפלטפורמות מולטילטרליות מגוונות, וגם יזמה חלק מהן בעצמה, למשל יוזמת החגורה והדרך (BRI), ועידת שאנגחאי לשיתוף פעולה (SCO), הוועידה לאינטראקציה וצעדים בוני-אמון באסיה (CICA) וכדומה. אך כיוון שמדינות ה-BRICS מהוות כ-43% מאוכלוסיית העולם, בעלות תמ״ג (תוצר מקומי גולמי) כולל של למעלה מ-16 טריליון דולר ומהוות את מנוע הצמיחה של הכלכלה העולמית, שיתוף פעולה בתוך מועדון חמשת המדינות המתפתחות חשוב במיוחד. בעשור האחרון חמש המדינות תרמו כמחצית מהצמיחה העולמית. המועדון הקים את הבנק החדש לפיתוח עם הון מאושר (authorized capital) של 100 מיליארד דולר. אמנם כלכלת סין גדולה יותר מהכלכלות של ארבעת החברות האחרות יחדיו, אך ישנן סוגיות רבות בהן החברות, בתור מדינות מתפתחות, יכולות וצריכות לשתף פעולה.

  סיכום ההישגים בעשור הראשון לקיומו של המועדון וחזון לעשור הבא אמור לצאת ממפגש הפסגה הנוכחי בשיאמן. יתרה מכך, המועדון צפוי לצאת ביוזמת BRICS plus שתאפשר שותפות אינקלוסיבית יותר שתכלול מדינות נוספות ותייצר הזדמנות לכלכלות אחרות. נושא מפגש הפסגה בשיאמן הוא ״BRICS - שותפות חזקה יותר לעתיד מזהיר״, שהוצע על ידי נשיא סין שי ג׳ינפינג כאשר סין קיבלה את תפקיד יושבת הראש של המפגש שנה. סין גם הציעה ארבע מטרות ספציפיות שהשותפות אמורה לקדם: שמירה על השלום בעולם (למשל, בטחון משותף), קידום פיתוח משותף (לדוגמא, אינטגרציה כלכלית), קידום מגוון (קשרים בין עמים וארגונים לא ממשלתיים), ושיפור המשילות הכלכלית הגלובלית.

  אף שמדינות ה-BRICS לעיתים רואות באופן שונה את האינטרסים בתחום הכלכלה, הפוליטיקה ומדיניות החוץ, מפגש הפסגה מהווה הזדמנות טובה להתגבר על מחלוקות ולהגיע לפתרונות מתואמים לאתגרים משותפים, כגון ניהול פיננסי גלובלי, מסחר וטרור בין היתר. המצב הגיאופוליטי העולמי המשתנה באופן מהיר מייצר אינסוף משברים, וחשוב שתהיינה כמה שיותר פלטפורמות מולטילטרליות לשיתוף פעולה ודיאלוג. השורה התחתונה היא שמדינות ה- BRICS בפרט ולמעשה כל מדינות העולם בכלל זקוקות לסביבה יציבה ושלווה כדי להתקיים זו לצד זו ולהתמקד בפיתוח כלכלי ובמסחר. הכלכלה העולמית זקוקה ליותר שיתוף פעולה, יותר מסחר ויותר יציבות פיננסית בכדי להטיב עם האנושות.

  הדוגמא הברורה ביותר לכך הן סין והודו – שתי החברות הגדולות במועדון ה-BRICS – שלהן תמ״ג משותף של למעלה מ-13.5 טריליון דולר ואוכלוסייה כוללת של 2.7 מיליארד בני אדם. היתרונות שיצמחו משיתוף פעולה כלכלי ושלום בין שני הענקים הללו ברורים לכולם. גם סין וגם הודו הדגישו את רצונן במערכת יחסים שמטיבה באופן הדדי, והביעו רצון לנצל לצורך כך פלטפורמות מולטילטרליות כגון מועדון ה-BRICS וועידת שאנגחאי לשיתוף פעולה.

  הכותב, אלכסנדר פבזנר, הוא המנהל המייסד של המרכז לחקר התקשורת הסינית בבית הספר לתקשורת, המסלול האקדמי המכללה למנהל בראשון לציון.