וילה עם נוף לים

מאת: China Radio International, תרגום: קובי לוי , עריכה: קובי לוי

 • סְיָה-מֵן (או שיאמן, Xiamen, בסינית: 厦门) היא עיר נמל הממוקמת על החוף הדרום-מזרחי של סין, במחוז פוג'יין. כבר לפני 2,000 שנים כמעט פעל בסיה-מן אחד הנמלים שלחופה המזרחי של סין. אולם רק עם בוא האירופים ובמיוחד במאה ה-19, כשהאנגלים החלו להתיישב בה, הפך נמל סיה-מן לאחד החשובים בסין, והעיר נטלה את הבכורה מצ'ו'אנג'ואו, עיר הנמל כ-50 ק"מ צפונית לה, שהייתה במשך מאות שנים עיר נמל הראשית בדרום מזרח סין ואחד מנמלי המוצא של "דרך המשי הימית".

  המפרץ הרחב והעמוק בסיה-מן הפך אותה ליעד אטרקטיבי במיוחד לפורטוגלים ולבריטים שהפכו אותה לעיר מסחר משגשגת. עד היום ניכר חותמם של הבריטים בעיר, שבה פזורות עשרות וילות אירופיות, והיא אחת הערים "המערביות" ביותר בסין. על אף הפריחה הכלכלית שהעיר חווה כיום, סיה-מן, עיר שאוכלוסייתה מונה כ-2.5 מיליון נפש, נותרה אחת הערים השלוות, הנינוחות והירוקות ביותר בסין. העיר שוכנת בסביבה טבעית יפהפיה, ובה אוויר צח ורמת זיהום נמוכה יחסית.

  סיה-מן נהנית ממזג אוויר סאב-טרופי נוח במשך כל ימות השנה למעט בעונות הטייפון (סוף הקיץ-תחילת הסתיו) והתחבורה אליה נוחה מאוד, מה שהופך אותה ליעד טיולים אידיאלי ולתחנת חובה לכל מי שמטייל בדרום מזרח סין. סיה-מן – על חופי הים, הפארקים הירוקים, הדגים ופירות הים המשובחים, המאכלים הייחודיים והתה המובחר שבה – תאפשר לכם לטייל כמה ימים ברוגע ולנוח בין יעדים מתישים יותר במחוז פוג'יין כמו הר וו-יי ובנייני האדמה של בני ההאקה. סיה-מן מקושרת בטיסות לכל הערים הגדולות בסין, במסילות רכבת לפנים הארץ ובה מערך מקיף של אוטובוסים מהירים.


  האי גולאנג

  האי גוּלָאנְג, ובסינית גוּלאנג יו' (Gulang Yu, בסינית: 鼓浪屿), הוא הדובדבן שבקצפת של סיה-מן. האי ממוקם בדרום מערב העיר, 5 דקות שיט במעבורת מהמרכז. גולאנג יו' מהולל בזכות היופי הטבעי העדין שלו, השרידים ההיסטוריים והאדריכלות המגוונת, במיוחד הווילות הקולוניאליות שמנקדות את רחבי האי.

  פירוש שמו של האי בסינית הוא "אי גלי התוף". "גוּ" בסינית פירושו "תוף", ואילו "לאנג" פירושו "גל". מקור השם נובע מהשונית הגדולה המקיפה את האי – כאשר הגאות מתחילה, הגלים מכים בשונית והצליל נשמע כמו תיפוף.

  אחרי מלחמת האופיום ב-1842, למעלה מ-13 מדינות ובהן בריטניה, צרפת ויפן, הקימו באי קונסוליות, כנסיות ובתי חולים, וכך הפך המקום למעין קולוניה. הבריטים הקימו באי ווילות רבות ששימשו את הדיפלומטים והסוחרים ומשפחותיהם. וילות אלה נותרו עד היום באי – אחדות מהן משמשות כבתי מגורים ואחרות שוחזרו ומשמשות כבתי מלון קטנים ומלאי אופי.

  אוכלוסיית הקבע של האי מונה פחות מ-20 אלף נפש. לרכבים ממונעים אסור לעלות על האי, ורק רכבים חשמליים קטנים המיועדים לתיירים יכולים לנוע על השבילים הראשיים באי. יתר הדרכים באי הם שבילי אבן צרים ומדרחובים, רובם שקטים, נקיים ונינוחים והם חולפים לאורך חופי האי או מתפלים בגבעות בפנים האי. שטח האי קטן מאוד יחסית ואפשר לנוע בקלות ממקום למקום ברגל וליהנות מחופי הים, הפארקים והווילות העתיקות.

  באי כמה אתרים ובהם "סלע הזריחה" – הנקודה הגבוהה ביותר המשקיפה על האי כולו, גן שוג'ואנג ופארקים שונים לאורך החופים החוליים, שברבים מהם אפשר לשחות או לרבוץ על החול. הכניסה לאי עצמו חינם, אך אם ברצונכם לבקר באתרים, כרטיס כניסה משותף לכולם יעלה לכם 95 יואן. כדי להגיע לאי יש לקחת מעבורת (חינם) מהמזח של סיה-מן. בדרך חזרה מהאי לעיר כרטיס המעבורת עולה 8 יואן. בשהייה בסיה-מן מומלץ מאוד לישון באחת הווילות שהומרו לבתי מלון באי עצמו. באי שפע של מסעדות קטנות כגדולות שמוכרות ממטעמי המקום וכן בתי קפה רבים.


  אתרים בעיר

  מומלץ להקדיש יום טיול גם לסיבוב בעיר עצמה: במדרחוב הקניות הראשי המוקף בארכיטקטורה אירופית מתחילת המאה ה-20, לאורך הטיילת על החוף, במקדש פּוּטוּאוֹ הדרומי ובקמפוס אוניברסיטת סיה-מן. גם סיה-מן העיר יושבת על אי, גדול יותר מהאי גולאנג, והיא מחוברת בגשר אל היבשה.

  מקדש פוטואו הדרומי

  מקדש פּוּטוּאוֹ הדרומי (Nan Putuo Si, בסינית: 南普陀寺) הוא המקדש המפורסם והגדול ביותר בסיה-מן. המקדש, שהוקם בשלהי שושלת טאנג, ממוקם לא רחוק מהחוף הדרומי של סיה-מן, בסמוך לאוניברסיטת סיה-מן ועל צלע ההר שעליו יושבים הגנים הבוטאניים של העיר. שטח המקדש גדול מאוד – 258 אלף מ"ר, שמתוכם 21,270 שטח בנוי. במקדש כמה היכלות, פרוזדורים, מגדל תוף ומגדל פעמון וכל המבנים פזורים לאורך המדרון ומחוברים בשבילים צרים. ככל שעולים בשבילי המקדש, הנוף הנגלה מלמטה, של קמפוס אוניברסיטת סיה-מן וחוף הים, הולך ומתרחב. כיום נותר המקדש פעיל וחיים בו נזירים בודהיסטיים.

  קו 17 מגיע אל הכניסה למקדש. כרטיס הכניסה עולה 3 יואן.

  אוניברסיטת סיה-מן

  באוניברסיטת סיה-מן (בסינית: 厦门大学) אחד הקמפוסים היפים בסין. פרט לבניין הראשי הגבוה שנראה כמעט בכל רחבי העיר, יתר המבנים בקמפוס הם בניינים המשלבים בין ארכיטקטורה סינית מסורתית לארכיטקטורה המערבית שאפיינה את סיה-מן ברשית המאה ה-20. האוניברסיטה הוקמה בשנת 1921 ונחשבת לאחת הטובות בסין. מומלץ לעבור בקמפוס בדרך ממקדש פוטואו אל טיילת חוף הים.

  הטיילת של סיה-מן

  סיה-מן מוקפת ים מכל עבריה, אך החופים המעניינים נמצאים לאורך הטיילת הדרומית והמזרחית. לאורך החוף היפה פזורים כמה פארקים וביניהם גם סוללת תותחים עתיקה שנבנתה מול החוף בשלהי המאה ה-19. מהחוף המזרחי אפשר להשקיף בימים בהירים גם על האי ג'ינמן (או קינמן) הנמצא בשליטת טייוואן.

  רחוב ג'ונגשאן

  רחוב ג'ונגשאן (Zhongshan Lu, בסינית: 中山路), בחציו מדרחוב, ממוקם במרכז העיר מדרום למזח. זהו אחד הרחובות המייצגים ביותר בסיה-מן, ולצידו שפע של בניינים מערביים, סיניים ובניינים בסגנון משולב. ברחוב עצמו ובסמטאות הקטנות שמתפצלות ממנו חנויות כלבו גדולות לצד עסקים קטנים, בתי קפה, שווקים פתוחים ועשרות מסעדות.