וואנג צ'ן בסמינר באוניברסיטת תל אביב

מאת: China Radio International, תרגום: קובי לוי
 • תרגום: קובי לוי

  אדוני הנכבד נשיא האוניברסיטה,

  גבירותיי ורבותיי, חברים יקרים:

  אני שמח מאוד להיות כאן היום באוניברסיטת תל-אביב המפורסמת ולפגוש אתכם ידידיי, להיזכר ברעות בינינו, לנהל שיחה נינוחה על התפתחות קשרי הידידות בין סין לישראל ולשאת מבט אל העתיד של שיתוף הפעולה בין שתי המדינות. בהזדמנות זו, אני רוצה להודות מקרב לב למארגני האירוע בשם לשכת החדשות הממשלתית של סין.

  לעם הסיני ולעם היהודי היסטוריה ארוכה ותרבות מפוארת, ושניהם מילאו תפקיד חשוב בהיסטוריה האנושית. שני העמים ידעו ימים קשים בתולדותיהם, וגילו הזדהות האחד כלפי מצוקתו של האחר וסייעו זה לזה, במיוחד בתקופת מלחמת העולם השנייה, אז לחמו הסינים והיהודים נגד הפאשיזם וחלקו תחושות של ידידות וכבוד הדדי. אלה נעשו לסיפורים יפים המסופרים בפי כול, והפכו לבסיס המשותף לקשרים העמוקים בין תושבי שתי המדינות. לאורך ההיסטוריה הארוכה שלהם, חוו העם הסיני והעם היהודי מרורים וקשיים, אך הם נאבקו בעיקשות וללא חת, וכך סיגלו לעצמם תכונות אופי של מי שחותרים קדימה בלא לאות. כך תרמו היהודים והסינים תרומה יוצאת מן הכלל להתפתחות הציוויליזציה העולמית.

  וואנג צ'ן מעניק 600 ספרים לאוניברסיטת תל אביב

  אף על פי שסין וישראל כוננו יחסים דיפלומטיים לפני זמן לא רב, היחסים בין שתי המדינות התפתחו בצורה מעוררת התפעלות. במישור המדיני היחסים מתפתחים כשורה ונערכים ביקורים הדדיים תכופים של אישים רמי דרג. בשנת 2000 ביקר בישראל נשיא מדינתי גְ'יַאנְג דְזֶה-מין ובשנת 1999 ראש הוועדה המתמדת של הקונגרס העממי הלאומי לִי פֶּנג, זאת לצד מנהיגים אחרים שהגיעו לביקור בארצכם. הנשיאים יצחק הרצוג, עזר ויצמן ומשה קצב וראשי הממשלה יצחק רבין, בנימין נתניהו ואהוד אולמרט ביקרו בסין בתקופת כהונתם, ואילו הנשיא פרס נכח בטקס הפתיחה של אולימפיאדת בייג'ין בשנת 2008. המגעים המדיניים רמי-הדרג אשר נערכים תכופות קידמו בצורה ניכרת את הקשרים ושיתוף הפעולה בין שתי המדינות במגוון תחומים ובהם: מסחר, מדע וטכנולוגיה, תרבות, חקלאות תיירות ופולקלור. אלה הובילו להישגים יפים, והביאו לשני העמים תועלת ממשית. המגעים האיצו את הפיתוח הסוציו-אקונומי בשתי המדינות וכן תרמו להתפתחות השלום והיציבות העולמיים והאזוריים. קשרים טובים בין סין לישראל הם נכס יקר לשתי המדינות ולתושביהן. יש בהם כדי להועיל לתושבי שתי המדינות וכדי להוות בסיס חשוב לקידום הציוויליזציה האנושית.

  השנה אנו מציינים 60 שנים להקמת הרפובליקה העממית של סין, ובארצי נערכים אירועים חגיגיים לציון היום הזה. כדי לגרום לידידינו בישראל להבין טוב יותר את סין, ברצוני לנצל את ההזדמנות שניתנה לי כאן ולערוך לפניכם סקירה קצרה. העם הסיני ניהל מאבקים אמיצים וחסרי פשרות בהתנגדות לפלישות ולדיכוי, הקים את הרפובליקה העממית של סין, ועלה על דרך המלך להגשמת מדינה משגשגת ובעלת עוצמה ולהבטחת חיי רווחה לתושבים. במיוחד מאז שנת 1978, העם הסיני הולך לאורך הדרך שהתווה מר דֶנג סיאו-פּינג, אשר מטרתה לבנות סוציאליזם בעל מאפיינים סיניים ולקדם בלא לאות את הרפורמות ואת מדיניות הדלת הפתוחה ולערוך מודרניזציה. דרך זו הביאה עימה תוצאות הזוכות לתהודה חובקת עולם. ב-30 השנים האחרונות, אנו מחוללים בהצלחה מהפך בקנה מידה היסטורי ועוברים משיטה של כלכלה ריכוזית לשיטה של כלכלת שוק סוציאליסטית. מדובר בשינוי בקנה מידה היסטורי ממצב של סגירות או סגירות למחצה למצב של פתיחות מוחלטת. הכלכלה הלאומית של סין שומרת על מגמה חיובית ומתמדת של פיתוח בריא, מהיר ורציף. עוצמתה הכוללת של המדינה גדלה באורח ניכר ורמת החיים של התושבים עלתה באופן מהותי. סין מבטיחה כי כל אדם יהיה אדון בביתו, ומצליחה לענות בצורה מספקת על הצרכים התרבותיים והרוחניים הגדלים והולכים של תושביה. במבט לאחור על התהליכים ההיסטוריים שהתחוללו ב-60 השנים האחרונות, אין לנו ספק אמנם כי ביצענו שגיאות וכי עלינו להפיק לקחים, אך בסופו של דבר אנו מסתמכים על כוחנו ונוקטים בגישה ריאלית כדי לתקן שגיאות אלה. אנו נוברים בתוך ניסיוננו ותרים אחר דרך שתהלום את סין, תעודד את פיתוח המדינה ותזכה לתמיכת הציבור. 60 שנים של מאבקים וקשיים, 60 שנים של חיפושים ותהליכי פיתוח מראים כי המפלגה שלנו, המדינה שלנו והעם שלנו צועדים אט אט לעבר בשלות.

  הסמינר באוניברסיטת תל אביב

  ההישגים של סין החדשה ב-60 שנותיה אינם מסתכמים אך ורק בהישגים חומריים ומוחשיים, אלא הם מגלמים בתוכם את המנטליות ואת התבונה של העם הסיני. במאמצים של כמה דורות תרנו אחר דרך הסוציאליזם הסיני וסללנו אותה, וכך נוצר דפוס הפיתוח של הסוציאליזם הסיני. דרך זו הגשימה את החלום של העם הסיני בדורות האחרונים למדינה חזקה שתושביה חיים ברווחה. היא ממריצה ומפיחה חיים חדשים בעם עתיק ומציבה אותו עומד איתן בחלק המזרחי של העולם.

  יעדי המאבק של העם הסיני מעתה ואילך הם להשלים את תהליכי המודרניזציה עד מחצית המאה הנוכחית ולבנות את סין כמדינה סוציאליסטית מודרנית, חזקה, משגשגת, דמוקרטית, מתורבתת והרמונית. העם הסיני נכון ללכת שכם אל שכם עם כל עמי העולם שוחרי השלום ולרתום את עוצמתו ואת תבונתו למען השלום והפיתוח בעולם ולמען עתיד טוב יותר למין האנושי. כדי לממש את יעדי המאבק הנעלים האלה, אנו דבקים בעקרונות ההליכה בדרך הסוציאליזם הסיני, בדרך הפיתוח המדעי, הפיתוח בדרכי שלום, הפיתוח באמצעות שיתוף פעולה והפיתוח ההרמוני. על בסיס הניסיון שנצבר בהתפתחות של סין עד כה, העלינו את תפיסת הפיתוח המדעי. תפיסה זו פירושה בראש ובראשונה פיתוח אשר שם את האדם במרכז. דרישתה היסודית היא תיאום מלא ובר-קיימא, והיא תצא אל הפועל באמצעות תכנון רב מערכתי. בבואנו לנהל את ענייני המדינה ולהוביל לשגשוג, עלינו לראות בפיתוח את הציווי הראשון במעלה. עלינו לשחרר ולפתח בהתמדה את כוחות הייצור החברתיים. יישום ופיתוח האינטרסים הבסיסיים של המוני העם, כמו גם השמירה עליהם, הם נקודת המוצא ונקודת הסיום בבואנו לנהל את ענייני המדינה. עלינו לכבד את מעמד האזרחי של התושבים, לערוב לכל הזכויות והאינטרסים שלהם, להאיץ את הפיתוח לטובת הכלל ולנקוט מדיניות של פיתוח למען העם, פיתוח שנשען על העם, ופיתוח שמפירותיו ייהנה כל העם. עלינו לקדם בצורה מקיפה את בניית הכלכלה, הפוליטיקה, התרבות והחברה בסין ולהניע את כל החוליות ואת התיאום הכלל-תחומי בבניית המודרניזציה.


  הסינים מיישמים כעת את העקרונות המנחים והחשובים של פיתוח סוציו-אקונומי בעידן החדש, וממשיכים להוביל קדימה במלוא העוז את המטלה הדגולה של הרפורמות ומדיניות הדלת הפתוחה. בתחום מדיניות החוץ, אנו מקדמים שלום, פיתוח ושיתוף פעולה ודבקים במדיניות חוץ עצמאית ואוטונומית החותרת לשלום. אנו דבקים בהליכה בדרך של פיתוח בדרכי שלום, נוקטים באסטרטגיה של פתיחות המשרתת את האינטרס המשותף של כולם ופועלים למען בנייה של שלום בר-קיימא, שגשוג שמפירותיו נהנים כולם ועולם הרמוני. הליכה בדרך הפיתוח בדרכי שלום פירושה מאבק למען סביבה בינלאומית ששורר בה שלום כדי לאפשר פיתוח עצמי, ובאותה מידה ניצול הפיתוח העצמי כדי לקדם את השלום בעולם. אנו מאמינים בשיוויון בין כל המדינות – קטנות כגדולות, חלשות כחזקות, עניות כעשירות – מכבדים את הדרך שבה כל עם בוחר להתפתח, ומאמינים כי באמצעות פיתוח עצמי, אפשר לקדם במשותף פיתוח אזורי ועולמי. אנו דוגלים בפיתוח מקיף של היחסים עם המדינות המפותחות, בהעמקת הידידות המסורתית עם המדינות המתפתחות ובנטילת חלק פעיל בפרוייקטים רב-צדדיים. אנו מאמינים כי עלינו לקחת על עצמנו מחויבויות רלוונטיות בזירה הבינלאומית ולמלא תפקיד קונסטרוקטיבי במלאכה הבינלאומית.

  אף על פי שהגענו להישגים כבירים ב-60 השנים מאז הקמת המדינה, סין נותרה מדינה מתפתחת, והתמ"ג לנפש עדיין נמוך. בבואנו להגשים את יעדי המאבק שהצבנו לעצמנו, אנו עדיין עומדים לפני קשיים רבים ואתגרים מכריעים, ולכן עלינו להתוות את תכנית הפיתוח של סין. העם הסיני הוא עם שוחר שלום, הרמוניה ושיתוף פעולה למען טובת הכלל. גם אם בעתיד נהפוך למעצמה, נמשיך לתמוך בדו-קיום בדרכי שלום בין כל מדינות העולם ובפתרון בעיות בין מדינות בדרך של הידברות על בסיס שיוויוני. נפעל יחד למען עולם הרמוני, שבו שורר שגשוג אוניברסאלי ושלום בר-קיימא. נפעל יחד למען קידום השלום והפיתוח בעולם.

  למרות הפיתוח האדיר של השנים האחרונות, סין היא עדיין מדינה מתפתחת אשר עומדת מול אתגרים רבים

  ישראל היא אחת המדינות המפותחות בעולם בתחום החינוך. היא גם המדינה שבה שיעור עורכי הדין ורואי החשבון המורשים הגבוה בעולם. על כל 10,000 תושבים יש בה 130 מדענים ומהנדסים. המסורת התרבותית וההיסטורית הארוכה של סין הופכת אותה למדינה בעלת משאבי החינוך העשירים בעולם. התרבות, החינוך והקשרים בין הדור הצעיר הם גשר חשוב לקידום הידידות וההבנה ההדדית בין העם הסיני לעם הישראלי, והם גם כוח חשוב בקידום היחסים בין סין לישראל בצורה יציבה ובריאה. בשנים האחרונות חתמו ממשלות סין וישראל על "הסכם תרבות" ועל "מזכר כוונות לשיתוף פעולה בתחומי החינוך". שתי המדינות פתחו בשיתוף פעולה ובקשרים מקיפים בתחומים כגון חילופי סטודנטים, ביקורי אישים ושיתוף פעולה מדעי. אוניברסיטת תל-אביב היא חלוצה בשיתוף הפעולה בתחום החינוך בין סין לישראל ואחת הבמות החשובות לחילופי תרבות בין שתי המדינות. בשנים האחרונות סין וישראל מקצות מכסה של 5 מלגות בשנה כל אחת המוענקות לסטודנטים סינים המגיעים ללמוד בישראל וסטודנטים ישראלים המגיעים ללמוד בסין. למעלה מ-10 מוסדות מובילים להשכלה גבוהה בסין ובהם אוניברסיטת פקין ואוניברסיטת רֶנְמין מקיימים קשרים בין-אוניברסיטאים עם מוסדות להשכלה גבוהה בישראל ובהם אוניברסיטת תל-אביב.

  שמחתי לראות את שיתוף הפעולה בין אוניברסיטת תל-אביב לאוניברסיטת רנמין הסינית ואת מכון קונפוציוס שנחנך כאן בשנת 2007. כיום פועל המכון בהצלחה וזוכה להכרה ולהערכה גבוהה מצד התלמידים. הצעירים הסינים והישראלים מייצגים את התקווה ואת העתיד והם גם הכוח שיניע את התפתחות היחסים ושיתוף הפעולה בין סין לישראל. אנו מזמינים עוד ועוד סטודנטים וחוקרים ישראלים ללמוד ולקיים קשרים אקדמיים בסין. נשמח גם לראות יותר ויותר סטודנטים וחוקרים סינים מגיעים לישראל. כך, באמצעות הקשרים ההדדיים בין צעירים משתי המדינות, נקדם את ההבנה והאמון ההדדי ונהפוך את הקשרים בין המדינות לרציפים ובריאים אף יותר.

  לפני יותר מ-2000 שנה, נולד בפיסת הארץ הפוריה הזאת התנ"ך, יצירת המופת שלה השפעה מרחיקת לכת. סיפור יציאת מצרים המרתק אשר מסופר על ידי היהודים יישמר לנצח על דפי ההיסטוריה במזרח ובמערב כסמל לכמיהה לחופש ולשיוויון של האדם. באותה העת החלה התפיסה שהגו אבותינו – "לזכות בִּיקָר בזכות ההרמוניה" – להתפשט על אדמת סין. תפיסה זו ממשיכה לְחַיוֹת את הציוויליזציה הסינית ואת תרבות המזרח וממנה נובעת האימרה היפה, שלה מקבילה תנ"כית: "וכיתתו חרבותיהם לאתים", השזורה כחוט השני בתולדות האומה הסינית. גם כעבור שנים רבות, שני העמים יכולים לחוש בחשיבות תורתם של הקדמונים – במישור העמוק זוהי נקודת המפגש בין שתי התרבויות, הסינית והיהודית, וכן הבסיס לשיתוף הפעולה ולקשרים בין שתי המדינות. אנו צופים בחדווה בהישגים משביעי הרצון שהקשרים בין סין לישראל הביאו עימם בשנים עברו. אפשר לומר כי כעת היא התקופה הטובה ביותר בתולדות הקשרים בין סין לישראל. הקשרים ושיתוף הפעולה בין שני הצדדים בתחומים רבים ובהם מדע וטכנולוגיה, חינוך, תרבות ותיירות פורחים, ונערכים יותר ויותר ביקורי אישים משתי המדינות. הקשרים הבין-אישיים המתהדקים מיום ליום תורמים תרומה מכרעת לידידות ולהבנה ההדדית בין שני העמים, ומקדמים במלוא המרץ את התפתחותם הבריאה של היחסים בין שתי המדינות. אנו מקווים לשמור על מגמת ההתפתחות החיובית הזאת. לשכת החדשות הממשלתית של סין אחראית על ההסברה של סין בעולם, ותפקידה לגרום לעולם להבין את סין בצורה אובייקטיבית ואמיתית יותר. בין היתר, אחת המשימות החשובות שלנו היא לפתוח בצורה פעילה ורחבת היקף בשיתוף פעולה ובמגעים הדדיים עם משרדי ממשלה ועם גופי תקשורת במדינות שונות. לפיכך, כולי תקווה כי חוגי התקשורת בשתי המדינות ימשיכו להדק את שיתוף הפעולה והקשרים ביניהם.

  בעקבות התפתחות הכלכלה, ב-30 השנים האחרונות התפתח גם ענף התקשורת בסין במהירות רבה. ענף התקשורת בישראל מפותח מאוד גם הוא. אולם בהתחשב במצבם של ענפי התקשורת בשתי המדינות, מספר הכתבים הנשלחים מכל אחת מן המדינות לרעותה נמוך למדי. לישראל רק 2 כתבים קבועים המוצבים בסין, ואילו לסין רק 4 כתבים קבועים המוצבים בישראל. זרימה דו-צדדית של מידע תסייע בהעמקת הידידות וההבנה בין שני העמים וכן בהקמת בסיס חברתי איתן להרחבת הקשרים בין שתי המדינות. סין מתייחסת בכובד ראש לתפקיד ולהשפעה של הפצת מידע ומייחסת חשיבה רבה לשיתוף הפעולה עם התקשורת הבינלאומית וכיוצא בזה גם עם התקשורת הישראלית. אנו מקווים כי התקשורת הסינית תספק לקהילה הבינלאומית, ובכלל זאת גם לישראל, מידע עדכני, מקיף ואובייקטיבי על סין, ובו בזמן תפתח בשיתוף פעולה עם התקשורת הבינלאומית, ובכלל זאת גם עם התקשורת הישראלית.

  ענף התקשורת בסין התפתח מאוד לאחרונה. סין מקווה שהתקשורת הסינית תשתף פעולה עם התקשורת הבינלאומית, ובכלל זאת עם התקשורת הישראלית

  הפיתוח של סין זקוק לתמיכה ולסיקור מצד כלי התקשורת בעולם, ובהם גם כלי התקשורת הישראליים. אנו מקווים כי התקשורת הישראלית תוכל להבין לעומק את העמדות הסיניות הקוראות להליכה בדרך של פיתוח בדרכי שלום, להקמת חברה הרמונית ולבניית עולם הרמוני. אנו מקווים כי היא תספק לישראלים את המידע הזה, וכך תסייע לחברים בישראל להתוודע לסין אחראית, משגשגת, יציבה וששורר בה שלום. התקשורת הסינית גם מקווה ללמוד מן הניסיון רב הערך של עמיתיה בעולם, ובכלל זאת של עמיתיה בישראל. אנו מקווים שבאמצעות למידה מניסיון הניהול ומהתפיסה התפעולית המתקדמים של עמיתינו בענף התקשורת בישראל ובעולם, נוכל להמשיך ולקדם את ההבנה והקשרים בין סין לישראל, לחזק את שיתוף הפעולה התקשורתי, ולהאיץ יחד את התפתחות ענף התקשורת בעולם.

  על התקשורת בסין ובישראל לתרום לשיתוף הפעולה המסחרי בין שתי המדינות ולקידום הפיתוח בהן. סין נכנסה במלוא עוזה לשלב פיתוח חדש של בניית חברה החיה חיי רווחה ושל קידום המודרניזציה. היא נפתחת כלפי חוץ בהיקף גדול יותר, בתחומים רחבים יותר ובדרגות גבוהות יותר. בסין שוק נרחב מאוד, משאבי כוח העבודה שלה עשירים מאוד, שוררת בה יציבות פוליטית וחברתית ויש בה תנופת פיתוח חיובית. היא מספקת תמריצים והזדמנויות עסקיות הולכות וגדלות להתפתחות הכלכלה במדינות רבות וישראל בתוכן. בישראל מדע וטכנולוגיה מפותחים, כלכלה משגשגת וניסיון ניהולי מתקדם. כלי התקשורת בסין ובישראל צריכים להתייחס לשיתוף הפעולה המסחרי בין שתי המדינות מתוך נקודת מבט אסטרטגית. תוך שמירה על עקרון האינטרסים ההדדיים ותועלת הכלל, עליהם לדווח בצורה אקטיבית על שיתוף הפעולה בין שתי המדינות, להרחיב את ערוצי שיתוף הפעולה, לסלול תחומים חדשים לשיתוף פעולה ולהעשיר את המידע הנוגע לשיתוף הפעולה. על כלי התקשורת בשתי המדינות להעלות את שיתוף הפעולה המסחרי בין שתי המדינות לדרגה חדשה ולספק שירותי מידע טובים כדי לפתוח בשלב חדש בשיתוף הפעולה המסחרי בין שתי המדינות.

  התקשורת בסין ובישראל צריכה להפוך לחוליה מקשרת שתפיץ את התרבויות של שתי המדינות ולשליח שיקדם את הידידות ביניהן. אנו חיים בעולם מגוון ועשיר. הגיוון בציווליזציות של המין האנושי מחיה את עולמנו. לכל עם ולכל תרבות יש ייחוד משל עצמם. עלינו לכבד זה את זה, ללמוד כל אחד ממעלותיו של האחר ולצעוד יחד קדימה. חילופי תרבויות בין מדינות שונות ועמים שונים ממלאים תפקיד חשוב מאוד בקידום הבנה ואמון הדדי. ההיסטוריה הארוכה והציוויליזציה המפוארת בנות 5000 השנים של סין התפתחו בזכות מיזוג, השפעות וקשרים הדדיים שהתקיימו עם תרבויות העמים השונים שחיו בסין. הציוויליזציה הסינית התקדמה בזכות ההפרייה ההדדית עם תרבויות העולם. המאפיינים והיסודות שהציווליזציה היהודית ספגה מציווליזציות אחרות בזמן נדודיה ממקום למקום הביאו לשלמות התרבות העברית. הן לתרבות הסינית והן לתרבות היהודית התכונה המהותית של שילוב ואיגוד אלמנטים שונים בתוכן. לכן עלינו להעמיק את המגעים ביניהן ולהמשיך לפתח אותן יחד. בשנים האחרונות נערכות פעילויות תכופות של חילופי תרבויות בין שתי המדינות. הסכם שיתוף הפעולה התרבותי שעליו חתמו שתי המדינות הוביל להישגים רבים בתחומים שונים ובהם התרבות, האמנות, הקולנוע, הספרות והחינוך. הוא תרם מאוד לידידות ולהבנה בין שני העמים, העמיק את הבסיס החברתי שעליו מושתתים היחסים בין שתי המדינות וקידם את ההתפתחות החיובית של היחסים ביניהן. בתור הגשר והחוליה המקשרת בין שני העמים, על התקשורת בשתי המדינות להמשיך למלא תפקיד גדול אף יותר. על כלי התקשורת בסין ובישראל לחזק ולהעמיק את הקשרים ההדדיים, להקל עליהם ולהפוך אותם לשיוויוניים ולבביים יותר. עליהן להשקיע מאמץ בחיפוש אחר המאפיינים המשותפים ולהפוך אותם לגשר ולחוליה המקשרת בין שתי המדינות.

  גבירותיי ורבותיי, חברים יקרים:

  זה שנים רבות שלשכת החדשות הממשלתית של סין יוזמת הקמת קשרים ושיתוף פעולה יציב עם כלי תקשורת וגופי חדשות במדינות רבות בעולם. היא מקדמת מגעים ושיתוף פעולה בדרגים שונים בין התקשורת הסינית לאמצעי התקשורת החשובים בעולם, ובכלל זאת גם עם התקשורת הישראלית. הלשכה מקדמת את ההבנה והאמון ההדדי בין סין למדינות רבות בעולם. אנו נכונים לספק סיוע ותמיכה לשיתוף פעולה בין התקשורת הישראלית לתקשורת הסינית, ולסלול דרך חדשה למגעים בין כלי התקשורת בשתי המדינות. אני משוכנע כי מאמצינו המשותפים יתרמו תרומה חדשה להתפתחות היחסים ושיתוף הפעולה הידידותי בין שתי המדינות.

  תודה לכולם!