התוצאה הסופית עדיין זקוקה למאמצים המשותפים בין סין וארה"ב

מאת: China Radio International, תרגום: ג'יה סו , עריכה: אולגה לוקשין
 • הערה: הכתוב מטה הינו תרגום של פרשנות אשר הופיעה ב״פרשנויות לעניינים בינלאומיים״ בשפה הסינית.

  הדיונים ברמת סגני שרים בסוגיות כלכליות בין סין וארה"ב הסתיימו בבייג'ינג ביום רביעי (01.09). דיון זה הינו הראשון המתנהל פנים אל פנים בין סין לארה"ב כדי ליישם את הקונצנזוס החשוב של שני הנשיאים בארגנטינה. שני הצדדים קיימו חילופים מקיפים, מעמיקים וקפדניים בנושאי סחר ובנושאים מבניים בעלי עניין משותף, אם כי הם מתעכבים ביום אחד מהמתוכנן. עם זאת, בזכות ההבנה ההדדית הוסדר הבסיס לפתרון הבעיות ההדדיות. 

  אם לשפוט לפי תוצאות הדיון, הקונצנזוס שהושג על ידי שני הצדדים בנושא סוגיות הסחר, כגון הרחבת היבוא של סין של מוצרים חקלאיים ומוצרי אנרגיה מארה"ב, תספק מענה טוב יותר על הצרכים של השוק הסיני לאיכות חיים גבוהה ולקדם את הפיתוח הכלכלי באיכות גבוהה. כמובן, הרחבת היבוא של סין מגלמת אג׳נדה גלובלית. על פי הדיווחים, ארה"ב הציגה דרישות מפורטות במהלך הדיונים, כולל הזמן הספציפי הסינים יתחילו לבצע הזמנת מוצרים מארה״ב. מבחינה אובייקטיבית, המפתח למוצרים בארה"ב בשוק הסיני תלוי ביכולת שלהם לעניין את הצרכן הסיני לרכוש מוצרים אמריקאיים. 

  במהלך הדיון, הציגה ארצות הברית "סוגיות מבניות", שעוסקות במערכת הלאומית, הביטחון והאידיאולוגיה של סין, שסין לא מסכימה איתן; כמה מהן עולות בקנה אחד עם הרפורמה והפתיחה העמוקה המקיפה של סין ושני הצדדים הגיעו לפתרונות בנושאים אלו. לדוגמה, סוגיית ההגנה על קניין רוחני ואסטרטגיית פיתוח החדשנות עם הצורך להגביר את ההגנה על זכויות הקניין הרוחני. טיוטת התיקון לחוק הפטנטים שנסקרה לאחרונה על ידי המחוקק הסיני הציגה לראשונה את "מערכת העונשין והנזקים", שנועדה להעניש קשות את הפרת זכויות הקניין הרוחני. 

  מנקודת המבט החברתי, שהושפע ממלחמת הסחר בין סין לארה"ב, הודיעה חברת GM על סגירת שבעה מפעלים ברחבי העולם בסוף נובמבר אשתקד. שווי השוק של אפל צנח ביותר מ-400 מיליארד דולר בשלושת החודשים האחרונים. הנתונים: כ-180 חברות אמריקאיות שהשתתפו בתערוכת היבוא הבינלאומית הראשונה בסין, רק שליש מהחברות היפניות; ו20% פחות חברות סיניות שהשתתפו בכנס הבינלאומי של הצגת הטכנולוגיות לצרכן בלאס וגאס מהשנים קודמות.

  מנקודת מבט גלובלית, כפי שזה נראה, קצב הצמיחה העולמי של סך מוצרי הסחר ירד ב -0.3% ב-2018. הבנק העולמי הוריד לאחרונה את תחזית הצמיחה הכלכלית העולמית ל -2.9% ו -2.8% בהתאמה להשנה ולשנה הבאה, ירידה של 0.1% מהתחזית בחודש יוני אשתקד. בניו יורק טיימס פרסמו כי המחיר של מלחמות הסחר שגורמות לקריסת השווקים הפיננסיים ולחוסר יציבות של הכלכלה הגלובלית "הוא מדאיג יותר ויותר." ברור, המסקנה הסופית של ההסכם הכלכלי והמסחרי היא לא רק השאיפה המשותפת של סין וארצות הברית, אלא גם את הציפייה המשותפת של העולם. 

  על פי הקונצנזוס שהושג בישיבה הראשונה של הדולר, לשני הצדדים יש רק 90 יום לנהל משא ומתן. כרגע, 40 ימים כבר עברו. לפיכך, סין וארה"ב בסוף יגיעו להסכמה עם תוצאות טובות, זמן קצר ומשימות קשות. התהליך של דיוני הסחר והכלכלה בבייג'ין נמשך, ושני הצדדים כבר הסכימו להמשיך לשמור על קשרים קרובים, אשר ללא ספק יהיו פתח להתחלה טובה.