השליח הסיני למזה"ת: לסין מחויבות ואחריות לתהליך השלום

מאת: China Radio International, תרגום: עמית אלעזר
 • השליח הסיני המיוחד למזרח התיכון, ווּ סְה-קֶה, ביקר בישראל וברשות הפלסטינית בין התאריכים 25 ל-30 באפריל. במהלך שהותו באזור, נועד בצד הישראלי עם סגן שר החוץ, דני איילון וכן עם דן מרידור, לשעבר סגן ראש הממשלה ושר המופקד על שירותי המודיעין והוועדה לאנרגיה אטומית. ברשות הפלסטינית נפגש השליח הסיני עם הנשיא הפלסטיני, מחמוד עבאס, וכן עם ראש צוות המשא ומתן הפלסטיני, סאיב עריקאת.

  ווּ סְה-קֶה, משמש מאז חודש מארס 2009 כשליח הסיני המיוחד למזרח התיכון. לפני כן, נשא בתפקידים שונים, וכן כיהן כשגריר סין בערב-הסעודית ובמצרים. וו השתתף באופן אישי במהלך המשא ומתן על כינון היחסים הדיפלומטיים בין ישראל לסין, וכן היה מעורב במשא ומתן שנערך לפני החתימה הרשמית.

  השליח הסיני למזה"ת, וו סה-קה

  מנהיגי שתי המדינות, נתניהו ועבאס, חלקו בשבוע שעבר קצת יותר מיום אחד על אדמת סין בעת ובעונה אחת. זוהי הפעם הראשונה בעשרים השנה האחרונות שמנהיגי ישראל ופלסטין שוהים על אדמתה של מדינה שלישית בעת ובעונה אחת. סמיכות הביקורים זכתה לתשומת ליבה של התקשורת העולמית, שעסקה בשאלה האם שני המנהיגים ייפגשו זה עם זה בתיווכה האדיב של סין.

  בראיון שהעניק לרדיו הבינלאומי של סין, דן וו במצב במזה"ת ובעמדתה של סין בנושא.

  לראות עיניו של וו, סין מקווה לעשות מאמצים בזירה הדיפלומטית על מנת לקדם את תהליך השלום הישראלי פלסטיני, דבר המשקף את החובה והאחריות שעל סין לקחת כמדינה גדולה. "הצעד הגדול האחרון אותה פסעה סין, כלומר הזמנתם של מנהיגי שתי המדינות לביקור בסין מצביעה על כך כי סין מעניקה חשיבות לנושאים הבוערים של אזור זה. הדבר גם משקף את האחריות והחובה שעל סין לקחת על עצמה כמדינה גדולה וכחברה קבועה במועצת הביטחון של האו"ם."

  במהלך פגישתו של נשיא סין עם אבו מאזן ב-6 במאי, הצביע סי ג'ינפינג על ארבעה עקרונות לפתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני. וו מספר, כי עמדות אלו משקפות את העקרונות שסין דבקה בהן בנושא זה. "עיקרון בסיסי במאמצנו הוא לגרום לפלסטין ולישראל הנמצאות משני צדי המתרס לבנות אמון הדדי, שבעזרתו ניתן יהיה לערוך מו"מ ולפתור את הסכסוך. זהו הכיוון שבו אנו פועלים במאמצינו בין הצדדים. ארבעה עקרונות אלו מסכמים את הנקודות שהועלו במהלך תהליך השלום בשנים האחרונות, וניתן להגיד שהם משלימים זה את זה. עם זאת, איננו סוברים שעקרונות אלו יפתרו מיד את הבעיות. אנו עומדים בקשר עם שני הצדדים ונמשיך לעקוב אחר המצב, לפעול בחריצות וכן לשמור על דיאלוג ותיאום עם כל אחד מהצדדים".

  במהלך ההיסטוריה, חלקו סין ומדינות ערב היסטוריה ארוכה. מצרים, למשל, הייתה המדינה האפריקאית והערבית הראשונה אשר הכירה ברפובליקה העממית של סין. עם זאת, ישראל וסין כיננו את היחסים הדיפלומטיים ביניהן לפני 21 שנה. ניתן להגיד, כי העולם הערבי הוא חבר וותיק של סין, בעוד שישראל היא חברה חדשה של סין. בשנים האחרונות הופיע חשש בעולם הערבי לגבי המשך התפתחות היחסים בין ישראל לסין. בנוגע לחשש זה, טוען וו כי "סין תהיה חברה טובה של העולם והעם הערבי לעולמי עד. הידידות בין סין למדינות ערב ארוכת שנים, ועם השינויים וההתפתחויות במצב היחסים שלנו גם הם ימשיכו ויתפתחו, הדבר מוכח גם על ידי ההיסטוריה. מכיוון שיש לנו היסטוריה משותפת ותרבות עתיקת יומין, קל לנו להרגיש קרובים זה לזה אף יותר. לסין ולישראל 21 שנים של יחסים דיפלומטיים, יחסים אלו בריאים וידידותיים, והם תואמים את המטרות של העם בישראל ובסין. במקביל, הם גם מועילים ליציבות ולשלום באזור. סין לא תקריב את קשריה עם מדינות ערב או עם פלסטין בשל פיתוח קשריה עם ישראל או מדינה אחרת, הדבר גם עולה בקנה אחד עם התרבות המסורתית הסינית וערכיה".

  לסיכום דבריו מספר וו, כי מזווית הראייה הסינית , ביקוריהם של שני המנהיגים בסין רשמו הצלחה. ""נשיא סין וראש הממשלה נועדו עם מנהיגי המדינות ודנו במצב באזור, במיוחד בשאלה הפלסטינית וכיצד ניתן לקדם את תהליך השלום."