הר ווּ-יִי: שיט בין צוקים

מאת: China Radio International, תרגום: קובי לוי, עריכה: סו ג'ה-פינג
 • שמורת הר ווּ-יִי (Wuyi Shan, בסינית: 武夷山) נמצאת בצפון מערב מחוז פוּגְ'יֵין אשר לחופה הדרום-מזרחי של סין. השמורה ממוקמת כ-15 ק"מ דרומית לעיר באותה שם במרגלות הדרום-מזרחיים של הרכס הצפוני של הרי וו-יי. שטח השמורה כ-70 קמ"ר, והיא דוגמא קלאסית לנוף דַאנסְיָה [נוף ייחודי לסין המתאפיין בצוקים בצבע אדום-חום]. רכס הרי וו-יי הוא שמורת בעלי החיים הנודעת ביותר בדרום מזרח סין, ובה בעת היא מקלט למאובנים-חיים של צמחים רבים, מהם רבים אשר ייחודיים לסין. הקניון אשר משתי גדותיו של "נחל תשעת העיקולים" החוצה את השמורה יפהפה ומקדשים רבים פזורים בו, אך רבים מהם הפכו זה מכבר לעיי חורבות. האזור סיפק סביבה גיאוגרפית אידיאלית להתפתחות ולתפוצה של התורה הניאו-קונפוציאנית בתקופת שושלות טאנג וסונג. בשנת 1999 הכריז ארגון אונסק"ו על הר וו-יי כאתר מורשת עולמית של טבע ותרבות.

  לפני מאות מיליוני שנים, הטבע פיסל כאן באומנותו המופלאה נוף מרהיב של פסגות תלולות, נחלים מפותלים, מימי אזמרגד ופסגות בצבע ארגמן. הקדמונים דיברו בשבחו של ההר ואמרו: "מים צלולים ונפלאים, ופסגות מופלאות לא פחות", והוא זוכה לכינוי: "היפה שבאתרי דרום מזרח סין".

  בהר וו-יי 36 פסגות, 72 מערות, 99 צוקים, ו-108 נקודות תצפית. לא זו בלבד שהנוף יפהפה בכל עונות השנה ולכל עונה נוף אופייני לה, אלא גם שכאשר מזג האוויר משתנה, הנוף משתנה יחד איתו, מפתיע את הצופה המשתאה ויוצר מגוון מראות נהדרים.

  "נחל תשעת העיקולים" הוא גולת הכותרת של הר וו-יי. מקורו של הנחל בהר סאנבּאו. מימיו צלולים כאזמרגד, והוא מתעקל ומקיף את הפסגות תשע פעמים. כל הפסגות המפורסמות וארונות הקבורה המסתוריים התלויים גבוה על הצוקים התלולים שוכנים לצד הנחל. לצד הנוף הקסום, בהר כמה אתרים בעלי חשיבות היסטורית גדולה, ובשטח השמורה בעלי חיים וצמחים נדירים.

  לאזור ההר חשיבות גדולה בהיסטוריה האינטלקטואלית של סין. המלומד הדגול, ג'ו סי, מייסד האסכולה הניאו-קונפוציאנית, אשר השפיעה עמוקות על ניהול המדינה משושלות סונג ואילך, שהה במקום למעלה מ-40 שנה, הקים בו בית ספר וחיבר רבים מכתביו. כך הפך המקום למרכז תרבות חשוב בדרום-מזרח סין שזכה לכינוי: "מעוז הניאו-קונפוציאניזם של הדרום". לפחות 2,000 שירי הלל נכתבו על המקום מפי אנשי ספר מכל התקופות, ולמעלה מ-400 כתובות חקוקות על הצוקים. שרידים היסטוריים ותרבותיים עשירים אלה מוסיפים גם הם חן והדר להר.

  שמורת הטבע של הר וו-יי היא המערכת האקולוגית הסאב-טרופית הגדולה והשלמה ביותר בדרום מזרח סין. שרשרת הפסגות בשמורה אין סופית, בה יערות בראשית עבותים והעוצמה, הפשטות והאלגנטיות של הנוף משתלבות יחד.

  מידע שימושי:

  הגעה: נמל התעופה הקרוב נמצא כמה קילומטרים צפונית לכניסה לשמורה. טיסות סדירות יוצאות כמה פעמים בשבוע מבייג'ין, משנחאי ומערים גדולות נוספות. רכבות ואוטובוסים יוצאים מערי מחוז פוג'יין כפוג'ואו וסיה-מן וכן מכיוון מחוז ג'יאנגסי. רבות מן הרכבות הנכנסות למחוז פוג'יין מכיוון בייג'ין עוצרות בתחנת הר וו-יי. שימו לב שתחנות הרכבת והאוטובוס נמצאות בעיר שנמצאת 15 ק"מ מהשמורה. בין העיר לשמורה אוטובוסים מקומיים לכל אורך היום.

  לינה: סמוך לכניסה לשמורה כפר נופש שבו מלונות ומסעדות בשפע. לבד מבחופשות ובחגים, אין בעיה למצוא חדר באחד המלונות במחיר סביר. בשל הקרבה לכניסה לשמורה, מומלץ ללון באזור זה ולא בעיר עצמה. כניסות: מחיר כרטיס הכניסה נקבע על פי מספר הימים שברצונכם לטייל. כרטיס ליום אחד יעלה לכם 140 יואן. כרטיס ליומיים 150 יואן ולשלושה ימים 160. הכרטיס כולל נסיעה חופשית באוטובוסים הנעים בין האזורים השונים בשמורה הענקית. אם תרצו לשוט ברפסודה ב"נהר תשעת העיקולים", תיאלצו להיפרד מ-100 יואן נוספים לאדם.