הר אדיר, בודהא ענק

מאת: China Radio International, תרגום: תרצה ערב , עריכה: סוּ' גֶ'ה-פִּינְג
 • הר אמיי (Emei Shan, בסינית: 峨眉山), המכונה גם "הר האור הגדול", ממוקם בדרום-מרכז מחוז סצ'ואן שבמערב סין, על קו התפר בין הרמה הטיבטית והאגן הסצ'ואני. "פסגת אלף הבודהות" היא הגבוהה בין פסגותיו ומתנשאת לגובה של 3,099 מטר מעל פני הים. הר אמיי נודע בסין ובעולם כולו בזכות הנוף עוצר הנשימה והסיפורים המיתולוגיים שנכרכו סביב "הר האלים וממלכת הבודהא". בזכות השילוב המושלם בין התכנים התרבותיים והיסטוריים לבין נופי הטבע המשלימים זה את זה, זכה ההר למילות ההלל "ההר היפה ביותר תחת השמיים".

  הר אמיי נמצא בנקודת מפגש חשובה של מגוון צורות נוף. הצמחייה בו מורכבת והוא עשיר בבעלי חיים שרבים מהם ייחודיים למקום. בהר נשמרה צמחיה סובטרופית, ויערות מכסים 87% משטח ההר. בהר אמיי מצויים 242 משפחות ולמעלה מ-3200 סוגי צמחיה גבוהה, שהם כעשירית מכלל הצמחייה בסין. בין הצמחים גם כאלה שנוצרו או התגלו לראשונה בהר אמיי, ולמעלה מ-100 סוגים קרויים על שם ההר. מלבד זאת, הר אמיי משמש כסביבת המחיה של בעלי חיים נדירים, מהם מוכרים למעלה מ-2,300 סוגים. זה אתר חשוב ביותר בעל משמעות מיוחדת במחקר עולם החי.

  סקיצה של הר אמיי. טיפוס בין עשרות פסגות ומקדשים אפופי עננים

  הר אמיי הוא אחד מארבעת ההרים הקדושים בבודהיזם הסיני. הפצת הבודהיזם, הקמת המקדשים ושגשוגם במקום הוסיף להר אמיי הרבה צבע וקסם. התרבות הדתית ובמיוחד התרבות הבודהיסטית היא השלד של התרבות וההיסטוריה של הר אמיי. כל הבניינים, הפסלים, כלי הטקס, מערכת הטקסים, המוזיקה והציורים חושפים בלא יוצא מן הכלל את הניחוח העשיר של התרבות הדתית במקום. הר אמיי זרוע מקדשים והמפורסמים ביותר מביניהם הם שמונת המקדשים הגדולים שעל פסגת הזהב, כגון מקדש "מדינת האוצר" (מקדש בּאוגוּאו) ומקדש "ריבוא השנים" (מקדש וַואנְנְיֵין).

  פסל הבודהא הגדול בלשאן (Leshan, בסינית: 乐山大佛) ממוקם בפסגת "עוף החול היושב" שלמרגלות הר אמיי. בעבר הוא כונה "בודהא מאיטְרֶאָה הגדול" ו"הבודהא המהולל והשליו". החלו לחצוב אותו בשנתו השנייה לשלטון של הקיסר סְוּ'אנדזוֹנְג לשושלת טאנג (713 לספירה), והוא נשלם כעבור תשעים שנה. הפסל נשען על ההר ופונה אל הנהר, וכיום הוא הגדול מסוגו בעולם. עליו נאמר: "ההר הוא בודהא, הבודהא היא הר". הפסל הוא של בודהא מאיטראה יושב כשפניו למערב. הבעתו מכובדת, והוא מתנשא לגובה של 71 מטרים. נעשתה כאן עבודת פיסול מדוקדקת: קווי המתאר זורמים, גופו סימטרי, וכולו מקרין הוד והדר, דבר הממחיש את העוצמה של תרבות טאנג בשיאה. בקירות שמצפון ומדרום למושב הבודהא, מצויים 90 גומחות של פסלי אבן מתקופת טאנג, וגם בהן לא חסרות יצירות מופת.


  בהר אמיי משאבי צמחיה עשירים, מאפיינים אזוריים ניכרים ובעלי חיים נדירים ורבים הנמצאים בסכנת הכחדה. זאת בזכות המיקום הגיאוגרפי הייחודי, הנופים המרשימים והקסומים, המבנה הגיאולוגי והטופוגרפי הקלאסי והסביבה האקולוגית השמורה היטב. באלפיים השנים האחרונות נוצרה והצטברה מורשת תרבותית עשירה, שהבודהיזם הוא המרכיב העיקרי בה. לטבע ולמורשת התרבותית בהר ערך היסטורי, אסתטי, מחקרי, מדעי ותיירותי רב ביותר – מדובר באוצר משותף לכל המין האנושי.

  הר אמיי והבודהא הגדול בלשאן נכנסו בשנת 1996 אל רשימת אתרי מורשת הטבע והתרבות העולמית. אונסק"ו כתב בהחלטתו: "בשנת 1 לספירה נוסד המקדש הבודהיסטי הראשון בסין בפסגת ההר היפהפייה אמיי שבמחוז סצ'ואן. בעקבות הקמת מקדשים אחרים סביבו, הפך ההר לאחד המקומות הקדושים ביותר של הבודהיזם בסין. זה מאות רבות של שנים, העושר התרבותי במקום הלך וגדל. האתר המפורסם ביותר הוא בוודאי הבודהא הגדול בלשאן, שנחצב על צלע הר במאה ה-8 לספירה, ומשקיף על נקודת המפגש בין שלושה נהרות. גובהו 71 מטרים והוא הגדול ביותר מסוגו. הר אמיי התפרסם בעולם גם בזכות ריבוי בעלי חיים והצמחייה העשירה שבו. יש בו הכול – החל בצמחיה סאב-טרופית וכלה בעצי מחטים סאב-אלפיניים. יש בו עצים בני 1000 שנים ויותר. "

  מידע שימושי:

  ללשאן ולאמיי שאן אוטובוסים מהירים מבירת סצ'ואן צ'נגדו (כשעה עד שעתיים נסיעה). בין לשאן לאמיי שאן קיים גם שירות אוטובוסים סדיר, ואין צורך לשוב לצ'נגדו. הבודהא הגדול בלשאן נמצא על גדת הנהר מול לשאן העיר, שבה לא חסרים בתי מלון. בהר אמיי אפשר לישון במקדשים השונים הפזורים לאורך העלייה. כרטיס כניסה לבודהא הגדול בלשאן עולה 90 יואן. להר אמיי 150 יואן.