הרשתות החברתיות ממלאות פונקציות פוליטיות יחודיות

מאת: People’s Daily, תרגום: סו' ג'יה, ליאת סוזנה
 • סוגיית הרשתות החברתיות עמדה במוקד הפיתוח של מדיום האינטרנט בסין בשנת 2009. כך קובע "הספר הכחול של המדיה הסינית החדשה לשנת 2010", דוח העוקב אחר ההתפתחויות באמצעי התקשורת הסיניים שפירסמה האקדמיה הסינית למדעי החברה בבייג'ין. על פי הדוח, תוכנות המסרים המידיים הפכו לפלטפורמה מרכזית להפצת "מידע סמוי" (מידע לא מובנה) והן משתלטות בהדרגה על מקומם של האמצעים המסורתיים ליצירת קשרים חברתיים.

  אתרי הרשתות החברתיות, הבלוגים ולמעשה כל מרחב או אפליקציה שמאפשרים שיח בין גולשים הפכו לערוץ העיקרי ליצירת קשרים ולקיום אינטראקציה חברתית. הפופולריות של אתרים אלו וכמות המשתמשים העצומה מושכים יותר ויותר את תשומת הלב של חברות המחפשות לרתום אותם לשימוש עסקי.

  "הספר הכחול של המדיה הסינית החדשה לשנת 2010"

  הדוח מציין כי אותן רשתות חברתיות אינן חפות מחסרונות. הן משמשות קרקע פוריה לנוכלי אינטרנט שונים ולחברות עסקיות שעושות בהן שימוש לצרכים שיווקיים - יצירת קמפיינים מזויפים המפיצים את בשורת מוצריהם ופירסום מידע "ויראלי". חסרון מהותי נוסף הוא בעיית הפרטיות ואבטחת המידע האישי של הגולשים. ולא זאת בלבד, הרשתות מנוצלות גם על ידי גורמים שונים לצרכי איסוף מידע מודיעיני שעלול להביא לחשיפתם של סודות מדיניים, סודות צבאיים, סודות מסחריים ולמעשה כל מידע שהוא ליבת כוחו של גוף מסוים. העובדה שאתרים כמו פייסבוק מנוצלים גם על ידי סוכנויות הביון במערב, בין היתר גם למטרת גיוס עובדים לשירותיהן, גורמת לחששות כבדים בקרב הגולשים רבים בכל הנוגע לפונקציה הפוליטית שאתרים אלה ממלאים.

  בנוסף לפרטיו האישיים של המשתמש, חברות עסקיות עוסקות באיסוף מידע גם לגבי חברים, תחומי עניין משותפים, הרגלי צריכה ועוד וזאת מתוך כוונה לנצל מידע זה לצרכים שיווקיים. למעשה, השימוש המסחרי של מידע אישי במאגרי המידע הפך למקור ההכנסה העיקרי של אתרי הרשתות החברתיות.

  שוק המשחקים המקוונים זכה גם הוא להתייחסות נרחבת בדוח. היקף הרווחים שגרף שוק המשחקים ברשת בשנה שעברה הגיע ל-31 מיליארד יואן, כשהצפי הוא שהמספר יצמח לרמה של 68.62 מיליארד יואן עד לשנת 2012. הבעיה היא רמת האלימות הגבוהה אליה נחשפים הגולשים הצעירים באמצעות אותם משחקים. לפי הדוח,כ-95% מהמשחקים ברשת כוללים תכנים אלימים או מיניים אשר פוגעים בגולשים הצעירים ומעודדים התנהגות אגרסיבית ומעשי אלימות.