הרפורמה והפתיחה הוא "קוד ההצלחה" של סין

מאת: China Radio International, תרגום: ג'יה סו , עריכה: אולגה לוקשין
 • הערה: הכתוב מטה הינו תרגום של פרשנות אשר הופיעה ב״פרשנויות לעניינים בינלאומיים״ בשפה הסינית.

  "נס סיני" ו"הישג מדהים בהיסטוריה של ההתפתחות האנושית" אלה הם לעתים קרובות המונחים שמשמשים את הקהילה הבינלאומית כדי להעריך את מה שקרה בסין מאז הרפורמה והפתיחה. אבל איך זה נוצר נס? מה זה מביא לסין ולעולם?

  בכנס הגדול לציון יום השנה ה-40 לרפורמה והפתיחה שהתקיים ביום שלישי בבייג'ינג, נשא נשיא סין שי ג'ינפינג את הנאום המרכזי וסיכם את ההיסטוריה, ההישגים, המשמעות והניסיון שנצברו בסין ב-40 השנים האחרונות ואמר כי סין תמשיך לדחוף קדימה את הרפורמה והפתיחה בעידן החדש.

  העולם יכול ללמוד שיעורים מתוך "קוד ההצלחה" של הרפורמה והפתיחה של סין. אבל התהליך הוא גם חלון להציץ לעבר הנחישות והבטחון של המנהיגים הסינים והעם הסיני בהתקדמות עם התהליך.

  אז איך "נס סין" התרחש? בנאומו, שי ג'ינפינג הצביע על תוצאות של עבודה קשה, חוכמה ואומץ של המפלגה ושל העם מכל המיעוטים האתניים!

  שי אמר כי הניסיון של סין בטיפול ביחסים בין רפורמה, פיתוח ויציבות הוא בעל חשיבות מיוחדת למדינות מתפתחות. על פי הנתונים הסטטיסטיים ההיסטוריים, מאז שנות ה-80, היו כ-30 מדינות אירופאיות שעברו את המעבר מכלכלה ריכוזית או כלכלה בעלת אופי דומה לכלכלת שוק. עם זאת, עד שנת 1997, התמ"ג של הרוב המכריע של מדינות אלה לא היה מסוגל להתאושש לרמות שהיו להם בשנת 1989, כאשר רוב המדינות לשעבר של הגוש הסובייטי החלו את השינוי הכלכלי שלהם. אחת הסיבות החשובות לכך היא שהם לא הנהיגו היטב את הרפורמה, הפיתוח והיציבות כשעסקו בניהול התמורות הכלכליות שלהם. בנאומו ביום שלישי, הרחיב שי ג'ינפינג על ניסיונה של סין: "עלינו להיות נועזים לדון ביוזמות רפורמה חדשות ובו בעת להיות זהירים ולתאם את הרפורמה, הפיתוח והיציבות, עלינו להיצמד לדרך הרפורמה, לשמור על העוצמה ועל העבודה שלה כדי להבטיח את הצלחתה ארוכת הטווח בתקופה החדשה ".

  הוא הדגיש במיוחד את הערכים הבסיסיים לקביעת מה זה רפורמה ואיך הרפורמות צריכות להמשיך להיות בקנה אחד עם המטרה הכוללת של שיפור ופיתוח סוציאליזם עם המאפיינים הסינים, ובמקביל לקדם את המודרניזציה של מערכת הממשל המדינית.

  עם 40 שנות רפורמה מאחוריה, סין הנוכחית תמשיך עם הרפורמה והפתיחה מנקודת מוצא היסטורית חדשה: שי ג'ינפינג הצביע בנאומו כי סין היא כמו ספינה "בתקופה קריטית עכשיו, שבו אנו מתמודדים עם גלים סוערים יותר או אפילו בהרים תלולים ככל שאנו מתקדמים, אבל אנחנו צריכים להתקדם, ואם לא נתקדם, נחזור אחורה".

  "אמונה וביטחון הם בעלי חשיבות עליונה בכל עת", הוא הדגיש.

  אם סין תהפוך את העולם לפלא בעקבות יצירתה של "הנס" לפני 40 שנה, אז ב-40 השנים הבאות ואילך סין תמשיך להשתמש בפעולות מעשיות כדי לתת לגיטימציה לנבואה של הזוכה בפרס נובל רונלד קואז. כלומר: "סין הפתוחה, הסובלנית, הבטוחה והחדשנית תפתיע את העולם עוד יותר בשנים הקרובות".