הרפואה האויגורית המסורתית

מאת: Other, תרגום: עמית אלעזר
 • בימי קדם שכנו באזור סינג'יאנג של היום שבטים ועמים שונים, מיעוטם עסקו בחקלאות בעוד רובם היו נוודים. בשל כך למדו הם להשתמש בשיטות שונות לריפוי מחלות, כמו על ידי רקיחת מרכיבים מעולם הצומח, החי והדומם.

  לאחר כינונה של דרך המשי היבשתית שסלל שסלל גַ'אנְג צְ'יֵין (שליח מטעם הקיסרות) בזמן שושלת הַאן המערבית (208 לפסה"נ – 8 לסה"נ) הלכו והתהדקו הקשרים הכלכליים והתרבותיים בין האזורים. מיקומה הגיאוגרפי של סינג'יאנג על דרך המשי הפך אותה למקום מפגש של רפואה מהמערב עם זאת מהמזרח, מפגש שלמעשה היה נדבך נוסף בפיתוחה של הרפואה האויגורית.

  במאה ה-11, לאחר קבלת האסלאם, הושפעה הרפואה העממית האויגורית מזאת של התרבות הערבית והמזרח הקרוב. על אף שלרפואה האויגורית מאפיינים הייחודיים לה, הרי שהיא הושפעה עמוקות מתורות רפואיות אחרות, כמו זאת מסין, הודו וכן ממרכז אסיה ומהמזרח הקרוב. כך, במקביל לתהליך של השפעות וליקוט רעיונות מעמים אחרים, גיבשה היא את דרכה.

  אחד מהרעיונות המרכזיים ברפואה האויגורית היא תורת ארבעת המרכיבים. היא מסווגת את סוגי הדם, האיברים, המערכות, וכן התופעות הפיזיולוגיות והפתולוגיות על פי תפיסה זאת. בבסיסה של הבנה זאת ההשקפה, כי עולם הטבע מחולק לארבעה מרכיבים עיקריים, אש, רוח, מים ואדמה. אלו משפיעים על כל גורם בעולמנו ומכריעים את הופעתו, צמיחתו, שגשוגו וכן כיליונו. המרכיבים השונים בעולם הטבע לא קיימים כבודדים, אלא בעלי קשר ישיר למרכיבים אחרים, וכן בעלי השפעה הדדית זה על זה.

  בהתאם לרעיון זה, הרפואה האויגורית מסבירה את המחלות כנובעות מחוסר איזון בין המרכיבים השונים. ארבעה מרכיבים אלו מתגלים בגוף האדם בארבע אופנים: חום, לחות, קור ויובש. כך למשל, אדם החסר חום, לא יצליח לעכל בהצלחה את המזון ואילו אדם החסר לחות- לא יצליח לקלוט את החומרים המזינים. הרפואה האויגורית גורסת בנוסף כי בגוף האדם ארבעה נוזלים, הנוצרים כולם בכבד ובמקביל גם נצרכים ללא הפסק.

  הדיאגנוזה ברפואה האויגורית נערכת על ידי בדיקת הלשון, תשאול החולה, בדיקת הדופק וכן האזנה לקולו או שיעולו של החולה. בשונה מהרפואה הסינית, בודק הרופא את הדופק על ידי הנחת שתי אצבעות ולחיצה קלה על כל אחד מפרקי היד של המטופל בעת ובעונה אחת. במקביל, נערך זיהוי מחלות גם על ידי בדיקת הפרשות הגוף השונות.

  לרוב נעשה שימוש בתרופות הנלקחות דרך הפה. כמו כן, הרפואה האויגורית עושה שימוש גם בהקזת דם, הנחת מגבות חמות או קרות על המקום הכואב בגוף וכן שאיפת אדים של צמחי מרפאה מורתחים. אחת מטכניקות הריפוי הייחודיות של הרפואה האויגורית עורכת שימוש בחול האדמה הטבעי שבטוּרפאן, לו נודעה סגולה בריפוי מחלות פרקים, סְכִיאָטִיקָה וכן כאבים כרוניים במותניים וברגליים.