הרגלי הצריכה של עשירי סין

מאת: China Daily, תרגום: יואב וולנסקי
 • דוח מנקר עיניים שיצא לא מזמן מראה שהאלפיון העליון בסין מפזר יואנים בעיקר על מכוניות יוקרתיות ומוצרי עור. זאת בעוד הדעה הרווחת היא שרכושם של הסינים העשירים כולל וילות מפוארות, איזה סוס או שניים וצי של שעונים נוצצים.

  הדוח שפורסם על ידי חברת מחקר צרפתית בשם " איפסוס ורוב" מגלה שהמכוניות ומוצרי העור תופסים 20% מסך ההוצאות של האליטה הסינית בשנה האחרונה. השעונים תופסים כ-16% מסך ההוצאות, כאשר בבעלות של מרבית מהאנשים שני שעונים לפחות. המותג Patek Philippe זוכה במקום הראשון ברשימת הפופולריות. מלבד השעונים, התכשיטים הנקנים ביותר היו צמידים.

  76% מהאנשים שהדוח עקב אחר חיי המותרות שלהם מחזיקים שתי מכוניות או יותר, כשפרארי, איך לא, מככבת. כשזה מגיע לאופנה, מותגים כמו הרמס, שאנל ואל.ווי מאכלסים את מרבית ארונות הבגדים.

  "העיצוב הוא הסיבה העיקרית המביאה אנשים לקנות מוצרי יוקרה כאלו או אחרים. סיבות חשובות נוספות היא איכות המוצר והתדמית שאופפת את המותג. נשים מעדיפות יותר תדמית ועיצוב, בעוד שגברים מעריכים את פונקציונליות המוצר ומאפייניו" נכתב בדוח. מתוך משתתפי המחקר, 72% היו בעליו המבוסמים של אוסף יינות משובחים. ולמה לא לשמוח כשיש כסף? בממוצע, כל אחד מהם מוציא בשנה יותר מ-250 אלף דולר על כל מוצרי היוקרה האלה.

  בחופשה הארוכה בת השבוע שנלוותה לחג הלאומי הסיני, ב-1 באוקטובר, הוציאו השנה הסינים העשירים יותר מחמש מיליארד דולר בחו"ל, עלייה של כ-14% מהשנה הקודמת. שנה הבאה מספר זה אף צפוי להמשיך ולעלות.

  על פי דוח ב"הוּן-רוּן", מגזין המפרסם לעתים את רשימת עשירי סין, ישנם יותר ממיליון אנשים בסין שרכושם נאמד ביותר מעשר מיליון יואן בסוף שנת 2011; 60 אלף יותר מהשנה הקודמת. אליטת האליטה, קבוצה קטנה יותר של 63 אלף אנשים מתוך כל אלה מחזיקים באמתחתם רכוש שנאמד ביותר מ-100 מיליון יואן.

  על פי הדוח שהופק בחברת "איפסוס ורוב", חל גידול בטיולים של עשירי סין, הפוקדים את מדינות הניכר 4 פעמים בשנה בממוצע, אבל גם בפעילויות למען החברה כמו תרומה לצדקה. אך בל נפסח על הקלישאות: גולף ורכיבה על סוסים היא אחת מן הפעילויות האהובות עליהם גם כן.

  כמעט 70% ממשתתפי המחקר הודו שמדיניותה של הממשלה בנוגע לאחזקת רכוש אינה משפיעה כלל על הרגלי הקנייה שלהם. כ-50% ציינו שהם מעוניינים לרכוש דירה בחו"ל, בעיקר על מנת שילדיהם יגורו בה בתקופת לימודיהם. כמובן שהלימודים בחו"ל לכשעצמם הם אחד מהדברים שמצטרפים לרשימה ארוכה של מותרות שהסיני הממוצע אינו מסוגל להרשות לעצמו.