הקונגרס הלאומי ה-18 של המפלגה הקומוניסטית מעבר לפינה

מאת: China Radio International, תרגום: יאנג יאנג, יואב וולנסקי
 • השנה היא שנת חילופי גברי בצמרת ההנהגה בסין. לקראת סוף השנה, עתיד להתכנס בבייג'ין הקונגרס הלאומי ה-18 של המפלגה הקומוניסטית, בו תתקיימנה הבחירות הרשמיות להנהגה החדשה של המפלגה, לרבות בחירת חברי הוועד המרכזי, חברי הוועד החלופיים וחברי הוועדה המרכזית לפיקוח משמעתי.

  העולם עובר כיום התפתחות משמעותית, והוא נמצא בתהליך של שינוי והסתגלות. מעמדה ותפקידה של התרבות בהקשר של חוסן לאומי הופכים חשובים יותר, אשר משמשת גורם המלכד את החברה הסינית. מטרתו של הקונגרס ה-18 היא לדאוג לאינטרסים של סין ברמה המקומית והגלובלית, ולחזק את מעמדה תוך העלאה על נס של התרבות הסינית ועידוד היצירתיות והיצרנות ברמה הלאומית.

  מליאת הקונגרס ה-17

  הקונגרס הלאומי הוא הגוף בעל הסמכות הגבוהה ביותר של המפלגה הקומוניסטית של סין, והוא נערך אחת לחמש שנים. מטרתו לדון בנושאים מרכזיים כבדי משקל העומדים על הפרק, תיקון חוקת המפלגה, בחירות לתפקידי מפתח כמו גם בחירות לוועדות השונות.

  הקונגרס העממי הלאומי הראשונה של המפלגה נפתח ברובע הצרפתי בשנחאי ב-23 ביולי 1921, ונמשך 8 ימים. השתתפו בו 12 נציגים, אשר ייצגו יותר מ-50 חברי מפלגה מכל רחבי סין. כמה נציגים נעצרו על ידי הרשויות – אז תחת פיקוח הצרפתים – והקונגרס נאלץ לעבור למקום חלופי. הוא התכנס שוב על אנייה באגם הדרומי בעיר ג'יה-סינג שמחוז ג'ה-ג'יאנג. הנושא המרכזי של הקונגרס היה הקמתה באופן רשמי של המפלגה הקומוניסטית, קביעת יעדיה המרכזיים של המפלגה, הקמתם של איגודים המקצועיים, ייסוד תכניות להשכלה מקצועית ועוד.

  רגעים נוספים הראויים לציון בהיסטוריה של הקונגרס הם שיתוף הפעולה בין המפלגה הקומוניסטית למפלגה הלאומית הסינית (国民党) בקונגרס השלישי בשנת 1923 (איחוד הכוחות השני היה בשנת 1937, כנגד הפלישה היפנית לסין); ההכרזה על סופה של מהפכת התרבות בקונגרס ה-11 בבייג'ין באוגוסט 1977; הרפורמות שביצע דנג סיאו-פינג במהלך הקונגרס ה-12, ובתוכן מודרניזציה של התעשייה והחקלאות, שיפור תחומי המדע והטכנולוגי בסין, והפיכתה של סין לסוציאליסטית ודמוקרטית יותר.