הצצה לנבכי הרוחניות הטיבטית

מאת: Other, תרגום: ליאת סוזנה
 • סיה-הֶה (Xiahe, בסינית: 夏河) היא עיר מנזרים קטנה בת כ-80 אלף תושבים הממוקמת בדרום מערב מחוז גאנסו, בשוליים הצפון-מזרחיים של רמת טיבט-צ'ינגהאי. העיר שוכנת בעמק ציורי מוקף בפסגות נישאות, מישורי מרעה ירוקים ונהר מתפתל, בגובה של כ-2,800 מטרים מעל לפני הים. אוכלוסיית העיר עשירה ומגוונת והיא מורכבת מ-14 קבוצות אתניות שונות כדוגמת ההאן, ההוי ודונג סיאנג, אם כי חלק הארי שלה (כ-78%) מורכב מבני המיעוט הטיבטי.

  סיה-הה: שוכנת בעמק ציורי מוקף בפסגות נישאות

  סיה-הה שזכתה לכינוי "טיבט הקטנה", היא מרכז דתי ותרבותי חשוב של הבודהיזם הטיבטי, זאת בזכות מנזר לאבראנג הממוקם בפאתיה המערביים, המנזר הגדול והחשוב ביותר בשלושת המחוזות המערביים גאנסו, צ'ינהאי וסצ'ואן, בהם מרבית האוכלוסיה הטיבטית מחוץ למחוז האוטונומי של טיבט מרוכזת. תושבי העיר והכפרים שמסביב לה עדיין דובקים באדיקות בקיום אורחות החיים המסורתיים. חלקם אמנם מתפרנס ממעט מסחר ותיירות אך רובם מתקיימים בעיקר מרעייה וחקלאות, מכאן שהאווירה הכלכלית האופפת את העיר נטולה כמעט לחלוטין מאותו גוון מודרני מסחרי שמאפיין את להאסה, בירת מחוז טיבט.

  מנזר לאבראנג - אחד מששת המנזרים החשובים של כת "המצנפות הצהובות"

  מנזר לאבראנג – ה"ותיקן" של המזרח הרחוק

  מנזר לאבראנג (Labrang Monastery, בסינית: 拉卜楞寺), שוכן לרגליו של הר פנגשאן – הר הפיניקס, מערבית לעיר סיה-הה. על מפתנו זורמים מימיו של נהר דה-סיה וממולו ניצב הר הדרקון. המנזר שהוקם בשנת 1710 משמש כמוקד עלייה לרגל של טיבטים מכל רחבי המדינה המגיעים להשתטח בפתחו וחשיבותו הדתית העצומה הקנתה לו את הכינוי "הותיקן של המזרח הרחוק". המנזר הוא מקום משכנו של "הבודהה החי" (ג'אמויאנג), השלישי בחשיבותו בהיררכיה של הבודהיזם הטיבטי, ואחד מששת המנזרים הגדולים והחשובים של כת "המצנפות הצהובות". המנזר משלב ארכיטקטורה טיבטית טיפוסית עם נגיעות סיניות שהתווספו במהלך עבודות השיפוץ שנערכו במקום, לאחר שהמנזר ספג פגיעה קשה בתקופת מהפכת התרבות.

  לאורך חומת המנזר ניצבים מעל ל-2,000 גלגלי תפילה גדולים

  המנזר מורכב משישה היכלים ראשיים בהם מתחנכים הנזירים לא רק בלימודי דת אלא גם בנושאים שונים כמו רפואה, פילוסופיה ועוד. בנוסף, יש במתחם 84 אולמות תפילה, 30 היכלי בודהא וכעשרת אלפים חדרים המשמשים למגוריהם של הנזירים. חומת המנזר נמתחת על פני 3.5 ק"מ ולכל אורכה ממוקמים מעל ל-2,000 גלגלי תפילה גדולים במסלול אותו יש להקיף עם כיוון השעון. מסופר כי על מנת לסובב את כל אחד מהגלגלים במסלול נחוצה שעה אחת לפחות. הצליינים הרבים המגיעים למקום אינם מפספסים ולו סיבוב אחד של גלגלי התפילה.

  הנזירים במנזר לאבראנג מתחנכים גם בתחום הרפואה, הפילוסופיה ועוד

  מרבית טקסי הפולחן והפעילות הדתית נערכים בהיכל הסוטרה הגדול, המבנה המרכזי של המנזר. על קירות ההיכל תלויות עשרות דיוקנאות של בודהא ומדפים עם מאות כתבים בודהיסטיים אשר משמשים את הנזירים במהלך התפילה. המבנה הגדול והגבוה ביותר במתחם המנזר הוא היכל פגודת הזהב, המתנשא לגובה של שש קומות. בסיס הפגודה מרובע והגג שלה עגול והיא מצופה ברדידי ברונזה שטופים בזהב. ממול לשער הכניסה של ההיכל ניצבת מצבת זכרון אשר הוקמה על ידי קיסר צ'ינג עליה חרוטים כתבים בשפה הסינית, הטיבטית, המנצ'ורית והמונגולית. בתוך הפגודה ניצב פסל בודהא ענק עשוי נחושת, פרי יצירתם של אמנים נפאלים.

  במהלך ימי החג המסורתיים מגיעים אלפי מאמינים אל האזור ועורכים טקסי תפילה משותפת

  מנזר לאבראנג נחשב לספריית הכתבים הבודהיסטיים הטיבטיים הגדולה ביותר בעולם. הוא אוצר בתוכו מעל ל-60 אלף כתבים קלאסיים בטיבטית וסנסקריט הנוגעים בנושאים רבים ומגוונים כגון מתמטיקה, פילוסופיה ורפואה. בנוסף, המנזר מכיל בתוכו עשרות אלפי פסלי בודהא עשויים שנהב, ירקן ובדולח ומצופים בזהב, כסף ונחושת, כמו גם חפצי אמנות רבים מעוטרים בפנינים, יהלומים ואבני ברקת וחפצי מלאכה טיבטית מסורתית.

  המנזר פתוח לקהל הרחב כל ימות השבוע בין השעות 8:00-16:00. כרטיס הכניסה עול ה 45 יואן והוא כולל הדרכה בשפה האנגלית.

  במרחק של כקילומטר מערבה ממנזר לאבארנג משתרעים להם מישורי מרעה עצומים, מנוקדים באוהלי נוודים, דגלי תפילה בודהיסטים, יאקים וסוסים. פסגות הרים נישאות, אשר מתכסות בשלג צחור בעונת החורף, מקיפות את ערבות העשב מכל עבר ומעצימות את תחושת המיסתורין והקדושה אשר אופפת את האזור כולו. מרבית הפסטיבלים אשר מתקיימים במהלך השנה מושכים אליהם אלפי מאמינים אשר מגיעים למקום וצובעים אותו בקשת רחבה של צבעים ופרצופים ססגוניים.

  ערבות העשב והפסגות הנישאות אשר מקיפות את העמק בו שוכנת סיה-הה מעצימות את האווירה הרוחנית שאופפת את האזור

  מידע שימושי:

  סיה-הה נמצאת במרחק של 280 ק"מ מהעיר לאנג'ואו, בירת מחוז גאנסו. בכל יום יוצאים מהתחנה המרכזית של לאנג'ואו שלושה אוטובוסים, כשזמן הנסיעה הוא כחמש שעות ועלות הכרטיס היא 48 יואן. ניתן למצוא בעיר מקומות לינה רבים, אך במהלך ראש השנה הסיני ובחגים מסורתיים מרבית בתי המלון והאכסניות סוגרים שעריהם.