הפועל שכתב וירוס, נכנס לכלא וקיבל עבודה בחברת IT

מאת: Other, תרגום: סי סיאוצ'י, תרצה ערב
 • לי ג'ו'ן, חסר ניסיון והשכלה, ניסה למצוא עבודה בחברות IT ללא הצלחה. הוירוס שכתב הכניס אותו לכלא, אך בזכותו קיבל עתה עבודה מכובדת. מה זה אומר על שוק משאבי האנוש?

  בשנים 2006-2007 תקף וירוס "קטורת הפנדה" (Worm.WhBoy.cw) רבבות מחשבים פרטיים, פורטלים ומערכות מידע, וגרם לנזק בלמעלה מ-10 מיליון מחשבים. ב-24 בדצמבר שוחרר יוצר הוירוס, לי ג'וּ'ן (27), מבית הסוהר. עוד לפני שיחרורו קיבל לי הצעת עבודה מחברת IT ידועה (26/12 "עיתון התרבות החדשה").

  וירוס "קטורת הפנדה". מיליוני נפגעים

  שחרורו המוקדם של הנאשם הראשי בתיק הפלילי הראשון בסין הנוגע להפצת וירוסים לא עורר את הפאניקה ששררה באינטרנט בזמן ההתקפה. אף על פי שהשם "קטורת הפנדה" עדיין מעורר זכרונות לא נעימים, רוב האנשים חושב שצריך להעניק ללי הזדמנות שניה: ברגע שהודיעו על שחרורו הוא כבר קיבל הצעת עבודה, ודווקא אפשר לומר שמעז יצא מתוק.

  מקריאת קורות החיים של לי ג'וּ'ן אפשר לראות שמאחורי האיש המוכשר הזה עומד סיפור מהאגדות. הוא עבר אמנם השתלמות קצרה ברשתות מחשבים, אבל אפילו לא הצליח לעבור את בחינת הכניסה לבית ספר תיכון. יש קשר קלוש למדי בין הכשרתו כפועל בניין, המקצוע שלמד בבית הספר המקצועי, לבין "הקסם" שיצא מתחת לידיו לאחר מכן. לי ג'וּ'ן, "האיש שלא מבחין בין טוב לרע", עבד למחייתו בבייג'ין ובגואנג-ג'ואו. אך עם השכלה כה דלה, לא מפתיע שמספר חברות אבטחת המידע דחו אותו על הסף. יש האומרים כי כתיבת הוירוס נבעה מהצורך לנקום בחברה, שממיינת בפינצטה את כוח האדם העומד לרשותה. לדעתי, לי מייצג קבוצה של אנשים מוכשרים אך חסרי השכלה, שמצליחים לקבל את תשומת הלב הראויה להם רק בדרכים עקלקלות. רק כך הם יכולים להוכיח את קיומם ואת ערכם.

  לי ג'ו'ן בבית הכלא. העתיד מובטח

  עלינו לחשוב כיצד חברות ה-IT מסתכלות אל העתיד, ומדוע מערכת גיוס העובדים של היום מצריכה ביקורת עצמית רחבת היקף. בשוק העבודה של היום נראות מגמות של סטנדרטיזציה וכימות תכונות, לצד העובדה שגיוס העובדים מתבסס על השכלה, והמועמדים רואים בה קרדום לחפור בו. במערכת כזו קשה להיפטר מההרגל של בחירת "היפה" שעונה לקריטריונים קשיחים וקבועים מראש. ומצד אחר, האם עלינו לחשוש מממשיכי דרכו של לי ג'ו'ן, שיאמצו את דרכו ויהפכו אותה לאסטרטגיית חיפוש עבודה, ולפנינו עוד "יצירות" הדומות ל"קטורת הפנדה"?

  לי ג'ו'ן יכול לומר כי "מעז יצא מתוק"; מקורו של "העז" במצבו הוא מבטי הבוז של עובדי משאבי האנוש שדחפו אדם כה מוכשר אל אזור אסור. אך גם ה-"מתוק" לא צריך לזכות אותו בהערכה או בפרס. צריך לזכור שתשומת הלב שזכה הוירוס פירסמו את לי ג'וּ'ן במידה מסוימת, וגם חברות המעסיקות "לי ג'ו'נים" למיניהם מרוויחות מהפירסום.