העיר צ’אנגצ'ון בצפון-מזרח סין מחפשת יזמים וחברות מישראל

 • מאת: אופיר דור 

  וואנג דה ג’ה (אלכס ואנג), לשעבר מרצה למנהל עסקים באוניברסיטת ג’ילין מהעיר צאנגצ’ון בצפון-מזרח סין וכיום יועץ עסקי לחברות, נפגש ב-2013 עם מספר אנשי מקצוע מישראל. הוא התרשם כל כך מהמומחים הישראלים עד שהחליט להתחיל לעסוק בחיבור העסקי בין ישראל לסין.  

  ב-2015 הוא הקים בעיר צ’אנגצ’ון, בירת מחוז ג’ילין ועיר עם מעל 7 מיליון תושבים, את האינקובטור הטכנולוגי ישראל-סין של צ’אנגצ’ון הנתמך על ידי הממשלה האזורית. וואנג מקווה למשוך חברות ויזמים ישראלים  שירצו לשתף פעולה בפרויקטים במחוז ג’ילין ולהביא את הידע והמומחיות הישראלית לאזור. 

  בתמונה: משה לוי, מנכ"ל לשכת המסחר ישראל בסין, וואנג דה ג'ה

  מאז 2015 ביקר וואנג פעמיים בישראל. לדבריו הביקורים נטעו בו תחושה של חיבור רוחני עמוק לישראל. הוא התרשם במיוחד מחיפה ומקיבוץ יגור ובאופן כללי מהנדיבות, קבלת האורחים והעזרה לזולת בישראל. המפגש עם החקלאות הישראלית המודרנית שכנע את וואנג כי האינקובטור שלו צריך להתמקד בטכנולוגיות בתחום זה. 

  אתמול (יום ה’) אירח וואנג את ועידת סין-ישראל לשיתוף פעולה כלכלי וטכני שנערכה במלון South Lake בצ’אנגצ’ון. בוועידה השתתפו גורמים בממשל המקומי ואנשי עסקים מקומיים לצד מספר מומחי חקלאות ישראליים. 

  בתמונה: משתתפי הוועידה בצ’אנגצ’ון

  “אני מקווה להביא את רוח היזמות הישראלית לסין כי אני מאמין שזה מה שבדיוק חסר לסטארטאפים כאן”, אמר וואנג. “אני חושב שבין ישראלים לסינים יש חוסר תקשורת. הם לא מבינים תמיד אחד את השני. הישראלים ממוקדים בעסקים בעוד לסינים חשוב לבנות מערכת יחסים. הסינים גם לא תמיד מבינים למה המחירים של הישראלים כל כך גבוהים. המטרה שלי היא לגשר על הפערים האלה”.

   

  בתמונה: משה בר, מנכ"ל חברת Biotagate הישראלית, ועמיתה סינית

  את הנציגות הישראלית לוועידה הוביל משה לוי, מנכ"ל לשכת המסחר ישראל בסין. לוי התייחס גם הוא לנושא הפערים התרבותיים בין ישראלים וסינים ואמר כי “יצירת קשר ישיר ואנושי בין ישראלים לסינים היא הדרך הטובה ביותר לגשר על הפערים התרבותיים בין הצדדים ןלחזק את שיתוף הפעולה. מי שרוצה לעשות עסקים עם סין חייב לבוא לגור כאן או לשלוח את נציגיו לגור כאן כי זו הדרך הטובה ביותר להכיר את התרבות הסינית”.