העיר העתיקה שעל חוף הים

מאת: Original article
 • העיר העתיקה של סינג-צ'נג (Xingcheng, בסינית: 兴城古城) ממוקמת קילומטרים בודדים מהחוף הדרומי של מחוז ליאונינג בצפון מזרח סין. העיר העתיקה ממוקמת כיום בלב עיר חדשה באותו שם אשר מונה כ-100 אלף תושבים. סינג-צ'נג מוקפת חומה עתיקה מתקופת שושלת מינג (1368-1644 לספירה), ולצד סיאן, פינגיאו וג'ינג-ג'וֹאוּ, היא אחת מארבע הערים העתיקות מתקופת מינג שחומתן נותרה בשלמותה. פרט לעיר העתיקה על מגוון אתריה מציעה כיום סינג-צ'נג למבקרים חופי ים, אי פראי ומבודד ומאכלי ים זולים ומשובחים.

  השער המזרחי

  סינג-צ'נג נוסדה בשנת 1428 בשנה השלישית לכהונת הקיסר סוּ'אן דֶה משושלת מינג. עם עליית המנצ'ורים מצפון מזרח לאימפריה הסינית של מינג בראשית המאה ה-17, ניסה מנהיג השבטים המנצ'ורים נורהאצ'י, מי שהיה עתיד עוד להפוך לאב המייסד של שושלת צ'ינג, לכבוש את העיר בשנת 1626 אחרי שהוביל אליה כוח של 130 אלף חיילים והטיל עליה מצור. ניסיון הכיבוש של נורהאצ'י לא צלח, וסינג-צ'נג נפלה בידי המנצ'ורים רק כאשר בנו של נורהאצ'י כבש את החלקים הדרומיים של מחוז ליאונינג והניח את היסודות לכיבוש סין כולה ולהקמת שושלת צ'ינג.

  חומת העיר העתיקה של סינג-צ'נג בנויה כריבוע כמעט מושלם – היקפה כ-3.2 ק"מ, כאשר כל אחת מצלעות החומה אורכה כ-800 מטרים. גובה החומה 8.8 מטרים ובה ארבעה שערים בכל צד – צפוני, דרומי, מזרחי ומערבי. השערים מוגבהים מעט מעל החומה, ובפינות החומה ניצבים מגדלי שמירה. אפשר לעלות על החומה דרך אחד השערים ומשם להמשיך בטיול רגלי לאורכה ולהתרשם מהעיר העתיקה במבט מגבוה.

  בלב העיר, על הציר המרכזי בדיוק בין ארבעת השערים, ניצב מגדל התוף והפעמון שמתנשא לגובה של 17.2 מטרים. שלא כנהוג בערים עתיקות אחרות, בסינג-צ'נג, בשל שטחה הקטן, אין הפרדה בין מגדל פעמון ומגדל תוף והשניים אוחדו למגדל אחד דו-שימושי, שתפקידו לדווח על השעה ביום בעיתות שלום ולהזעיק צבא בעיתות מלחמה. בסיס המגדל, שגובהו כגובה חומת העיר, ובתוכו תוף גדול עשוי עור שקוטרו 2.25 מטרים ועליו מצוירים שני דרקונים צבעוניים. המגדל משמש כיום אף כמעין מוזיאון קטן של העיר העתיקה, שאוצר בתוכו כלי נשק ושיריונות עתיקים.

  המנצ'ורים שוב פולשים? בתוך מגדל הפעמון והתוף בלב העיר העתיקה

  מקדש קונפוציוס הממוקם בדרום מזרח העיר העתיקה הוא הקומפלקס הגדול והמרשים בעיר. המקדש שנבנה בשנת 1430, שנתיים בלבד אחרי ייסוד העיר, מוקף חומה נמוכה ובו כמה היכלות גדולים כקטנים. עד היום עדיין נערכים במקדש מפעם לפעם טקסים המשחזרים את טקסי הפולחן הקונפוציאניים הקדומים. בסיור בעיר העתיקה מומלץ גם לבקר לפחות באחת מאחוזות משפחות האצולה ולהתרשם מעט כיצד חי המעמד הגבוה בסינג-צ'נג עד המאה ה-20. הן באחוזת משפחת ג'וֹאוּ והן באחוזת משפחת האו תמצאו בתים עתיקים יפהפיים, שמורכבים מכמה חצרות פנימיות המוקפות חדרים שבהם נותר עדיין ריהוט קלאסי, חלקו מקורי וחלקו משוחזר.

  הקיר המזרחי במקדש קונפוציוס מלא באמירותיו של הפילוסוף הדגול. משמאל: זקני העיר משחזרים טקס מסורתי

  מבין רחובותיה של סינג-צ'נג המרשים ביותר הוא הרחוב המוביל מהשער הדרומי של העיר אל מגדל התוף והפעמון. ברחוב זה ניצבת שורה של קשתות אבן מרובעות – מעין שערים פתוחים – שנבנו הן ליופי והן להנצחה של אירועים מכוננים בתולדות העיר. גובה הקשתות 11.5 מטרים, רוחבן כ-13 מטרים והן מקושטות בגילופי אבן שונים. אחת הקשתות נבנתה ב-1630 לציון הניצחון על צבא המנצ'ורים שניסה לכבוש את העיר, ועליה מגולפים תבליטים של פרשים שהשתתפו במלחמה. בשני הרחובות הראשיים בעיר העתיקה – הצירים המרכזיים מצפון לדרום וממזרח למערב – חנויות ובתי עסק קטנים, חלקם חנויות מזכרות, אם כי פרט לחגים לאומיים, תיירים מעטים מאוד פוקדים את המקום.

  הקשת שנבנתה לכבוד הניצחון העל המנצ'ורים מעוטרת בתבליטים המתעדים את המלחמה


  כוח המשיכה של סינג-צ'נג אינו נעוץ אך ורק בעיר העתיקה. קילומטרים אחדים ממנה חוף ים חולי יפה, זן נדיר בצפון סין, שבימי הקיץ אפשר לטבול בו ובחורף קופא לעתים. מול חוף הים ניצב אי הכריזנטמות (בסינית: Juhua Dao, 菊花岛), אי דייגים קטן שבו כמה מאות תושבים בלבד.

  חוף הים

  סביב האי נקשרה אגדה המספרת על נסיך-דרקון מרושע שהטיל מורא על העיירה. אותו נסיך אופל נהג לסעוד מפעוטות אחת לחודש, אחד ממין זכר ואחת ממין נקבה, ולהתחתן עם נערה בתולה בת 17 פעם בשנה. הנערה ג'וּ' הוּאָה (Juhua, מילולית: "פרח הכריזנטמה") התנדבה להתחתן עם הנסיך והוא נשא אותו אל ארמונו שבמעמקי הים. ג'ו' הואה הולבשה בבגדי כלה, ומשנכנסה לארמון ראתה את כל השלדים של הנערות הקודמות שנישאו לנסיך, אך לא נרתעה והחלה לשרתו. ג'ו הואה השקתה את הנסיך בכוסות שיכר בזו אחר זו, וכשהלה נרדם דקרה אותו באוזניו ובעיניו במקלות אכילה והרגתו. ג'ו' הואה נמלטה חזרה אל החוף, אך אותרה על ידי אחד השומרים שהחל לדלוק אחריה. הנערה הבינה כי לא תוכל להימלט מפניו והניחה לעצמה לטבוע בין הגלים. כשגופה שקע ונגע בקרקעית הים הוא הפך מייד לאי שניצב היום מול חופי סינג-צ'נג. משראו אנשי העיר כי הנסיך המרושע איננו וחזו בכריזנטמות פורחות על האי, הבינו מה קרה ובנו פסל לזכרה הניצב עד היום על חופה של סינג-צ'נג הצופה אל האי.

  אי הכריזנטמות - חופים בתוליים ופראיים

  אי הכריזנטמות מהולל היום בפי הסינים בזכות נופיו המרהיבים והחופים הפראיים. מי שחפץ להתבודד מעט, לטייל על האי ההררי, לרחוץ בחופים ריקים מאדם כמעט ולצפות בדייגים עושים את מלאכת היומיום שלהם, מוזמן לבלות קצת זמן על האי ואף ללון בו, לבקר במקדש מלך הדרקון וליהנות מגני הכריזנטמות. פרט לחגים לאומיים ובשיא חופשת הקיץ, אז מופעלות מעבורות תיירים סדירות אל האי, המעבורות מסינג-צ'נג אל אי הכריזנטמות אינן פועלות יותר מפעם או פעמיים ביום, לכן אם תחפצו לבקר באי, קחו בחשבון שתיאלצו לבלות בו גם את הלילה.

  שקיעה באי הכריזנטמות

  מידע שימושי:

  אפשר לבקר בסינג-צ'נג כחלק מטיול ארוך יותר בצפון מזרח סין, בדרך מבייג'ין או אליה, או כגיחה של סוף שבוע ארוך מבייג'ין. סינג-צ'נג מקושרת ברכבת לבייג'ין ולבירת מחוז ליאונינג שניאנג. הרכבת מבייג'ין עם זאת איטית מאוד (כ-7 שעות נסיעה), ומוטב אולי לנסוע באוטובוס מהיר לעיר הוּלוּדאו (Huludao, בסינית: 葫芦岛), צפונית לסינג-צ'נג ושם להחליף אוטובוס. האוטובוסים מבייג'ין להולודאו יוצאים מתחנת האוטובוס Bawangfen (בסינית: 八王坟长途客运站) שמדרום לתחנת הרכבת התחתית Dawang Lu (בסינית: 大望路) שעל קו מספר 1. משניאנג יוצאות כמה רכבות ביום שעוברות דרך סינג-צ'נג (כ-5 שעות נסיעה). תחנת הרכבת בסינג-צ'נג ממוקמת מרחק הליכה מהעיר העתיקה.

  שעת בוקר מוקדמת מחוץ לשער המערבי של סינג-צ'נג, שוק מקומי מתארגן במקום

  שלא כמו בערים עתיקות תיירותיות כמו פינגיאו או ליג'יאנג, אין עדיין בסינג-צ'נג מלונות מסורתיים בתוך תחומי העיר העתיקה. מחוץ לחומות העיר כמה מלונות, אך התנאים ברובם ירודים למדי, ועדיף לבלות את הלילה באחד המלונות שעל חוף הים ולנצל את אחד האוטובוסים המקומיים כדי להגיע אל הרובע העתיק.

  בסינג-צ'נג דגה משובחת במיוחד ומאכלי הים בה טריים וזולים להפליא, עד כדי כך שתושבי בייג'ין וטיינג'ין המבקרים במקום נוהגים לחזור ממנה עם שלל פירות ים שבעירם יעלו פי כמה.

  מישהו מעוניין בשרימפס?