הספר הלבן על עמדת סין והעובדה על הסכסוכים הכלכליים והמסחריים בין סין לארה"ב

תרגום: איציק סי
 • משרד החדשות של מועצת המדינה פירסמה אמש (ה-24 בספטמבר) את "הספר הלבן על עמדת סין והעובדה על הסכסוכים הכלכליים והמסחריים בין סין לארה"ב, מטרתו של הספר היא להבהיר עובדת הסכסוכים וגם לציין את העמדה והמדיניות של סין כדי להגיע לפתרון של הבעיה.

  בספר הלבן 36 אלף סימנים סיניים, כולל שישה פרקים שהם "שיתוף פעולה בין סין לארה"ב מועיל לשני הצדדים, העובדה על יחסים כלכליים ומסחריים בין שתי המדינות, פרוטקציוניזם הסחר של ממשלת ארה"ב, ההגמוניה של ממשלת ארה"ב, מעשי ממשלת ארה"ב גורמים נזק לכלכלה העולמית, העמדה הסינית.

  לפי הספר הלבן, סין היא המדינה הגדולה ביותר בקרב מדינות מתפתחות, ארה"ב היא מדינה הגדולה ביותר בקרב המדינות המפותחות, היחסים כלכליים והמסחריים בין סין לארה"ב לא רק משמעותיים לשתי המדינות בלבד, אלא גם משפיע על היציבות וההפתחות של הכלכלה העולמית בצורה משמעותית. הספר מציין כי סין וארה"ב נמצאות בשלבים שונים של התפתחות הכלכלית, לשתי המדינות יש שיטות כלכלה שונות, זה נורמלי שיש סכסוכים בסחר, אבל יותר חשוב הוא לחשוב איך לקדם את האימון ההדדי, לקדם שיתוף פעולה ולמצוא פתרון לסכסוכים.

  סין וארה"ב ביחד בנו את הוועדה המשותפת לסחר בין סין לארה"ב, את הדיאלוג האסטרטגי הכלכלי, הדיאלוג הכלכלי המקיף בין שתי המדינות וכו'. שני הצדדים השקיעו מאמצים כבירים ותוך 40 שנה התגברנו על כל מיני מחסומים והשגנו ביחד התקדמות מתמדת, אשר גם קידם את ההתפתחות של יחסי סין- ארה"ב.

  הספר הלבן אמר כי מאז ממשלת ארה"ב החדשה נכנסה לתפקיד ב -2017, תחת הסיסמה של "העדיפות האמריקנית", נטשה את הנורמות הבסיסיות של חילופים בין-לאומיים, כגון כבוד הדדי וייעוץ שווה, ויישמה חד-צדדיות, פרוטקציוניזם והגמוניה כלכלית, ביצעה שורה של האשמות שווא, ל מספר מדינות ואזורים, בעיקר סין תוך שימוש באמצעים להגדלת התעריפים ואמצעים אחרים של הפחדה כלכלית, בניסיון להטיל לחץ כבד על האינטרסים שלה על סין. הספר הלבן אמר כי על רקע המצב הזה, סין ממשיכה להגן על האינטרסים המשותפים של שתי המדינות ועל סדר הסחר העולמי, תוך שמירה על עקרון פתרון המחלוקות באמצעות דיאלוג והתייעצות, ועונה על דאגותיה של ארה"ב ברמה הגבוהה ביותר של סבלנות ותום לב,כדי להתמודד כראוי עם ההבדלים ולהתגבר על קשיים שונים, סין גם ערכה המון דיאלוגים והתייעצויות עם ארצות הברית, הציגה פתרונות פרגמטיים ועשתה מאמצים קפדניים לייצב את יחסי והכלכלה והמסחר בין שתי המדינות.

  עם זאת, הצד האמריקאי סותר את עצמו כל הזמן מאתגר סין, נכתב בספר הלבן. כתוצאה מכך, החיכוך המסחרי והכלכלי בין שני הצדדים הלכה והתעצמה במהירות לאורך זמן קצר וגרם נזק חמור ליחסי הכלכלה והמסחר שהתפתחו במשך השנים באמצעות העבודה המשותפת של שתי הממשלות ושל שני העמים, ומהווה איום חמור על מערכת המסחר הרב-צדדית ועל עקרון הסחר החופשי.

  ממשלת סין פירסמה את הספר הלבן כדי להבהיר את העובדות על יחסי הכלכלה והמסחר בין סין וארה"ב. להפגין את עמדתה של סין בנוגע לחיכוך הסחר עם ארצות הברית, ולקיים פתרונות סבירים.