הספר "אמנות המלחמה" שובר שיאים

מאת: China Radio International, תרגום: יאנג יאנג, ליאת סוזנה
 • הספר "אמנות המלחמה" (Sunzi Bingfa, בסינית: 孙子兵法) ממוקם כבר שנים ארוכות ברשימת הספרים הנמכרים ביותר בקוריאה הדרומית. מחבר הספר סוּן ווּ, "חכם המלחמה" אשר ביסס את מעמדו בפנתיאון הספרות וההגות הסינית, היה אסטרטג מפורסם בתקופת האביב והסתיו (722-481 לפנה"ס) שכיהן כמצביא הבכיר של מדינת ווּ. הספר מציג את התיאוריה הצבאית שגיבש סון במהלך שנותיו כאיש מלחמה.

  "אמנות המלחמה" בגירסה הקוריאנית

  היום, למעלה מ-2,500 שנה לאחר שיצא לאור לראשונה, זוכה הספר לשיאי מכירה בדרום-קוריאה והמפיצים מתקשים לעמוד בקצב המכירה. מדובר, כאמור, בקלאסיקה אשר לא נס ליחה, רב מכר ענק ששוהה כבר מספר שנים בראש דירוג הספרים הנמכרים ביותר במדינה. הספר הודפס במהדורות רבות ובגרסאות שונות ומגוונות והוא נהנה מפופולריות רבה בקרב כל הגילים.

  מאז הודפס לראשונה בשנת 1953, פורסמו מאות ספרים אשר עסקו ישירות או בעקיפין ב"אמנות המלחמה" וסופרים מקומיים רבים הציעו ניתוח משלהם לספר.

  לא זו בלבד שמשנתו של סון הפכה להיות חלק אינטגרלי בתכנית הלימודים של האקדמיות הצבאיות בדרום-קוריאה, היא אף הוכיחה עצמה יעילה ורלוונטית גם בתחום המסחר. הסופר הדרום-קוריאני הנודע, ג'יאונג-בי סיאוק, כתב שני רבי-מכר המציגים את פרשנותו האישית לספר. ג'יאונג עיבד בספרו את הרעיונות והתפיסות שהציג סון ב"אמנות המלחמה" והתאים אותם לצרכים העכשוויים של עולם העסקים המודרני.

  "אמנות המלחמה" שימשה השראה גם להפקתם של חוברות קומיקס, משחקי מחשב וסרטים מצויירים. יצירת המופת האלמותית תורגמה ל-30 שפות שונות והיא משמשת הוכחה לכך שכתיבתו של סון וו חוצה גבולות של זמן ומרחב, כתיבה על זמנית שמלווה ותמשיך ללוות מיליוני אנשים ברחבי העולם.