הסיפור מאחורי המנה הסינית המפורסמת בעולם : קונג פאו צ'יקן

 • מאת: אופיר דור

  זוהי אולי המנה הסינית המפורסמת ביותר בעולם. המנה מורכבת מחתיכות עוף, בוטנים, ירקות, פלפל צ'ילי ופלפל סיצ'ואני שמוקפצים כולם במחבת לעיתים בתוספת יין. מחוץ לסין קוראים למנה קונג פאו צ'יקן, ובסין היא נקראת גונג באו ג'י דינג (宫保鸡丁 ,gong bao ji ding).

  למרות הפופולריות הגדולה שלה, הסיפור המעניין מאחורי המנה הממכרת והפיקנטית ידוע פחות מחוץ לסין קוראים למנה קונג פאו צ'יקן, ובסין היא נקראת גונג באו ג'י דינג (宫保鸡丁 ,gong bao ji ding).. מנת הגונג באו קרויה על שם דינג באו ג'ן (Ding Baozhen, בסינית: 丁宝桢), פקיד בכיר בשושלת צ'ינג הקיסרית, שהשנה מלאו 130 שנה למותו ב-1866.

  גונג באו ג'י דינג 

  דינג, ששימש כבכיר במחוזות שנדונג וגוויג'ואו וכמושל מחוז סצ'ואן, זכה לכינוי "דינג שומר הארמון" (ding gong bao) ומכאן לקוח שם המנה. לפי האגדה המוכרת ביותר, כשהיה ילד נפל דינג לנהר כאשר המשפחה השכנה הצילה אותו מטביעה. כשהפך לפקיד בכיר, זכר דינג את המעשה, איתר את המשפחה והודה לה באופן אישי. המשפחה הכינה למענו את מנת הקונג פאו צ'יקן ודינג שכל כך התלהב ממנה, החל להפיץ את הפופולריות של המתכון ברחבי המדינה.

  שמו של דינג באו ג'ן התפרסם גם בזכות תקרית מפורסמת נוספת. בחצר המלוכה שלטה אז צה שי, שהשתלטה על השלטון לאחר מות בעלה הקיסר והפכה לממלאת מקום הקיסר במשך 48 שנה, עד מותה ב-1908. אחד ממקורביה של צה סי היה סריס בשם אן דה האי, שהיה שנוא מאוד בחצר ובקרב העם בשל שחיתותו והתנהגותו המתנשאת. השמועות שרווחו היו כי אן אינו סריס כלל והוא גם משמש כמאהבה של צה שי.

  בניגוד לתקנות האוסרות על סריסים לצאת את בייג'ין הבירה, נסע אן לביקור במחוז שנדונג כדי לאסוף כספי שוחד. כאשר הגיע לעיר הבירה של המחוז ג'ינאן עצר אותו דינג, שהיה פקיד ישר. צה שי שלחה מיד משלחת כדי להורות לשחרר את הסריס , אלא שדינג מיהר להוציא אותו ואת פמליתו להורג. כשהגיעה המשלחת, הבהיר להם דינג שבאו מאוחר מידי. ואיך ניצל דינג עצמו מעונש על מעשהו הפזיז? הוא זכה להערכתה של צה שי בכך שהורה להציב את גופתו של הסריס במרכז העיר במשך שלושה ימים. כשהגופה הוצגה, גילו כולם כי אכן מדובר בסריס והשמועה על הרומן עם ממלאת מקום הקיסר מתה.

  לדינג מיוחסים קידום החדשנות והפיתוח המדעיים לצד מלחמה בשחיתות וקידום ממשל נקי ושקוף. כשמת השאיר אחריו חובות שנבעו בין השאר מכך שהשתמש בחסכונותיו שלו כדי לסייע במימון פרויקט הטיית הנהר הצהוב שהוביל. "אני לא מסוגל להחזיר את החובות בחיי הנוכחיים, אוכל רק להחזירם בחיים הבאים כבהמת עבודה", כתב לפני מותו. לזכרו הוקם בסצ'ואן מקדש שנהרס ברעידת האדמה הקטלנית ב-2008. במקומו הוקם פסל בגודל אמיתי של דינג.