הסינים פותחים את הארנק

מאת: China Radio International, תרגום: קובי לוי
 • רבים סבורים כי הסינים נוהגים לחסוך כסף ולא להוציא כסף, אולם מגמת הקניות של סינים ברשת הולכת וצוברת תאוצה. כניסה של צרכנים צעירים ואמידים אל השוק צפויה לעצב מחדש את הכלכלה העולמית בעשור הקרוב.

  שיעור החיסכון הגבוה במיוחד בסין עומד בניגוד מוחלט למגמת ההוצאות והחובות השוררת בארה"ב, שהייתה אחד הגורמים היסודיים להפרת האיזון הכלכלי אשר נחשף במשבר הפיננסי העולמי. לנוכח חוסר היציבות בשוק העבודה וצמצום האשראי במשק, שיעור החיסכון של הצרכנים האמריקנים צמח מאפס אחוזים כמעט לפני המשבר לשיעור של 5% כיום. אף על פי שארה"ב קוראת למדינות המייצאות להעלות את הצריכה, זוהי משימה לא פשוטה לגרום לצרכנים הסינים לקצץ 30 אחוזים משיעור החיסכון שלהם.

  יחד עם זאת, שינוי זה מתרחש בשקט בשקט ממש לנגד עינינו.

  סוּ'אֶה יונג הוא מסוג הצרכנים שכל הזמן חולמים לשוטט בקניונים ולקנות מותגים בינלאומיים. למהנדס התוכנה בן השלושים יש כסף לשרוף, והוא שואף ללכת תמיד על פי צו האופנה. "אשתי ואני מקדישים לפחות שעתיים בשבוע לקניות באינטרנט, וכמעט אף פעם אנחנו לא יוצאים בידיים ריקות.", מספר סוּ'אֶה, "בשבילנו, זה מין סוג של התרגעות אחרי יום עמוס בעבודה".

  דונג טאו, כלכלן של Credit Suisse בהונג-קונג, כתב בדוח האחרון: "הנסיקה בשוק הצריכה בסין עשויה לשנות את מפת הצרכנות בעולם כולו ואת דפוס הצמיחה של סין. אנו צופים כי בשנת 2020 תחליף סין את ארה"ב ותהפוך לשוק הצריכה הגדול בעולם." דונג טאו אמר כי הכוח המניע מאחורי הצמיחה בשוק הצריכה הוא העִיוּר, היות שתושבי הכפרים מרוויחים מן העליה בהכנסות ומהשינוי במבנה האוכלוסיה, ובה בעת, הצעירים הסינים הולכים ומתעשרים, ובהשוואה להוריהם נוטים להוציא יותר כסף.

  הזינוק בקניות דרך האינטרנט בסין בולט באורח חסר תקדים על רקע הצריכה העולמית. על פי מכון המחקר למכירות ברשת iResearch, ברבעון השני השנה היקף המכירות האלקטרוניות בסין עלה ב-91.9% לעומת אותה תקופה אשתקד והגיע ל-56.36 מיליארד יואן. סכום זה עולה בהרבה על היקף המכירות הקמעונאיות באותה תקופה.

  אתר האינטרנט טאו-באו (www.taobao.com), המכונה "ה-eBay של סין", הוא אתר המכירות הפומביות הגדול ביותר בסין, ולו 145 מיליון משתמשים רשומים, שהם 43 אחוזים מכלל גולשי האינטרנט בסין. האתר מעריך כי רוב ההכנסות שלו בשנת 2009 יגיעו מפרסום, וכי הוא יכפיל את הכנסותיו לעומת 2008, אז עמדו על 300-400 מיליון יואן. המסחר האלקטרוני לא מעיד רק על מגמת הזינוק בשוק הצריכה בסין, אלא גם מאפשר לצרכנים הסינים להתגבר על ההססנות.

  עמוד הבית של טאו-באו


  על פי סקר של חברת הייעוץ מקינזי, בערים עניות יותר שיעור הקונים ברשת האינטרנט גדול ב-21 אחוזים מאשר בערים עשירות יותר, אף על פי שתפוצת האינטרנט בערים אלה נמוכה יותר. לסוחרים קמעונאים המידע הזה אינו משתמע לשתי פנים: לכו לפתוח חנויות ברשת! רשת בגדי היומיום היפנית Uniqlo השיקה באפריל את האתר שלה בסינית הפועל במסגרת האתר של טאו-באו, ובתוך 11 יום היא מכרה מוצרים בסך 4.1 מיליון יואן.

  השגשוג של המסחר האלקטרוני והמדיניות הכלכלית של ממשלת סין לעודד צרכנות פנים ולהפחית את התלות בייצוא מופיעים בעיתוי מושלם. סין פועלת בלא הרף להקים מערכת שירותים ציבורית מקיפה החל בחינוך וכלה בטיפול רפואי, במטרה שאזרחיה יצרכו בצורה חכמה ויצמצמו את החסכונות שלא לצורך.

  וואנג ליאנג, מנהל מכון המחקר הכלכלי לְיוּטוֹנג אשר בשנחאי אמר: "הקניות ברשת בסין צומחות בקצב מסחרר, ובשקט בשקט הן משנות את הרגלי הצריכה. השפעתן על הצעירים הסינים מרחיקת לכת במיוחד."