הנדל"ן: המפתח לכלכלת סין

מאת: SINA, תרגום: סו ג'יה, קובי לוי
 • יוּ' בּין, מנהל מחלקת מקרו-כלכלה במכון המחקר לפיתוח כלכלי של מועצת המדינה, מסר ב-21 בנובמבר בבייג'ין כי יש סיכוי שהצמיחה הכלכלית בסין ברבעון הרביעי השנה תעבור את רף ה-10%, וכי קצב הצמיחה בתוצר המקומי הגולמי (GDP) הכולל לשנת 2009 יגיע ל-8.5% בקירוב. עם זאת, הוא הוסיף ואמר כי יוסיפו לעמוד שבעה אתגרים מרכזיים לפני כלכלת סין ובהם לדבריו: "מדיניות המטבע הגמישה והלחצים האינפלציוניים".

  יוּ' בּין, מנהל מחלקת מקרו-כלכלה במכון המחקר לפיתוח כלכלי של מועצת המדינה

  האתגר הראשון הוא לשמור על יציבות בענף הנדל"ן בפנים המדינה. לכך תהיה השפעה ישירה על הכלכלה הסינית. ענף הנדל"ן בסין הוא ענף שלו קשר הדוק לכלכלה הלאומית. הוא מרכיב 6.6% מהתוצר המקומי הגולמי ורבע מההשקעות. מספר התעשיות הקשורות ישירות בענף הנדל"ן עומד על 60.

  האתגר השני הוא הירידה ברמת הביקוש הצרכני. יוּ' בּין סבור כי הגידול בצריכה בסין יגיע השנה לרמות שיא, ואילו בשנה הבאה התשואה הכלכלית של שורת הצעדים שנקטה הממשלה כדי לעודד את הצריכה תיחלש בהדרגה. לפיכך גם אם המדיניות תישמר, הגידול בצריכה שהיא תוביל עתיד לרדת.

  האתגר השלישי הוא הסיכון הפיננסי שיוצר הגידול הניכר בהשקעות. יוּ' בּין סבור כי במהלכים לעידוד ההתאוששות הכלכלית, בלתי נמנע שיווצרו כמה השלכות חברתיות וכלכליות בלתי רצויות. בעתיד ייתכן כי תיווצר עלייה לא פרופורציונאלית בנכסי ענף הבנקאות בסין.

  האתגר הרביעי הוא מדיניות המטבע הגמישה והלחצים האינפלציוניים.

  האתגר החמישי הוא הירידה בערך הדולר ועליות המחירים במוצרי הצריכה העיקריים.

  האתגר השישי הוא הלחץ הגובר להעלות את ערך המטבע הסיני, היואן.

  האתגר השביעי הוא הפרוטקציוניזם המסחרי והמחלוקות המסחריות. יוּ' בין סבור כי אחרי המשבר הפיננסי פרוטקציוניזם פיננסי ומסחרי בינלאומי יהיו רווחים מאוד, ודבר זה יזיק לסחר החוץ, לייצוא ולצמיחה הכלכלית של סין בשנת 2010.