המקום שבו הפכה שושלת שאנג ממיתולוגיה למציאות

מאת: China Radio International, תרגום: קובי לוי, עריכה: סוּ' גֶ'ה-פּינְג
 • אתר המורשת העולמית חורבות יין (בסינית: 殷墟) נמצא על שתי גדותיו של נהר הְוַאן בעיר אניאנג (Anyang, בסינית: 安阳) שבמחוז הנאן. מדובר באתר הראשון של עיר בירה משושלת שאנג שקיומה הוכח בחפירות ארכיאולוגיות ושנמצאו בה מסמכים ועצמות ניחוש. מאז שהחלו החפירות הארכיאולוגיות ב- 1928 בניהול עצמאי של גופי מחקר סיניים, נגלו בזה אחר זה יותר מ-110 שרידי ארמונות ומקדשים משושלת שאנג, 12 קברי מלכים, חורבות עיר שאנג מצפון לנהר הואן, למעלה מ-2500 מערות מזבח, ערים ויישובים רבים, אחוזות קבר משפחתיות, חורבות סדנאות מלאכה ומערות גניזה. נחשף מספר מעורר השתאות של עתיקות מרהיבות, ובהן עצמות ניחוש וכלים העשויים ברונזה, אבן-ירקן, חמר ועצם. נחשפה מערכת שלמה וכוללת של בירת שושלת שאנג, אשר התקיימה לפני כ-3300 שנים, וזו מספקת עדויות מוצקות על פרק חשוב זה בהיסטוריה. ב-13 ביולי 2006 הכריזה ועדת אונסק"ו ה-30 על חורבות יין כאתר מורשת תרבות עולמית.

  המחקרים הארכיאולוגיים האחרונים מצביעים על כך, ששטח חורבות יין עומד על למעלה מ-36 קמ"ר. הארמונות והקברים המלכותיים הם לב ליבן של החורבות, והם שהוכנסו אל רשימת אתרי המורשת העולמית.

  חורבות יין הממוקמות בגדה הדרומית של נהר הואן, היו המרכז השלטוני ואזור המגורים של מלכי שאנג. מאז 1928, התגלו זה אחר זה יסודות של מעל 80 ארמונות ומקדשים. חמרי הבנייה העיקריים היו אדמה ועץ. בניינים רבים עמדו על בסיס מוגבה ועבה של אדמה דחוסה; ביסודות הבניין הונחו בסיסי עמודים, ושלד הבניין נתמך בעיקר על ידי עמודי עץ. הקירות היו עשויים בלוקים של אדמה דחוסה והגג כוסה בקש. דגם הבניינים היה מעורר יראה, פשוט ואלגנטי. היו להם מאפיינים ארכיטקטוניים ברורים של ארמונות ומקדשים סיניים, והם ממחישים את רמת הארכיטקטורה המתקדמת בסין העתיקה.

  53 האתרים שנחשפו עד שנת 1937 חולקו על ידי הארכיאולוגים לשלושה אזורים: א' ב' וג'. משנות ה-70 ואילך, שוב החלו להתגלות בזה אחר זה הממצאים הבאים: מערת הגניזה הנודעת בדרום הכפר סְיַאוטוּן, קבר המלכה פוּהַאו, מערת הגניזה H1 במזרח הכפר הְוַאיוּ'אן, אתר מס' 54 וקבר מס' 54M בכפר הְוַאיוּ'אן. ממערב ומדרום לארמונות ולמקדשים, נחפרה תעלת הגנה עצומה, באורך 1100 מטר מצפון לדרום, ועוד 650 מטר ממזרח למערב. רוחבה של התעלה נע בין 10-20 מטרים, ועומקה כ-5-10 מטרים. בקצוות המזרחיים והצפוניים של התעלה, היא נפגשת בעיקול נהר הואן, מקיפה את הארמונות והמקדשים, ויוצרת מערכת הגנה הדוקה נגד הצפות ופלישות. מערכת זו היא חלק בלתי נפרד ממערך הארמונות והמקדשים וממלאת תפקיד הדומה לחומה.

  רוב מערות הגניזה מצויות בשטח הארמונות והמקדשים. מאז שהתגלו עצמות הניחוש בשלהי המאה ה-19, נחשפו כאן כ-15 אלף בסך הכול, מה שהכה בתדהמה את העולם כולו. תכני עצמות הנחוש עשירים מאוד, ונוגעים בחיי החברה בשושלת שאנג על כל פניה: פולחן, ציד, חקלאות, אסטרונומיה, צבא ועוד. הן מספקות מקור מידע יקר ערך למחקר עצמות הניחוש וההיסטוריה של שושלת שאנג. הן זוכות לכינוי "הארכיב העתיק ביותר בסין, ואולי אף של המין האנושי כולו".

  קברי המלכים שוכנים בעברו האחר של הנהר מול הארמונות. מדובר במקום הקבורה והפולחן של מלכי שאנג. ככל הידוע לנו היום, זהו קומפלקס הקברים המלכותיים השלם העתיק ביותר בסין, ושטחו 113 אלף מטרים רבועים. כאן נחשפו 12 קברי מלכים גדולים ולמעלה מ-2500 מערות מזבח. לרוב הקברים המלכותיים צורות של הסימנים הסיניים 亚, 中 ו-甲. הם מתאפיינים בחדרי קבורה גדולים ומבנה מרווח. הקבר הגדול משתרע על שטח של 1803 מטר רבוע ועומקו 15 מטר. בפנים מצוי חדר הקבורה, ובו ארון קבורה מפואר. קבורים בו כלים מעודנים, כמו גם בני אדם רבים, שליוו את הנפטר אל העולם הבא, עובדה הממחישה את מעמדו המכובד והרם. שיטת הקבורה, סידור הקברים וכן קברי המלווים וכלי הפולחן שנמצאו משקפים את המבנה החברתי של שושלת שאנג המאוחרת, את הריבוד המעמדי ואת הקשרים המשפחתיים שהיו נהוגים בה. האתר מייצג מערכת קברים עתיקה ברמה הגבוהה ביותר, שהייתה מושא לחיקוי בשושלות הבאות והפכה בהדרגה למערכת הקברים הייחודית של סין.

  לחורבות יין באניאנג ערך תרבותי חשוב ביותר. החפירות בחורבות וגילוי עצמות הניחוש אישרו כי שושלת שאנג אכן התקיימה והתוו מחדש את המסגרת ההיסטורית של סין העתיקה. כך הפכה שושלת שאנג המתועדת במסמכים מסורתיים לעובדה היסטורית. המבנים משושלת שאנג, המיוצגים בעיקר באמצעות המקדשים, הארמונות והקברים, ייסדו את המודל לקבורת מלכים ולבניית ארמונות בסין העתיקה המוקדמת. 15 אלף עצמות הניחוש הן העדות הקדומה ביותר למערכת הכתב הסינית. העתיקות, ובהן כלי הברונזה ואבן הירקן, ומנהגי הקבורה, הבאים לידי ביטוי בקורבנות האדם, המרכבות והבהמות שנקברו לצד המת, הם עדות ייחודית למסורת התרבותית של שושלת שאנג המאוחרת.

  אניאנג, העיר שבה נמצאות חורבות יין, ממוקמת בצפון מחוז הנאן. רכבות מהירות מבייג'ין דרומה לכיוון בירת המחוז ג'נג-ג'ואו עוצרות באניאנג. רכבות לילה רבות אחרות שיוצאות מבייג'ין ליעדים במרכז סין, בדרומה ובדרום מערבה עוצרות בתחנת אניאנג