המחלוקות לא יובילו למלחמת מסחר

מאת: China Radio International, תרגום: קובי לוי
 • סגן שר המסחר הסיני ג'ונג שאן שב והדגיש ב-8 בפברואר כי סין מתנגדת אמנם לפרוטקציוניזם מסחרי, אך החיכוכים המסחריים בתקופה האחרונה בין סין לארה"ב לא יגררו מלחמת מסחר.

  ג'ונג שאן, סגן שר המסחר של סין

  במסיבת עיתונאים שנערכה ביריד האביב הבינלאומי של בירמינגהאם אמר ג'ונג שאן כי בשנה שעברה סין הייתה המדינה שספגה את הפגיעה הקשה ביותר מפרוטקציוניזם מסחרי. "בשנת 2009, סין הייתה מעורבת ב-116 תיקים שונים הקשורים בפרוטקציוניזם מסחרי בסכום כולל של 12.7 מיליארד דולר. היה עלינו לחץ כבד מאוד. חילוקי הדעות המסחריים בין ארה"ב לסין אכן גברו, אבל אני מאמין כי החיכוכים האלה אינם מייצגים נאמנה את יחסי המסחר בין שתי המדינות. אינני מאמין גם שהחיכוכים או חילוקי הדעות המסחריים הנוכחיים יובילו בעתיד למלחמת מסחר בין שתי המדינות."

  בשנה שעברה, יצאה ארה"ב בשורה של החלטות המטילות מכס גבוה על מוצרים מסין כגון צמיגים, נייר מצופה וצינורות נפט. בימים האחרונים אישר משרד המסחר הסיני כי קיים בשוק היצף של מוצרי עופות מיובאים מארה"ב, והוחלט להטיל ערבויות על מוצרים אלה בהתאם למידת ההיצף בשוק. יום אחד בלבד אחרי שהידיעה על צעד זה יצאה לתקשורת, החליט משרד המסחר האמריקני להטיל מכס נגד היצף בשיעור 230% על אריזות מתנה וסרטי קישוט מתוצרת סין.

  ג'ונג שאן הדגיש כי על שני הצדדים לפתור את המחלוקת באמצעות הידברות: "ממשלת סין נחושה בהתנגדותה לפרוטקציוניזם מסחרי ולשימוש לרעה בסנקציות מסחריות ותומכת בחופש המסחר וההשקעות. אנו מקווים כי נוכל לפתור בצורה הולמת את הסוגיות הנתונות במחלוקת ואת החיכוכים המסחריים באמצעות הידברות והתייעצות שוויונית."

  בהתיחס ללחץ הבינלאומי להעלות את ערך היואן, הדגיש ג'ונג שאן כי שמירה על יציבות בסיסית ואיזון הגיוני בשער החליפין של היואן אינה רק לתועלת הכלכלה הסינית אלא גם לתועלת הכלכלה העולמית.