המדבריות הצבעוניים של ג'אנג-יה

מאת: China Internet Information Center, תרגום: קובי לוי
 • הנופים הייחודיים באזור גָ'אנְג-יֶה (Zhangye, בסינית: 张掖) שבמערב מחוז גאנסו התפתחו הרחק מעיני כול. רק כאשר הנופים הצבעוניים והמופלאים האלה נשקפו מתוך עדשת המצלמה של הבמאי ג'אנג יימו, אשר בחר להציגם בסרט "סיפור פשוט על אטריות" על היופי הגס הפראי של מערב סין, הם התחילו להיות מוכרים לציבור הרחב. ג'אנג-יה הוא אחד האזורים שבהם התפתחו נופי הדאנסיה הגדולים, היפים והעשירים ביותר בסין. זהו גם המקום היחיד בסין שבו מתמזגים נופי דאנסיה עם גבעות צבעוניות. דאנסיה (Danxia, בסינית: 丹霞) הוא מונח המתאר פני קרקע המורכבים מאבן חול צעירה יחסית בגוונים שונים של אדום. פירושו המילולי של המונח הוא "שמים אדומים של זריחה ושקיעה", והדימיון ברור.

  לג'אנג-יה העיר, אשר ממוקמת בפרוזדור הה-סי במערב מחוז גאנסו, היסטוריה ארוכה ובעת העתיקה הייתה אחת מארבעת ערי המחוז של האזור. הֶה-סִי (מילולית: "ממערב לנהר") הוא הכינוי שניתן לרצועה הצרה שמובילה מאזור הנהר הצהוב למדבריות סינג'יאנג, אשר עוברת בין מדבריות רחבי יריעה ורכסי הרים מושלגים. בשנת 121 לספירה, שלח הקיסר ווּ די משושלת האן את המצביא הוּאוֹ צ'וּ'בּינג למסע צבאי למערב נגד שבטי הסיונגנו, ואח"כ הקים שם עיר מחוז. אותה העיר כונתה על שם המסע הצבאי המוצלח שבו כרת הואו את זרועם של שבטי הסיונגנו, ובכך פתח עורק חיים נוסף לסין. ואכן, הפירוש המילולי של השם ג'אנג-יה בסינית הוא "לחשוף את בית השחי".

  הנוף בג'אנג-יה ציורי כל כך, עד שנדמה שהוא מתת אל ממש. באזור תמצאו מרבדים עצומים של פרחי לפתית צהובים, את ערבות העשב של רכס הרי צ'יליין וגם את המראה המוזר של קרחונים במדבר. האזור הוא שילוב נדיר מאוד בין הנופים של צפון מערב סין – הרים מושלגים, קרחונים ומדבריות – לבין הנופים של הדרום – שדות רחבי ידיים, אגמים ומימי אזמרגד. לא זו בלבד, אלא שכאן תמצאו גם את נופי הדאנסיה המיוחדים, שהתגלו רק בשנים האחרונות ועדיין מוכרים רק למעטים.

  נופי הדאנסיה של ג'אנג-יה נפרשים על פני שטח רחב מאוד, ומתרכזים בתחומי שתי הנפות לינדְזֶה (Linze, בסינית: 临泽) וסוּנאן (Sunan, בסינית: 肃难), הנמצאות ממערב ומדרום לג'אנג-יה העיר. השטח שלהם עומד על יותר מ-300 קמ"ר, ומדובר בנופי הדאנסיה הצבעוניים והקלאסיים ביותר באזור הצחיח של צפון-מערב סין.

  במונחים גיאולוגיים, פני השטח הייחודיים צעירים יחסית, ונוצרו לפני מיליוני שנים, בין תור היורה לתור השלישון. הנופים הציוריים והפיוטיים מעוררים את המחשבה שאלוהים בכבודו ובעצמו ירד מן השמים וברגע של גחמה אחז במכחול וצייר על פני הקרקע ציור שמן צבעוני במיוחד. מדענים הוכיחו שפני השטח הם תוצר של תזוזת קליפת כדור הארץ על פני תקופה ממושכת. אבני החול האדומות התבלו והתקלפו על ידי מים ורוח במשך תקופה ארוכה. השפעות שונות של הסביבה הטבעית כמו המבנה הגיאולוגי המיוחד, שינויי האקלים ועוצמת הרוח יצרו פסגות מבודדות וסלעים וצוקים תלולים במגוון צורות משונות. למרות כל ההסברים הרציונליים האלה, למי שעומד מול יצירת המופת הזאת של הטבע, אין אלא להיאנח אל מול הבריאה המופלאה של הטבע והזמן.

  מגזין הנשיונל ג'יאוגרפיק של סין הכתיר בשנת 2005 את נופי הדאנסיה של ג'אנג-יה כאחד משבעת נופי הדאנסיה היפים בסין. בעקבותיו הכתירו מגזינים גיאוגרפיים נוספים את האזור כאחד מפלאי הטבע של סין.

  מדובר בעולם צבעוני וקסום. הגבעות רחבות הידיים שלא צומח בהן שום צמח כמעט נדמות כציור אלוהי. צבעים שונים – אדום, צהוב, כתום, ירוק, שחור, חום, כחול ואפור בוהקים תחת קרני השמש, ומשתלבים זה בזה באופן מעורר השתאות. הצבעים מטפסים במעלה הגבעות כמו גלים או יורדים במדרונות כמו זרמים גועשים, הדומים לרצועות בד צבעוניות הנפרשות אלכסונית, חושפות תשוקה עתיקת יומין ומשולחת רסן.

  זהו עולם מופלא שבו עושר רב של צורות טופוגרפיות, אשר בנויות שכבה אחר שכבה של מצוקים וסלעים תלולים. "שבעה צבעים" הם סימן ההיכר המרכזי של האזור, שבין מראותיו הבולטים אפשר למנות את "ערוץ שבעת הצבעים", "מגדל שבעת הצבעים", "מסך שבעת הצבעים", "אגם שבעת הצבעים", ו"מניפת חמשת הצבעים". בכל מקום פסגות מיתמרות, מבצרים עתיקים בני אלפי שנים, עמודי סלע חדים, הרים משוננים. את כל אלה מלווה גם תרבות אנושית עשירה, אשר מתמזגת בצורה קסומה עם הצבעוניות והצורות הטופוגרפיות הרבות. טיול במקום המופלא הזה יוצרת תחושה של שוטטות על כוכב אחר, במיוחד בעת הזריחה והשקיעה, אז הצבעים הנפלאים של פני הקרקע בשיאם ומומלץ לא להחמיצם.

  מידע שימושי

  ג'אנג-יה העיר נמצאת על מסילת הרכבת הראשית המחברת בין מחוז סינג'יאנג ליתר חלקי סין, ורוב הרכבות לאורומצ'י – מבייג'ין, משנחאי, מסיאן, מלאנג'ואו ומערים אחרות – עוצרות בתחנה. כדאי לשלב את ג'אנג-יה במסלול העובר לאורך דרך המשי. מהכניסה לתחנת הרכבת של ג'אנג-יה אוטובוסים המגיעים לאתר. בקשו להגיע ל-Wucai Cheng (בסינית: 五彩城, "עיר חמשת הצבעים") או ל-Zhangye Danxia Dizhi Gongyuan (בסינית: 张掖丹霞地质公园, "הפארק הגיאולוגי של נופי הדאנסיה בג'אנג-יה"). אם אין אוטובוסים ישירים, ייתכן שתצרכו לעבור ראשית דרך העיירה לינדזה (Linze, בסינית: 临泽). כרטיס הכניסה לפארק עולה 40 יואן.

  שדות לפתית במינלה, דרום מזרחית לג'אנג-יה

  נופי הדאנסיה המדבריים הם לא הנופים היחידים שאותם תראו בסביבות ג'אנג-יה. נסו להדרים לכיוון הגבול עם מחוז צ'ינגהאי והעיירה מינלֶה (Minle, בסינית: 民乐), שם תמצאו את הנופים האלפיניים של רכס הרי צ'יליין ושדות עצומים של פרחי הלפתית הצובעים בחודש יולי את כל האזור בצהוב.