הכנסות המדינה: 10 טריליון יואן

מאת: Beijing news, תרגום: סי סיאוצ'י, שי כהן
  • ב-11 החודשים הראשונים של שנת 2011 הסתכמו הכנסותיה של סין בכ-9.73 טריליון יואן, כך עולה מנתונים שפרסם שלשום (יום ב') משרד האוצר הסיני. מדובר בעלייה של 26.8% בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד, אשר מסתכמת בלמעלה מ-2 טריליון יואן. חלק הארי של הכנסות אלה נובע מגביית מסים שהסתכמו בתקופה זו בכ-8.5 טריליון יואן, עלייה של 24.7% ביחס לשנה שעברה.

    על פי התחזית השנתית של משרד האוצר, הוערך כי הכנסות המדינה בשנת 2011 יסתכמו בכ-8.97 טריליון יואן. אולם לאור הנתונים האחרונים הודיע סגן שר האוצר, ליָאוֹ סיָאוֹ-ג'וּ'ן, כי ההכנסות בשנה זו יעלו על התחזיות. עוד לפני הודעה זו, חזו מומחים שונים כי הכנסות המדינה השנה יחצו את רף ה-10 טריליון יואן, דבר אשר עורר קולות הקוראים להורדת המסים. לדברי בכיר במכון המחקר של משרד האוצר, לאור המצב הקיים יש צורך ברפורומות אשר יובילו להורדת גובה המס.

    גביית מס ההכנסה הזרימה לקופת המדינה במהלך חודש נובמבר סכום של 32.27 מיליארד יואן. מדובר בירידה של 8.2%, או 2.9 מיליארד יואן ביחס לחודש המקביל אשתקד. התקנות החדשות במס ההכנסה, שנכנסו לתוקף ב-1 בספטמבר, כוללות הקלות שונות ומובילות לירידה בהיקף ההכנסות. בחודש אוגוסט השנה, טרם יושמו התקנות החדשות, היו הכנסות המדינה ממסים גבוהות בכ-16 מיליארד יואן מאלו שנרשמו בחודש נובמבר.

    מתחילת השנה ועד לסוף חודש נובמבר הסתכמו הוצאות המדינה בכ-8.89 טריליון יואן, כ-88.8% מתקציב ההוצאות השנתי. מדובר בעלייה של 24.3% לעומת התקופה המקבילה אשתקד, אשר מסתכמת בכ-1.73 טריליון יואן.

    מן הנתונים עולה, כי בחודש נובמבר הוציאה סין כ-1.14 טריליון יואן, וההערכה היא כי הוצאות חודש דצמבר יעלו גם הן על סכום של טריליון יואן.