הכירו את האישה החזקה בסין: ליו יאן-דונג

מאת: China Radio International, תרגום: רן בולדור
 • אם אתם מאמינים שאפליה מתקנת בלבד עמדה מאחורי בחירתה של אישה לתפקיד סגן ראש הממשלה בסבב המינויים בשבוע שעבר – טעות אחזתם בידיכם. זכרו את השם – ליו יאן-דונג, האישה הבכירה ביותר בהנהגה הסינית כבר למעלה מחמש שנים.

  ליו יאן-דונג (Liu Yandong, בסינית 刘延东) נולדה בעיר הנמל נאנטונג שבמחוז ג'יאנגסו, מזרח סין, בשנת 1945 (כיום בת 67). אביה היה אף הוא פיגורה פוליטית, וטיפס בדרגות עד ששימש כסגן שר החקלאות. בסין של מאו היא הצטרפה למפלגה הקומוניסטית בגיל 19, בשנת 1964, ויצאה למעגל העבודה ב-1970. היא בוגרת תואר ראשון בכימיה מואניברסיטת צ'ינגהואה בבייג'ין, וכן תואר דוקטור של כבוד במשפטים.

  עד חצי היאו מינג - ליו יאן-דונג

  בשנות השבעים ליו שירתה כסגנית מזכיר המפלגה במפעל לכימיקלים. מ-1982 עבדה ליו במזכירות של הועד המרכזי של ליגת הנוער הקומוניסטי. בהמשך הפכה ליו"ר הפדרציה הכלל-סינית לנוער. ב-1995 ליו מונתה לשמש סגן ראש חזית העבודה המאוחדת, גוף האחראי על התיאום בין המפלגה הקומוניסטית לשאר המפלגות בסין, גוף אשר כפוף ישירות לועד המרכזי של המפלגה. ב-2002 מונתה לעמוד בראש חזית העבודה, וסללה לעצמה את הדרך לתפקידים הבכירים ברפובליקה.

  לפני ליו, שלוש נשים זכו להיבחר לתפקיד סגן ראש הממשלה, ביניהם ווּ יִי, הידועה כאשת הברזל של סין, ששירתה תחת וון ג'יה באו עד פרישתה ב-2008. באותה השנה, כשהתכנסו שתי המליאות ה-11, ליו יאן-דונג לא נבחרה להחליף את וו יי, אולם עדיין זכתה להיכנס לממשלה, והסתפקה בתפקיד המקביל לשרה בלי תיק. אולם שנה לפני כן, בכינוס הקונגרס ה-17 של המפלגה, ליו נבחרה לפוליטבירו של המפלגה, גוף ההנהגה המצומצמת השני בחשיבותו במפלגה ובסין, שמונה 25 בכירים בלבד. היא נבחרה בשנית לפוליטיבירו בקונגרס האחרון בסוף 2012. השנה נבחרה ליו לסגנית שנייה של ראש הממשלה הנכנס לי קה צ'יאנג, ובכך הפכה לאישה הראשונה בתולדות סין שנדחקה הן לצמרת הממשלה והן להנהגת המפלגה.

  פעילה גם בזירה הבינלאומית - ליו עם נשיאת דרום קוריאה החדשה
  למדה איך להתלבש מהילרי?