היימן שק!

מאת: People’s Daily, תרגום: יואב וולנסקי

 • "דיבורים תקיפים כאלה אולי יקנו את אהדת העם, אבל הם עלולים לגרור את יפן לסיטואציה מסוכנת". את המילים האלה השמיע ראש ממשלת יפן, יושיהיקו נודה, הוא ולא אחר.

  שינטרו אישיהארה הוא מוביל דעת הקהל העיקרי, והוא גם היה הכתובת לאזהרה זו של נודה. הנטייה לימין ההולכת וגוברת של הנהגת יפן אכן סוחפת אתה את ההמון המשולהב. היא לא משרתת אף אינטרס פרט לאלו של פוליטיקאים תאבי שלטון. גאווה לאומית זה לא יביא – רק ריחוק משאר העולם.

  כשהבחירות הכלליות קרבות, ניכרת בזירה הפוליטית ביפן תופעה רווחת: "יותר ימני, יותר פופולרי". שינזוֹ אָבֶה, ראש ממשלת יפן לשעבר ואחד מהפוליטיקאים האהודים במדינה, אמר לפני ימים אחדים לגופי תקשורת ביפן שהוא סבור שיפן צריכה להציב גופים ממשלתיים על איי דיאו-יו. אם דעת הרוב הייתה כדעתו, סביר להניח שסין ויפן היו מגיעות לכדי עימות חזיתי. הדבר מבטא עד כמה חמורה הנטייה לימין ההולכת וגוברת של חברי ממשלת יפן.

  מימין לשמאל: שינזו אבה, שינטרו אישיהארה וטוֹרוּ האשימוֹטוֹ
  מימין לשמאל: שינזו אבה, שינטרו אישיהארה וטוֹרוּ האשימוֹטוֹ
  מימין לשמאל: שינזו אבה, שינטרו אישיהארה וטוֹרוּ האשימוֹטוֹ

  בתחילת החודש פורסם בכתב עת יפני מאמר הדן ב"שלושת המוסקטרים", שנתנו עינם בכיסא ראש הממשלה, הם טוֹרוּ האשימוֹטוֹ, שינטרו אישיהארה ושינזו אבה. המאמר הזכיר שהאשימוטו אמר לפני כשנה וחצי ש"כרגע מה שחסר ביפן זה שלטון דיקטטורי". בתחילת השבוע, הוא התבטא בצורה מעורפלת בהתייחס לשאלה האם על יפן לפעול להשגת יכולת גרעינית, וכשנשאל על "נשות הניחומים", הכחיש בביטול וטען שהנושא כלל אינו פתוח לדיון. כשאישיהארה הציע את תכנית קניית איי דיאו-יו, היה האשימוטו הראשון לתמוך בו.

  שינטרו אישיהארה הוא פוליטיקאי ימני-קיצוני, חד וחלק. הוא הקדיש את מיטב שנותיו להכחשת פשעי המלחמה היפניים נגד סין, והוא בעד פיתוח יכולת גרעינית. כל זאת נטען תחת תוקף זכותה של יפן להגנה עצמית. זה כבר שנים שהוא מקים זעקה בנושא המחלוקת על איי דיאו-יו, וכעת הוא מנצל את שער הכושר. עכשיו כשארה"ב מביעה עניין פוליטי במדינות מזרח אסיה, רואה זאת אישיהארה כהזדמנות לקבלם ובברכה ולזנוח את סין. בדברים שנשא השבוע אמר, שעל מנת להבטיח את קיום ההשפעה הדיפלומטית שלה, על יפן לשמר את יכולת ההרתעה הצבאית שלה, כמו גם לחתור להפיכתה למדינה עם יכולת גרעינית.

  דבריו של אישיהארה עוד לא סיימו להדהד, וכבר נשמע קולו הניצי של שינזו אבה, אשר קיבל זה עתה את מושכות הנהגת המפלגה הדמוקרטית. אבה מכחיש נמרצות עובדות היסטוריות ברורות, וטוען לחפותה של יפן מאגרסיביות ובריונות טריטוריאלית – גם כן בתואנה של הגנה עצמית. הוא אף פעל לשינוי במערכת החינוך היפנית כדי להדיר את האמת מחומרי הלימוד ומתודעתו של דור העתיד.

  הגורמים הימניים ביפן הם כמו צל שלא ניתן לברוח מפניו. אף על פי שלמעשה אין אף מפלגה שמגדירה את עצמה ימנית, הקולות הנשמעים מכאן ומכאן הולכים והופכים ניציים יותר. הסיבה העיקרית הוא, כמובן, ניסיון להרוויח את קולות המצביעים. עם תום המלחמה הקרה נתקלה יפן בקשיים רבים, ובתוכם משבר כלכלי עמוק ונפילת מעמד הביניים, כמו גם תסביך עליונות שהמציאות טפחה על פניו. כל אלו יחד הם כר פורה להנבטת רגשות לאומיים, במיוחד בקרב צעירים בעלי זכות הצבעה.