היופי הנדיר של נהר הסאלווין

מאת: Original article, תרגום: קובי לוי , עריכה: קובי לוי
 • מבט על החומה מהספארי של בדלינג

  נהר הסאלווין או בשמו הסיני נהר נוּ (Nu Jiang, בסינית: 怒江), הוא אחד משלושת הנהרות המקבילים החוצים את מחוז יונאן והמערבי ביותר מבין שלושתם. הנהר זורם לאורך הגבול עם מיאנמר (בורמה) בתוך עמק צר שברכס הֶנְגְדוּאָן בצפון מערב המחוז. האזור מתאפיין בהרים נישאים ונהרות שוצפים.

  מקור נהר הסאלווין במורדות הדרומיים של רכס הרי טָאנגוּלָה באזור האוטונומי של טיבט. הנהר זורם מצפון לדרום לאורך 2,800 ק"מ עד שנשפך לבסוף אל הים בדרום מיאנמר. שטח אגן הניקוז שלו עומד על יותר מ-300 אלף קמ"ר.

  נהר הסאלווין מנקז לתוכו כמות מים עצומה, וזרם הנהר גועש כבתוך מפל אינסופי, אשר מעצב את אחד הערוצים המרהיבים בעולם. ערוץ נהר הסאלווין הוא השני בגודלו בעולם אחרי הקניון הגדול בארה"ב.

  בשל הפרשי הגובה הגדולים באפיק הנהר והזרמים הגועשים, הנהר נראה מרהיב במיוחד כשהוא זורם בתוך הערוץ. הנוף הקסום כאן מוכר למעטים בלבד בשל ריחוק האזור מריכוזי אוכלוסייה גדולים, מה שהופך אותו מסתורי יותר מפלאי טבע אחרים.

  העיקול הראשון של הנהר, שחסום בצוקים משני הצדדים לאורך רוב האפיק, נמצא בצפון הערוץ סמוך לכפר דאלה (Dala, בסינית: 打拉). העיקול מאופיין בצורת U ממזרח למערב, שם נוצר אי קטן. בשעות הזריחה, הכפר אפוף העננים נסתר ונגלה לפרקים באור הראשון של הבוקר.

  בשל ההרים הגבוהים וזרמי המים המהירים, אין גשרים המחברים בין שתי גדות הנהר, ומעבר ביניהן נעשה על שרשרות ברזל. החצייה המסוכנת והמרטיטה תוך כדי שתלויים הפוך על השרשראות נעשתה כבר לאחת מפעילויות החובה של מטיילים הרפתקנים המגיעים לאזור.

  נפת נוג'יאנג (שמו הסיני של הסאלווין) שבצפון מערב מחוז יונאן היא מולדתם של שבטי מיעוטים אתניים רבים. גם כיום חיים באזור אגן הניקוז הנהר למעלה מ-10 קבוצות אתניות שונות, ובהן בני הליסוּ, הנוּ והדרונג (המכונה בסינית "דוּלוֹנג"), קבוצה אתנית זעירה המונה כ-7,000 נפש בלבד ושמקום מושבה בצפון הערוץ.

  הכפרים של בני הליסו והנוּ ממוקמים במעלה ההר, והנוף הנשקף מהם כה מרומם נפש, עד שתחשבו שאתם משוטטים על ענן. הכפריים במקום מנהלים חיים פשוטים והם מסבירי פנים. התלבושות הססגוניות והתרבות והמנהגים הייחודיים שלהם יעשירו את החוויה שלכם מטיול באזור ויחדדו את הנופים עוצרי הנשימה.

  מידע שימושי

  הגעה: כל טיול באזור ערוץ הסאלווין צריך להתחיל בבירת הנפה האוטונומית של מיעוט הליסו, לוּשְוֵוי (Lushui, בסינית: 泸水). אוטובוסים אל לושווי יוצאים מבירת המחוז קונמינג (10-12 שעות נסיעה) או מערים אחרות באזור. נמל התעופה הקרוב נמצא בבּאושאן (Baoshan, בסינית: 保山), מרחק 4 שעות נסיעה באוטובוס. לושווי נמצאת בדרום הערוץ והיא בסיס ליציאה באוטובוסים מקומיים ואיטיים למקומות מעניינים יותר בחלק המרכזי והצפוני של הערוץ. כדי לתת לאזור את הכבוד הראוי לו, מומלץ להקדיש לפחות שבוע ולטייל לאט לאט מעיירה לעיירה ומכפר לכפר.

  לינה ואוכל: תמצאו מקומות לינה לאורך כל הערוץ – בעיירות בבתי מלון פשוטים ובכפרים בבתי התושבים. האוכל המקומי החריף מושפע רבות מהאוכל הסצ'ואני תוך שימוש בירקות ובצמחי בר הגדלים באזור.