היועץ הכלכלי קנדל ביקר בסין

 • "קידום הקשרים הכלכליים עם סין הוא עדיפות עליונה של ממשלת ישראל" – כך הצהיר ראש המועצה הלאומית לכלכלה, פרופסור יוג'ין קנדל, שחתם שלשום ביקור בן שבוע בסין.

  קנדל הגיע לסין בעקבות הבנות שגיבשו ראשי הממשלה נתניהו ולי קה-צ'יאנג, על הקמת צוות עבודה משותף להידוק הקשרים הכלכליים בין המדינות. במסיבת עיתונאים שקיים בסוף הביקור, הסביר קנדל כי מטרת הביקור הייתה להתוות עם הצד הסיני את קווי היסוד שינחו את העשייה הכלכלית המשותפת של שתי המדינות. "אנו מתקדמים כעת לעבר מערכת יחסים ארוכת טווח, ולא עוד כזו שמתנהלת ממיזם למיזם", אמר.

  קנדל הוא ציין כי זהו ביקורו השלישי בסין (ביקורו הקודם היה חלק מביקורו של נתניהו כאן במאי), וכי הוא הקדיש את השבוע כדי ללמוד על כלכלת סין במחוזות השונים ולמצוא נקודות השקה לחברות ישראליות.

  תחנתו הראשונה של קנדל הייתה שנחאי, שם נועד עם ראש העיר ובכירים נוספים ודן עימם בדרכים לשתף פעולה ולעודד השקעות הדדיות. קנדל נשאל במסע"ת האם בפגישות דנו הצדדים בתפקידה של ישראל באיזור הסחר החופשי החדש שמתכנן רה"מ לי בשנחאי ,והשיב כי הביקור בשנחאי לא עסק בהסכמים קונקרטיים, אך כי הוא בטוח שחברות ישראליות יבחנו את ההתפתחויות וישקיעו בהתאם.

  השגריר וילנאי, פרופ' קנדל ומתורגמניתם

  משנחאי הדרים קנדל למחוז גואנגדונג, שם ביקר בעיר גואנג-ג'ואו ובפארק התעשיה בעיר דונג-גואן, שבו כבר רצים כמה מיזמים סיניים-ישראליים משותפים, בעיקר בתחומי החקלאות והמים. קנדל ציין שהתרשם מכמה מיזמים חדשניים ביותר שמקדמות חברות סיניות בדונג-גואן, המראים את החדשנות שכבר קיימת בסין.

  בביקור נועד קנדל עם מושל גואנגדונג ג'וּ סיאו-דאן וסגנו וכן עם כמה ראשי ערים. קנדל הודיע שבמסגרת חיזוק השת"פ בין גואנגדונג לישראל, מושל המחוז הודיע כי הוא יגיע לבקר בארץ בהמשך החודש.

  לאחר מכן חזר קנדל לבייג'ין הבירה, ולאחר סיבוב חובה במקדש השמיים ובעיר האסורה, נפגש עם סגן יו"ר הוועדה לפיתוח ורפורמה בסין (NDRC), ג'אנג סיאו-צ'יאנג, בכיר ותיק במערך קשרי החוץ הכלכליים של סין ומי שמונה להוביל את השת"פ עם ישראל מהצד הסיני. קנדל ציין כי הוא וג'אנג דנו כיצד ניתן לפתח את הקשרים הכלכליים בין המדינות, וכוננו את המסד לשיתוף פעולה בהמשך. התחומים העיקריים שעלו כפוטנציאל לשת"פ היו טכנולוגיות מים, חקלאות, בריאות, אנרגיות מתחדשות ואיכות סביבה.

  קנדל הסביר כי הממשל המרכזי (או יותר במדויק, ועדת הפיתוח והרפורמה) קובע להיכן הוא מעוניין לתעל השקעות ישראליות, ולאחר מכן מעודד את ישראל לעבוד ישירות עם הממשלים המחוזיים בסין.

  עוד בבייג'ין נועד קנדל עם בכירים ממשרד המסחר וממשרדי ממשלה רלבנטיים נוספים, ודן עימם בפתרונות למחסור במים, בעיה שלישראל יש נסיון רב עם ההתמודדות עימה. הוא ציין כי שני הצדדים החליטו להקים פיילוט בנושא באחת הערים בצפון מזרח סין, שאולי תוכל "לשמש דוגמה עבור שאר ערי סין".

  קנדל נשאל באירוניה האם ישראל מתכננת להפוך ליועצת הטכנית של סין, והשיב: "אין לנו אשליות שאנו יכולים להיות היועץ הטכני של סין, ואם כבר סין היא זו שיכולה לשמש לנו יועץ טכני. מטרתנו היא לפתח שיתוף פעולה היכן שיש לישראל יכולות, בצורה שתביא תועלת לשני הצדדים".

  עוד נשאל קנדל על השמועות שענקית המזון הסינית גואנג-מינג שוקלת לרכוש את חברת תנובה, והשיב שהיקף שיתוף הפעולה בין המדינות בתחום החלב הוא עצום. הוא אמר כי לא שמע על השמועות בנוגע לתנובה, אך הדגיש כי ממשלת ישראל לא מגבילה התערבות חיצונית מעין זו, ונתן את הדוגמה הידועה של מכתשים-אגן, אשר נקנתה על ידי תאגיד הכימיקלים הממשלתי כמצ'יינה ב-2011.

  "רדיו סין" שאל את קנדל האם דן באפשרות של הבאת חברות בניין סיניות לבנות בישראל, על רקע דיווחים של עניין סיני לבנות בנייני מגורים בארץ. קנדל השיב כי נושא זה לא עמד על הפרק בפגישותיו בסין, אך הוסיף בקצרה - "זה רעיון מעניין". שגריר ישראל בסין, מתן וילנאי, שנכח גם הוא במסע"ת, הבהיר כי שום בקשה בנושא לא הגיעה לשגרירות מאף גורם בסין.

  השגריר וילנאי הצהיר במסיבת העיתונאים כי קונסוליה ישראלית חדשה בצ'נגדו תיפתח עד חודש פברואר 2014. לפני שבוע הצהיר וילנאי בכנס של לשכת המסחר ישראל-סין שהקונסוליה תיפתח דווקא לא יאוחר מנובמבר השנה.