החוק החדש של סין ישפר את הסביבה העסקית למשקיעים זרים ומקומיים

מאת: China Radio International, תרגום: ג'יה סו , עריכה: אולגה לוקשין
 • היועצים הפוליטיים של סין אמרו כי טיוטת חוק ההשקעות הזרות שהגישו המחוקקים במהלך הכנס השנתי של המחוקק הלאומי מראה כי הממשלה להוטה לקראת בואם של המשקיעים הבינלאומיים.

  טיוטת חוק ההשקעות הזרות נמצאת כעת בדיון על ידי המחוקקים של המדינה.

  במידה והחוק יעבור, הוא יחליף שלושה חוקים קיימים בנוגע למיזמים משותפים של הון זר, של חברות בבעלות זרה, ושל עסקאות משותפות חוצות גבולות.

  הצעת החוק מציעה טיפול לפני הקמת חברות זרות. משמעות הדבר היא כי משקיעים זרים זכאים לשוויון בענפי התעשייה מחוץ לרשימה השלילית, המפרטת מגזרים רגישים של המשק אשר לא נגישים למשקיעים הזרים.

  כמה פרשנים הביעו חששות כי החוק החדש ישפיע לרעה על חברות במגזר הפרטי המקומי של סין.

  אבל ליו ווי (Liu Wei), היועץ הפוליטי ומנכ"ל של PCI Technology, אמר כי חברות פרטיות יוכלו להתמודד עם התחרות הנוספת שתגיע עם פתיחת המדינה לרווחה יותר לעולם, וכי רבות מהחברות המקומיות הללו יהנו מהחוק החדש.

  כמה פרשנים הביעו חשש כי החוק החדש ישפיע לרעה על חברות המגזר הפרטי המקומי של סין.

  "בתחום הטכנולוגיה, חברות בסין הן תחרותיות למדי כשמדובר במחקר ופיתוח, חברות מקומיות מכירות יותר את השוק המקומי, יש לי דעה חיובית על החוק החדש. החוק תיקן את הטיפול "העל-לאומי" הקודם שניתן למשקיעים בחו"ל. וחשוב מכך, הוא מציע סיוע טוב יותר לחברות מקומיות המשתתפות בתחרות העולמית".

  ליו שיג'ין (Liu Shijin), סגן מנהל של ועדת הכלכלה של ה-CPPCC אמר כי החוק נועד לשפר את השקיפות של מדיניות ההשקעות הזרות, ולוודא כי ארגונים מקומיים וזרים יכולים להתחרות באופן שוויוני.

  "ברגע שיאושר, החוק החדש ימלא תפקיד חיובי בייצוב הציפיות של המשקיעים הזרים בשוק של סין ויעזור להם להבטיח את התפתחותם לטווח ארוך בסין. כל החברות בכלכלת השוק צריכות להיות מטופלות באופן שווה, לא משנה למי הן שייכות, זו המטרה הגדולה בעתיד.״