החומה והאחוזות המפוארות של פינגיאו

מאת: China Radio International, תרגום: קובי לוי , עריכה: סוּ' גֶ'ה-פִּינְג
 • בשנת 1997 נכנסה העיר העתיקה פִּינְגְיַאו אשר במחוז שאנסי שבצפון סין לרשימת אתרי המורשת העולמית. בהחלטת ארגון אונסק"ו נכתב: "פינגיאו היא עיר המחוז הסינית העתיקה שנשתמרה בצורה הטובה ביותר ברחבי סין כולה. היא מגוללת בשלמות את ההתפתחות הדתית, הכלכלית, החברתית והתרבותית לאורך ההיסטוריה של סין".

  פינגיאו נוסדה לראשונה במאה התשיעית לספירה. העיר כולה בנויה בצורת מרובע, ושטחה 2.25 קמ"ר בלבד. מבנה העיר והבניינים החשובים בה נשלמו לפני יותר מ-600 שנים. חומת העיר, הרחובות, בתי המגורים והחנויות נותרו על פי רוב כשהיו, והם מגלמים את המחשבה התרבותית המסורתית של העם הסיני זה אלפי שנים. מדובר במוזיאון היסטורי של אמנות הבנייה בשושלות מינג וצ'ינג

  חומת העיר פינגיאו נבנתה לראשונה לפני 2800 שנה, ובאותה עת הייתה לא יותר מתלולית עפר. בשנת 1370 לספירה, הוחלפה חומת העפר בחומת לבנים, ומאז ואילך המשיכו לחזק אותה בהתמדה. גם כיום שומרת החומה העתיקה על סגנונה המקורי. אורכה של חומת פינגיאו למעלה מ-6 קילומטרים וגובהה 12 מטרים. לחומה צורה של צב, ובה 6 שערים: שער אחד בצפון, אחד בדרום, שניים במזרח ושניים במערב. השער הדרומי הוא ראש הצב, ושתי הבארות אשר מחוץ לשער מסמלות את שתי עיניו. השער הצפוני הוא זנב הצב, וגם המקום הנמוך ביותר בעיר, אשר דרכו מתנקזים כל המים הנאספים בעיר. בתרבות הסינית המסורתית, הצב הוא סמל לאריכות ימים. הצורה של החומה נושאת בתוכה את תקוותם של הקדמונים בסין, התקווה לנצל את כוחו של אֵל הצב כדי להפוך את פינגיאו לאיתנה כסלע ולנצחית.

  כל בתי התושבים בפינגיאו בנויים בצורה אחידה סביב חצר פנימית מסורתית עשויה לבנים אפורות. מבחוץ כל החצרות נראות סגורות וגובה החומה המקיפה אותן מגיע עד 7-8 מטרים. הייחוד של בתי התושבים בפינגיאו טמון בכך שהחדר המרכזי שמר על מראה של מערת מגורים מצפון-מערב סין. בחלק העליון של המבנים, גילופי העץ, חריטות האבן ומגזרות הנייר המקשטים את חלונות הבית מחדירים ניחוח אותנטי חזק. מתוך למעלה מ-4000 בתי המגורים העממיים שנשמרו בפינגיאו, רובם נבנו בזמן שושלות מינג וצ'ינג. מתוכם למעלה מ-400 נשמרו שלמים יחסית, ועד עצם היום הזה, מדובר בקומפלקס בתי המגורים העתיקים השמור בצורה הטובה ביותר בסין.

  6 המקדשים ששרדו בעיר והחנויות המסחריות שבצדי הרחובות שמרו בלא יוצא מן הכלל על מראם המקורי. גגות החנויות המעוטרים ברעפים מזוגגים בצבעי צהוב וירוק והבתים הגבוהים בעלי הרעפים האפורים הם סמל מעמדי. המבנים בעלי הניחוח העתיק משרטטים תמונה ברורה של עיירה שוקקת חיים משושלת צ'ינג.

  בפינגיאו שרידים היסטוריים ותרבותיים רבים. "היכל אלף הבודהות" אשר במקדש גֶ'נְגוּאוֹ (Zhenguo, בסינית: 镇国寺) שמצפון מזרח לעיר הוא מבנה העץ העתיק השלישי בגודלו בסין כיום ויש לו היסטוריה של יותר מ-1,000 שנה. אוצר הפסלים הצבעוניים מהמאה ה-10 אשר בתוך ההיכל הוא מופת למחקר הפיסול הצבעוני המוקדם בסין. במקדש שְוַואנְגְלִין (Shuanglin, בסינית: 双林寺) מהמאה ה-6 לספירה, אשר נמצא מדרום לעיר, 10 היכלות גדולים, אשר בהם למעלה מ-2,000 פסלי חרס צבעוניים מהמאות ה-13 עד ה-17. מקדש זה נודע כ"אוצר אמנות הפסלים הצבעוניים של סין העתיקה". נוסף על כך, בתוך העיר העתיקה ומחוצה לה פזורים למעלה מ-1,000 כתובות ולוחות.

  לפינגיאו מעמד מיוחד בהיסטוריה הכלכלית של סין בעת החדשה. בשנת 1824 נוסד בפינגיאו הבנק הראשון בסין "רְשֶנְגְצַ'אנְג" והמיר את שיטת התשלום המסורתית במזומן בשיטה של שטרי חליפין. לאחר מכן, עסקי רשנגצ'אנג התפשטו לא רק ברחבי סין, אלא אף התרחבו עד ליפן, סינגפור ורוסיה, והבנק זכה לכינוי "הבנק מס' 1 בעולם". בהשפעת בנק רשנגצ'אנג, ענף הבנקאות בפינגיאו התפתח במהירות מסחררת. בתור הזהב מספר הבנקים כאן עמד על יותר מ-22, מחצית ממספרם הכולל של הבנקים בסין, ופינגיאו הפכה למרכז ענף הפיננסים של סין בשלהי שושלת צ'ינג.

  השדרה המערבית בפינגיאו של היום הייתה לפני יותר ממאה שנה "רחוב הכספים". גם כיום החנויות בשדרה המערבית מצטופפות זו אחר זו, והעסקים עדיין משגשגים. בין חנויות אלה דחוס לו רשנגצ'אנג, הבנק המודרני הראשון בסין, שומר על צורתו המקורית. דלתו קטנה ונמוכה והוא אינו מהודר כלל, אך החצר הנידחת והמוצנעת הזו הייתה מרכז של רשת כספית אדירה וחובקת עולם.

  מידע שימושי:

  הגעה: רכבת מס' 1163 יוצאת בכל ערב מתחנת בייג'ין מערב ומגיעה למחרת בבוקר ישירות לפינגיאו. לחילופין בכל יום יוצאות כמה רכבות מהירות לבירת מחוז שאנסי טאי-יו'אן (Taiyuan, בסינית: 太原), נסיעה שאורכת רק קצת יותר משלוש שעות. מטאי-יו'אן אפשר להמשיך ברכבת או באוטובוס לפינגיאו, נסיעה של כשעה וחצי עד שעתיים נוספות. לטאי-יו'אן מגיעות רכבות מהירות וטיסות סדירות מערים רבות נוספות בסין.

  לינה: בתוך תחומי העיר העתיקה עשרות ואף מאות מלונות משפחתיים. כמעט כל האחוזות המסורתיות הוסבו לבתי מלון המציעים חדרים מסורתיים במחירים שווים לכל נפש.