הורגים את הרומנטיקה

מאת: Xinhua News Agency , תרגום: ליאת סוזנה
 • חודש ינואר מסמל את תחילת עונת ה"בליינד דייט" של קהילת הפנויים והפנויות הסינית, כשצעירים רבים ממהרים למצוא בן או בת זוג אותם יוכלו להציג בפני המשפחה במהלך ראש השנה הסינית שיחול בתחילת חודש הבא. אך בפועל, דווקא ההורים של אותם רווקים ורווקות לחוצים הרבה יותר מילדיהם. כך, לדוגמה, ג'ין צוּי, סטודנטית מאוניברסיטת שנחאי, מספרת כי אמה כבר שלחה לך כמות אדירה של חומר אודות מועמדים פוטנציאלים, אותם היא טרחה לדרג על פי קריטריונים של הכנסה, קריירה, רקע משפחתי ומראה חיצוני. היא אפילו הכינה לוח זמנים במסגרתו דחסה לתוך פרק זמן של שבוע עשרה דייטים שונים. ביום העמוס ביותר, ג'ין עתידה לצאת לשלושה דייטים שונים – עם הבחור הראשון היא תיפגש לארוחת בוקר, עם השני בצהריים ועם השלישי היא תצא לארוחת ערב.

  בסין ישנה כיום תופעה נפוצה לפיה הוריהם של צעירים רווקים מבקרים מדי סוף-שבוע בירידים לפנויים ופנויות שנערכים בפארקים הציבוריים כמעט בכל עיר במדינה. הם מגיעים עם "בוּק" שלם המציג תמונות, קורות חיים וכל מידע רלוונטי אחר אודות ילדיהם. ההורים מסתובבים ביריד ומלקטים מידע לגבי המועמדים הפוטנציאלים ולבסוף "מסדרים" לילדיהם פגישה עיוורת.

  "את יודעת מה המשאלה הגדולה ביותר שלי ושל אבא שלך?" שואלת אמה של ג'ין צוי, "שתוכלי למצוא בחור טוב בהקדם האפשרי. אירגנתי לך כבר כמה פגישות לפני ראש השנה ואני מבקשת שתקחי את העניין הזה ברצינות".

  ג'ין מתלוננת על כך שההורים הסינים מתערבים יותר מדי בחיים האישיים של ילדיהם. לדבריה, היא כבר עברה את ה"סרט" הזה בשנה שעברה. היא נאלצה ללכת לדייטים המייגעים והמעיקים האלה והרגישה ממש כמו רובוט כששאלה בחור אחר בחור את אותן השאלות על הרקע המשפחתי שלו, העבודה וההכנסה השנתית שלו.

  ג'ין נפרדה לפני כשנה וחצי מהחבר שלה, זאת לאחר שהוריה גילו כי הוא מגיע ממשפחה שאפילו לא יכולה להרשות לעצמה לשים מקדמה על הדירה שבני הזוג יצטרכו לקנות לאחר החתונה. "היינו הזוג הכי יפה בקמפוס", אומרת ג'ין, "אבל לא היתה לי ברירה. כנראה שאני לא אמיצה מספיק כדי לאבד את המשפחה שלי בשביל אהבה. לא הייתי מוכנה להקריב את מערכת היחסים שלי עם ההורים למען בחור. אני יודעת שהם בסך הכל רוצים את טובתי." ג'ין הוסיפה: "נישואים הם לא רק עניין של אהבה. מדובר באיחוד של שתי משפחות לכן אתה חייב שתהיה איזושהי התאמה בסיסית בכל הנוגע לרקע המשפחתי והמעמד החברתי של שתי המשפחות."

  "אמא שלי תמיד אמרה לי שאני יכולה לחסוך לעצמי 20 שנה של זיעה ועבודה קשה אם אתחתן אם גבר שיש לו דירה משלו, או לפחות כזה שיכול להרשות לעצמו לרכוש אחת".

  יריד לפנויים ופנויות נערך מדי סוף שבוע כמעט בכל עיר גדולה

  ג'ין היא לא הצעירה הסינית היחידה שגדלה על ברכי האידיאל השכלתני הזה שרואה בנישואים כעסק כלכלי לכל דבר. סינים רבים שמעו את אותן המילים לאורך כל שנות ילדותם ואלה חילחלו לבסוך לתוך מוחותיהם וגרמו להם לזנוח את כל החלומות הרומנטיים שלהם ואת התפיסה לפיה ההחלטה להתחתן אמורה לנבוע משיקולים של אהבה, להט ותשוקה.

  סקר שנערך לאחרונה ביוזמתה של פדרציית הנשים של סין מגלה כי ילידי שנות ה-80 ואילך מועדים יותר להיכנע ללחץ שמפעילים עליהם הוריהם. אחרי הכל, הם ילדים יחידים והם לא מעיזים להמרות את פיהם של ההורים, בטח כשמדובר בהחלטה גורלית של איחוד בברית הנישואין לשארית חייהם.

  אך ככל שההשפעה של ההורים בבחירת בן הזוג הולכת וגוברת, כך נישואים רבים מתפוררים ושיעור הגירושין ממשיך לעלות. אז על מי, אם כן יש להטיל את האשמה?

  במשך אלפי שנים נישואים "מאורגנים" שנערכו באמצעות שידוך היו לנורמה חברתית בסין. הפרקטיקה הפיאודלית הזו יצרה אומללות רבה והקורבנות העיקריים היו הנשים. אחד ההישגים הגדולים של המפלגה הקומוניסטית היה שמיד עם הקמת הרפובליקה העממית של סין ב-1949, היא פעלה על מנת לייצר רתיעה ממנהג זה. קיומו של חופש נישואים בסין נחשב למטרה נעלה אשר סינים רבים סירבו להתפשר עליה.

  צעירים סינים רבים מעדיפים לחכות עם חתונה, אבל נכנעים לבסוף ללחץ העצום מכיוון ההורים

  לכן, זה עצוב וגם אירוני שצעירים סינים רבים מעדיפים היום לוותר על הרומנטיקה בשביל דירה. הם יודעים טוב מאד אהבה מהי, הם חשים אותה פועמת בתוכם, אבל הריאליזם הקודר של הוריהם משתלט עליהם והם מוצאים עצמם נכנעים לו, בייחוד לנוכח העובדה שהם חייבים למצוא דרכים לשרוד היום בעולם תחרותי ואכזרי.

  אז מהם הפרמטרים החשובים והאמיתיים לבחירת בן או בת זוג מתאים? כל התשובות דומות להחריד – "כמו שאמא אומרת, מישהו עם רמת השכלה גבוהה, קריירה מצליחה והכנסה קבועה. משרה בשירות הציבורי או בבנק בבעלות המדינה תזכה את המועמדים בנקודות בונוס."

  בסין חיים היום מיליוני צעירים אשר, ממש כמו ג'ין צוי, מעדיפים לחכות כמה שנים, למרות שהם נמצאים כביכול ב"גיל לחתונה". אבל ההורים שלהם חושבים אחרת, החשש הגדול ביותר שלהם הוא שילדיהם ימצאו את עצמם בתוך שוק הפנויים פנויות הסיני שמימדיו הולכים ומתרחבים משנה לשנה.