הונג קונג – גן עדן לקניות

מאת: Guang Ming Daily, תרגום: עמית אלעזר
 • הונג קונג זכתה לכינוי "גן עדן לקניות" ותיירים מסין גופא מרבים לבקר במקום. כמו כן, קניות הן שיא הסיור בהונג קונג, ובשנים האחרונות יותר מ-70% מהוצאותיהם של תיירים סינים היו בתחום זה.

  עם זאת, עד לסוף חודש יולי 2014, חלה ירידה מתמשכת של 5 חודשים במכירות הקמעונאיות – תופעה יוצאת דופן במושבה הבריטית לשעבר. יש לציין, כי מאז פתיחתה של הונג קונג בשנת 2003 לביקוריהם של תיירים פרטיים מסין, שיעור המכירות בענף זה הכפיל את עצמו ביותר משתיים. אך האם שנת 2014 מסתמנת כנקודת מפנה לשוק הקמעוני?

  בשנת 2013, היקף המסחר הקמעונאי גדל ב-11%. עם זאת, במארס 2014 נפלו המכירות באופן פתאומי, ומצב זה המשיך ב-5 החודשים הבאים. במקביל, תחום מוצרי המותרות ספג את הפגיעה הקשה ביותר. על פי נתונים סטטיסטים שפורסמו על ידי רשויות הונג קונג, מכירות של תכשיטים, שעונים ומתנות יוקרה צנחו בחודש יוני ב-28.2%.

  התקשורת בהונג קונג הציעה הסברים שונים למתרחש. אחד מהם הוא שינוי בהרגלי הצריכה של התיירים הסינים, שאינם רודפים עוד אחר מותגי יוקרה. הסבר אחר הוא התקנות החדשות שפרסמה ממשלת סין האוסרות על הענקת מתנות יקרות לפקידי ממשל. עם זאת, סיבה ישירה יותר היא המתיחות בין תושבי הונג קונג לתיירים מסין גופא.

  היחסים בין תושביה של סין היבשתית והונג קונג נמצאים זה כבר תקופה ארוכה במתיחות. כך למשל, היו מתושבי העיר שהשתתפו בהפגנות במרכזי קניות נגד זרם התיירים והקונים הסיני מהיבשת. בהונג קונג נפוץ הכינוי "אנשי היבשת" (Inlanders), בהתייחסו לסינים מסין גופא, וכשהוא טומן בחובו קורטוב של לגלגנות.

  סיבה נוספת לירידה במכירות היא מצב התיירות. בשנת 2013 ביקרו 40.7 מיליון תיירים מסין גופא בהונג קונג. במקביל, 27 מיליון איש מתוך הנתון הנזכר טיילו בכוחות עצמם ללא קבוצה, עלייה של 18% בהשוואה לשנת 2012. עם זאת, תשתיות התיירות – כגון רשתות התחבורה ומספר חדרי המלון מתקשים לענות על הביקוש. כך למשל, היום יש בהונג קונג כ-190 מלונות, המספקים כ-62 אלף חדרים. עד שנת 2016 מתכוונת הונג קונג להוסיף עוד 50 בתי מלון, כך שיתווספו עוד 9,000 חדרים. אך גם צעד זה לא יצליח לפתור את המחסור במקומות הלינה בעיר.

  על מנת לפתור את הבעיות שהתעוררו, רשויות הונג קונג החלו לעמול על פרויקטים שונים, כמו הרחבת פארק "דיסנילנד", בתקווה שאלו ימשכו מבקרים רבים יותר. עם זאת, חלק מההצעות, בהן גם למשל בניית עיר קניות בגבול בין הונג קונג לסין גופא, נמצאות עדיין בשלב הדיונים.