הודעת וידאו של פרופסור פנג לי-יואן במפגש האו״ם בנושא שחפת

מאת: China Radio International, תרגום: יאנג יאנג , עריכה: אולגה לוקשין
 • 26 בספטמבר

  אני פנג לי-יואן, שגרירת רצון טוב של ארגון הבריאות העולמי לשחפת ואיידס. ברכות על המפגש החשוב הזה ושלום לכולכם!

  הפכתי להיות שגרירת סין בנושא שחפת בשנת 2007, ושגרירת רצון טוב בשנת 2011. זוהי משימה ואחריות שאני מוקירה ביותר.

  במשך יותר מעשר שנים, כל שנה ב-24 מרץ, אני מבקרת בקהילות עם שכיחות גבוהה של שחפת כדי לעזור להעלות את המודעות, לשנות התנהגות ולעודד פעולות.

  השנה, נסעתי להוביי במרכז סין. שיתפתי עם תלמידים בגיל העשרה את הידע החשוב הקשור ל-TB, דרכים להוביל אורח חיים בריא, ולימדתי ילדים צעירים את החשיבות של היגיינה אישית טובה. בכפר המקומי, פגשתי חולה שעבר התאוששות מלאה. עודדתי אותו להפוך בעצמו לפרסם את מחלת השחפת ולחלוק את סיפור מאבקו במחלה עם עוד אנשים.

  בטיול הזה גם השתתפתי בטקס הכרת המפרסמים המבריקים של המאבק בשחפת. רובם עובדים במקורות ויש להם סיפורים מעולים לשתף.

  תנו לי לספר לכם על שילי. היא עובדת בריאות הקהילה מסיצ'ואן. אחת מהרבה משימותה היא לטפל בחולים מקומיים של שחפת.

  כאשר רעידת האדמה העצומה פגעה את סיצ'ואן בשנת 2008, עיר ההולדתה הייתה גם בקרב המקומות של הפגיעה הכי קשה. חוץ מהנזק, היא הצליחה ליצור קשר מחודש עם כל אחד מ-540 החולים שתחת טיפולה. היא הלכה קילומטר אחרי קילומטר בין זעזועים קטלניים כדי להגיע לחולים שלה, והיא בילתה כ- 20 ימים בכהבאת תרופות לאלו המנותקים מתרופות. 

  כרופאה, היא ידעה היטב את החשיבות של השלמת הטיפול התרופתי לחולי שחפת. מאמציה השתלמו. כל 540 החולים התאוששו לחלוטין, כאשר אף חולה לא פיתח MDR. איזה הישג מרשים!

  אני גם רוצה להודות לתקשורת ולתומכים הפעילים שלנו. יחד עם יותר מ -700,000 מתנדבים בתוכניות השחפת בסין, סייענו לקדם מודעות, לספק ידע רב ערך ולשפר את ההבנה של מחלת השחפת ליותר מ -75% מהאוכלוסייה. חייהם נשמרו כתוצאה מכך.

  אני עצמי עדה להתקדמות המהירה של תוכניות המאבק בשחפת בסין. הודות לשירות רפואי טוב יותר, אנו יכולים להציע אבחון וטיפול יעיל יותר בזמן. באזורים מסוימים, המאבק בשחפת הינו חלק חשוב מתוכניות הפחתת העוני. קצב גילוי המקרים גדל, יותר חולים השתקמו ושכיחות התמותה ממשיכה לרדת.

  כאשר אני מבקרת במדינות זרות, אני גם מנסה להפוך את המאבק בשחפת המקומית לחלק מסדר היום שלי. אני כל כך שמחה לראות כי יותר חולים מקבלים את העזרה שהם צריכים. זהו מאמץ מאוחד של ממשלות, ארגונים בינלאומיים, ארגונים לא ממשלתיים, מומחים ומתנדבים שגרמו לזה לצאת לפועל.

  עם זאת, עדיין קיימים אתגרים קשים. MDR הוא עדיין איום גדול. דרכי הטיפול המוגבלות והמימון הלא מספיק הם עדיין בעיות שאנחנו מתמודדים איתן ברחבי העולם.

  ארגון הבריאות העולמי אימץ את "האסטרטגיה לסיום השחפת". עכשיו זה הזמן לפעול.

  אני קוראת לכולכם להצטרף אלינו.

  יחדיו נגרום להבדל בחייהם של מיליוני מושפעים, וננצח את השחפת.

  אני מאחלת לפגישה הזאת הצלחה רבה.

  תודה.