הואנגיאו: כמו יאנגשואו, בלי התיירים

מאת: Original article
 • נמאס לכם מהתיירים הרבים הצובאים על יאנגשואו וגווילין? לא יכולים לסבול עוד חנויות מזכרות ותרמילאים שבולסים המבורגרים, אבל רוצים לשקוע עוד קצת בנופי קארסט חלומיים? יש פיתרון, והוא בא בדמות העיירה הוּאָנְגְיָאוֹ (Huangyao, בסינית: 黄姚), הממוקמת במזרח מחוז גואנגסי שבדרום סין. העיירה העתיקה הסמוכה לאפיקים התחתונים של נהר הלי המפורסם הזורם לכאן מכיוון גווילין ויאנגשואו, ניצבת למרגלות מאות גבעות קארסט קלאסיות, ומוקפת בפלגי מים צלולים, מערות נטיפים ועצים עתיקי יומין. בתוך העיירה סמטאות מרוצפות אבנים, בתי רעפים אפורים שקירותיהם חומים-צהובים, למעלה מ-30 מקדשים, בימות תיאטרון וביתנים מסורתיים וכן גשרי אבן עתיקים הנמתחים מעל הנחלים.

  להואנגיאו היסטוריה בת למעלה מאלף שנים. היא נוסדה בזמן שושלת סונג, התרחבה בעת שושלת מינג, וידעה את תור הזהב שלה בתקופת הקיסר צ'יין לונג משושלת צ'ינג (המחצית השנייה של המאה ה-18). 600 בתי אב המונים כמה אלפי תושבים בסך הכול – רובם עדיין עוסקים בחקלאות – חיים כיום בעיירה העתיקה, אשר הריחוק היחסי, תוואי השטח ההררי והתחבורה הלא-נוחה שמרו על אופיה ועל בתיה העתיקים, רובם מתקופות מינג וצ'ינג. הואנגיאו מצטיינת במיוחד בבימות התיאטרון העתיקות שלה, אשר נחשבות לשלמות, ליפות ולגדולות ביותר במחוז.

  שמונה רחובות מרשתים את הואנגיאו שתי וערב, וכולם מרוצפים באבנים שחורות. מעל הנחל המקיף את העיירה נמתחים גשרי קשתות רבים, עשויים כולם אבן, אך כל אחד שונה בצורתו מרעהו. שלא כמו בעיירות עתיקות אחרות, בתוך תחומי הואנגיאו נשמרו רק הבתים הישנים המקוריים – לא תמצאו כאן ערבוב בין בתים ישנים לחדשים שאינו משתלב עם הסביבה או "חיקויים" של בתים ישנים שנבנו למעשה אך מכבר. באחוזות העתיקות ובעשרות המקדשים אוצרות תרבותיים יקרי ערך כעבודות קליגרפיה, לוחות וכתובות אשר נותנים מבט נוסף על ההיסטוריה העשירה של העיירה.

  הואנגיאו שימשה סט צילומים לכמה סדרות שהועלו בטלוויזיה ההונג-קונגית ואף לסרט "הצעיף הצבעוני" (The Painted Veil), בכיכובם של אדוארד נורטון ונעמי ווטס. למרות זאת, גם היום נותרה הואנגיאו צנועה ושקטה, כמה שעות נסיעה במרחק וכמה שנות אור בתפיסה משכנותיה התיירותיות בצפון. מומלץ להתמקם בה כמה ימים, לנוח, לספוג את האווירה המיוחדת, לצאת לטיולים רגליים ולטפס על אחת מגבעות הקארסט למראה פנורמי מדהים על העיירה וסביבתה.

  מידע שימושי

  הגעה: שירות האוטובוסים הישירים מיאנגשואו ומגוילין אל הואנגיאו אינו סדיר. באופן עקרוני, בכל יום אמורים לצאת מגווילין שני אוטובוסים – בבוקר ובצהרים –ומיאנגשואו אוטובוס אחד, אבל כדאי לבדוק זאת בתחנות האוטובוס הרלוונטית מבעוד מועד. אם האוטובוס הישיר אינו פועל, אפשר לנסוע מגווילין לעיר הֶה-ג'וֹאוּ (Hezhou, בסינית: 贺州, אוטובוס יוצא בכל חצי שעה), ומשם להחליף לאוטובוס להואנגיאו היוצא ב-6:30, 10:30 ו-14:30. לחילופין, אפשר לנסוע מגווילין או מהה-ג'ואו לעיירה ג'ונגשאן (Zhongshan, בסינית: 钟山), ומשם להמשיך באוטובוס נוסף להואנגיאו. מונית מהה-ג'ואו להואנגיאו תעלה כ-150 יואן. מהֶה-ג'ואו אפשר להמשיך גם דרומה באוטובוסים ישירים לגואנג-ג'ואו ושנג'ן, ומשם להונג-קונג – אין צורך לשוב לשם כך בחזרה לגווילין.

  לינה: בהואנגיאו כמה בתי הארחה פשוטים. מיטה תעלה לכם 20-30 יואן.

  כרטיס כניסה לעיירה העתיקה עולה 68 יואן.