הדולר מעמיד את סין בבעיה

מאת: Other, תרגום: תרצה ערב
 • גירעון ארה"ב לשנת 2009 עומד על 1.42 טריליון דולר. יחד עם זאת, שער הדולר ירד לנקודת השפל של השבועיים האחרונים. כיצד הגירעון הגדל של ארה"ב ישפיע על הכלכלה העולמית? הדולר האמריקני מאבד מערכו – האם יוכל היואן הסיני להתמודד עם סבב נוסף של לחץ הנובע מעליות שערים? המומחים טוענים כי סין צריכה לשקול היטב את צעדיה, ולחשוב כיצד להתמודד עם ירידת הערך של עתודות מטבע החוץ שבאמתחתה.

  החלשות הדולר גורמת לעליית מחירי הסחורות שנקבעים על פי הדולר

  ד"ר צ'ן גְ'ה-ווּ, מרצה לכלכלה באוניברסיטת ייל: מחודש מארס עברו ששה חודשים, שבמהלכם איבד הדולר כ-20% מערכו מול היורו והין היפני. זוהי ירידה מהירה מאוד. הסיבה פשוטה יחסית: בין ינואר למארס נרשמה עלייה מהירה של כ-20% בשער הדולר. מכאן, אף על פי שנרשמה ירידה של 20% בששת החודשים האחרונים, ניתן לראות זאת כתיקון של העליה המהירה של הדולר בתחילת השנה. ירידת הדולר משפיעה על העולם כולו, ובמיוחד על ארה"ב וסין. בשל הירידה, הלחץ לאינפלציה גדל בסין: מכיוון שהיואן צמוד לדולר, וערכו קבוע לכ-6.8 בערך: דולר אחד שווה כ-6.8 יואן. ככל שמהירות ההיחלשות של הדולר גדלה, היא יכולה לגרום לעליית מחירים של סחורות הנקבעות על פי שער הדולר כגון נפט וברזל, תהליך הטומן בחובו סכנה.

  הכלכלן הה פאן: לאחר המשבר הפיננסי בארה"ב, שער הדולר החל לאבד מיציבותו. באותה תקופה כולם נזהרו ורצו לארה"ב, לכן הייתה זו תקופה בלתי שגרתית. ירידתו של הדולר היום כבר שגרתית יחסית. יכול להיות שהדולר ימשיך לרדת לתקופה מסויימת, לכן אנו צריכים לחכות שהוא ימשיך לרדת: יש לו עוד דרך למטה.

  כיצד יפגעו מדינות מתפתחות בכלל וסין בפרט מירידת הדולר?

  הה פאן: אינני יודע אם ארה"ב תעשה בסוף מהלך שיתקע את סין בבוץ. בתהליך ההחלמה של כלכלת ארה"ב, ההשקעות למעשה אינן יציבות. גידול ההשקעות בצורה כה רחבה נובע מהרצון להגדיל את המלאי. שיעור האבטלה בארה"ב גבוה היום באופן מיוחד, ההשקעות במניות ובנכסים בעבר לא נשאו פרי, ואלה הובילו להאטה בצריכה. לכן, הייצוא מארה"ב היא כעת נקודת האור של ארה"ב. כשהדולר נמוך, הייצוא מארה"ב גובר. מלבד זאת, לארה"ב יש גירעונות רבים, ולכן הם רוצים חזרה את החובות של המדינות המתפתחות. בשנה שעברה פגשתי את חברי, כלכלן אמריקני, שעבד בעבר בבית הלבן. שאלתי אותו: "מאיפה תקחו את כל הכסף לחבילת התמריצים שלכם?" הוא ענה ללא היסוס: "מהחובות של המדינות המתפתחות!" "אז למי תעבירו את כל החובות האלה?" הוא צחק: "זה לא עד כדי כך פשוט. נעביר אותם לכם, הסינים. לכן אנחנו משתמשים בעתודות מטבע החוץ שלנו, קונים חזרה את החובות של ארה"ב, עתודות מטבע החוץ של סין מקבלות כך מעמד של בן ערובה. גם זה מצב לא טוב, כי אם נפטר מדולרים, ערך המטבע ידרדר למקום מסוכן. אז אנו לא ממש נפטרים מהם: הדולר מאבד לאט מערכו, ואנו מרוויחים מכך לאט". מסיבה זו, המצב הנוכחי מאוד לא טוב לסין.

  מה הן ההשפעות של הסיכון שלוקחת סין, המשקיעה בנכסים ממשיים על מנת לעצור את ירידת הדולר?

  ד"ר צ'ן: אני יודע שבשנתיים האחרונות אופנתי מאוד לדבר על תכניות כאלה בארה"ב, אבל לדעתי, בזמנים כאלה הדבר החשוב ביותר הוא הבנת הלוגיקה של שוק הפיננסים. למשל, בשנה האחרונה אני נמצא כל הזמן בדיונים הקשורים לדולר. אנו דנים במיוחד בהפחתת היחס בין עתודות מטבע החוץ של סין לחובות הציבוריים של ארה"ב. כלומר, אם נשקיע יותר מעתודות מטבע החוץ בנכסים ממשיים כמו מניות ובמשאבים, עתודות מטבע החוץ של סין יושפעו עוד יותר מהסיכון של ירידת ערך הדולר, ויכולה להיות הפחתה משמעותית במטבע החוץ.

  הה פאן: ד"ר צ'ן העלה פה רעיון טוב מאוד. אפשר לבזר את עתודות מטבע החוץ שלנו, ואז יהיה לנו יותר אומץ להשקיע. אבל אני עדיין חושב שמנקודת המבט של מטבע החוץ, אין הרבה מקום להפניית ההשקעות לאפיקים אחרים. מכיוון שהעתודות שלנו גדולות מדיי, המצב הנוכחי של סין מזכיר במקצת את מצבה של צרפת בתחילת המאה ה-20. באותה תקופה צרפת החזיקה עתודות רבות של מטבע חוץ, בעיקר ליש"ט. אך כשהליש"ט איבד מערכו, צרפת החלה לבזר את מטבע החוץ שברשותה ומכרה את המטבע האנגלי. ירידתו הדרסטית של הליש"ט הכריחה את צרפת להשתמש במטבע שלה ולהתערב בערך הליש"ט בשוק המטבע הבינלאומי. שר האוצר הצרפתי שהיה אחראי על המהלך קיבל תואר אבירות מהמלכה האנגלית על מעשיו. אני לא שואף לכך שסין תקבל תואר אבירות מארה"ב, לכן, מבחינת עתודות מטבע החוץ, הצבענו רק על הסיפטומים של הבעיה. אנחנו צריכים לחשוב היטב כיצד לטפל בה. יכול להיות שאסטרטגיית הפיתוח של סין הייתה בעייתית, ושהפרזנו בהסתמכותנו על יצוא ובהסתמכותנו על יבוא הון זר, אסטרטגיה שהובילה לעתודות מטבע חוץ כה גדולות. רק על ידי בחינה מחודשת של אסטרטגיית הפיתוח אפשר יהיה להגיע לשורש הבעיה.

  טאן יה-לינג מנכ"לית המכון הסיני לכלכלה בינלאומית: ירידת הערך של הדולר אינה תואמת לחלוטין עם התאוששות המצב הכלכלי של ארה"ב. אפשר לראות כי ירידת הדולר היא אסטסרטגיה מכוונת, ואם משתמשים במדיניות הזו, יש לה השפעה גדולה על תחרות החברות בחו"ל, ואף על הישגיהן. לכן, יכול להיות שזו פעולה נכונה שתקדם את התאוששות הכלכלה האמריקנית. זה אולי מועיל לארה"ב עצמה, אבל זה מכביד על המצב של מדינות אחרות.

  ד"ר צ'ן: ירידת ערך הדולר תמשיך בזמן הקרוב. האפשרות שהדולר ישנה כיוון פתאום ויתחיל לעלות אינה כל כך ריאלית. מבחינת סין, אין זה משנה אם מדובר בשליטה על מטבע החוץ או ההשפעות האחרות שיש לירידת הדולר על כלכלת סין, אחרי הכל אין לנו דרך לשלוט בהשפעות ובאתגרים שיש לכך על הכלכלה הסינית. הדרך הטובה ביותר היא לשנות את המבנה הכלכלי של סין עצמה, לאפשר לעם הסיני לצרוך ולהחליף את שוק היצוא, וכך כלכלת סין העתידית תצמח ותסתמך יותר על צריכה פנימית ולא על יצוא. אם לא נוכל להגיע לכך, עתודות מטבע החוץ שלנו ימשיכו לגדול, וערכן יצטמק בעקבות ירידת הדולר או בעקבות השפעה של מטבעות אחרים, ולא ניתן יהיה להימנע מכך.