הגנרל היהודי של מאו

מאת: Other, תרגום: עמית אלעזר
 • יעקב רוזנפלד נולד באוקראינה בשנת 1903 בעיר לבוֹב, שהייתה נתונה באותם זמנים לשליטת האימפריה האוסטרו-הונגרית. בשנת 1923 החל את לימודי הרפואה באוניברסיטה בווינה, אותם סיים חמש שנים מאוחר יותר. לאחר סיפוחה של אוסטריה לגרמניה ב-1938, הוא נכלא במחנה הריכוז דכאו. לאחר שנה שוחרר מהמקום, והצטווה לעזוב את מולדתו ולא לשוב אליה לעולם.

  הוא בחר לשים פעמיו אל שנחאי, המקום היחיד בעולם אליו לא נצרכו אשרות. זאת, מכיוון שבאותה תקופה שנחאי הייתה תחת כיבוש יפני. אף על פי כן, על מנת לעזוב את אוסטריה, היה על היהודים להוכיח שיש להם מקום חלופי להגר אליו, ואשרה היא ההוכחה הטובה ביותר לכך. הֶה פֶנְגשאן, שכיהן כקונסול של הרפובליקה הסינית בווינה, דאג להנפיק אשרות אלו לאלפי יהודים בניגוד להוראות הממונה עליו.

  יעקב רוזנפלד (במרכז) ולצדו צ'ן-יי, מפקד הארמייה החדשה ולעתיד סגן רה"מ (מימין) וליו שאו-צ'י (משמאל) לעתיד סגן הנשיא

  בשנת 1941 הצטרף רוזנפלד לארמיה הרביעית החדשה - אחת משתי חטיבות קומוניסטיות בצבא המהפכני הלאומי. צבא זה הורכב הן מכוחות הקומוניסטים והן מכוחות המפלגה הלאומית, שחברו יחדיו למאבק משותף כנגד הכיבוש היפני על אדמת סין. לדעתו, המאבק הסיני כנגד הפלישה היפנית הוא חלק בלתי נפרד מהמאבק העולמי כנגד הפשיזם, לכן בחר גם לקשור את גורלו עם העם הסיני. שמו של רוזנפלד שונה לשם לוּאוֹ-שֶנְג-טֶה (Luoshengte, בסינית: 罗生特) ובשם זה הוא ידוע בסין מאז ועד היום.

  במהלך שירותו הצבאי, שימש רופא והכיר אישית מפקידים בכירים בצבא, חלקם גם חבו לו את חייהם במקרים רבים. הוא מונה לאחראי על תחום הרפואה בארמייה ונודע נודע בעוז רוחו ובאומץ ליבו הרב. בנוסף, על פי המלצתו ותכניתו, הוקם בית ספר לרפואה, בו הרצה פעמים רבות וכן הכשיר אחיות ורופאים רבים.

  בחודש נובמבר 1949, שב רוזנפלד לאוסטריה בחיפוש אחר קרובי משפחתו ששרדו את השואה ולאחר מכן עלה לישראל. הוא הלך לעולמו בתל אביב באפריל 1952. רוזנפלד שהה בסין 10 שנים, אשר 9 מהן בילה בשירות הצבא, והיה המערבי היחיד שזכה לדרגה צבאית כה גבוהה בצבא הסיני.