הגוף המחוקק העליון של סין מתחיל את הכנס השנתי בבייג'ינג

מאת: China Radio International, תרגום: יאנג יאנג, עריכה: אולגה לוקשין
 • הקונגרס הלאומי העממי (NPC), הגוף המחוקק העליון של סין, התחיל את הכנס השנתי שלו בבייג'ינג ביום שלישי האחרון, 5 במרץ 2019.

  ראש ממשלת סין, לי קהצ'יאנג, הציג את דו"ח העבודה של הממשלה בפתיחת הכנס.

  על פי הדו"ח, שנת 2018 היתה השנה הראשונה להכנסת העקרונות המנחים של הקונגרס הלאומי ה-19 של המפלגה הקומוניסטית הסינית במלואם. התוצר המקומי הגולמי (תמ"ג) גדל ב-6.6%, מעל 90 טריליון יואן.

  נוספו 13.61 מיליון משרות עירוניות חדשות, ושיעור האבטלה נשאר יציב ברמה נמוכה יחסית של כ-5%. ההכנסה הפרטית לנפש עלתה ב-6.5% במונחים ריאליים, לפי הדו"ח.

  סין קבעה את יעד הצמיחה של התוצר המקומי הגולמי שלה בתור 6% -6.5% לשנת 2019, על פי הדו"ח של הממשלה.

  סין שואפת ליצור מעל 11 מיליון מקומות עבודה עירוניים חדשים בשנה החדשה.

  הדו"ח מציין כי סין תעמוד בפני סביבה בעייתית ומסובכת יותר, אבל היסודות הכלכליים נשארים ויישארו יציבים לאורך זמן.

  הדו"ח מציין, כי הפתיחה הורחבה בכל החזיתות, דירוג הסביבה העסקית של סין עלה באופן משמעותי בדירוגים הבינלאומיים, ונעשתה התקדמות משמעותית במאמצים המשותפים לרדוף את יוזמת החגורה והדרך (BRI).

  השימוש של סין בהשקעות זרות הסתכם ב-138.3 מיליארד דולר, המקום הראשון בין המדינות המתפתחות. רמת התעריף הכוללת הופחתה מ-9.8 ל-7.5%.

  סין קיצרה באופן משמעותי את הרשימה השלילית של השקעות זרות, פתחה מגזרים כגון: כספים, תעשיית הרכב ועוד, לתחרות זרה, והאיצה את יישומם של מספר פרויקטים גדולים להשקעה זרה. מספר החברות הזרות החדשות גדל בכמעט 70 אחוזים.

  סין תחזק את המו"פ ואת היישום של Big Data וטכנולוגיות AI, כמו גם חידושים של תעשיות מתפתחות כמו טכנולוגיית המידע של הדור הבא, ציוד מתקדם, ביו-רפואה, כלי רכב חדשים, חומרים חדשים, והרחבת הכלכלה הדיגיטלית.

  במקביל, יורחב שיתוף הפעולה החדשני עם מדינות אחרות, וישופרו השירותים לסטודנטים מחו"ל ולכישרונות זרים.

  סין תעבוד כדי להמריץ את ישויות השוק, לשפר את הסביבה העסקית, תקצץ באישורים ממשלתיים, ותשפר את השירות כדי ליצור סביבה חיובית להשקעות ולסטארט-אפים, לפי דו"ח.

  הדו''ח גם ציין כי ממשלת סין חייבת לפעול בנחישות להסיר דברים מהרשימה השלילית של הכניסה לשוק ולקדם את מתן אפשרות הכניסה אלא אם כן נמצא ברשימה השלילית. בנוסף, על הממשלה להעביר את הסמכויות בנוגע לדברים שהיא לא צריכה להיות אחראית אליהם לידי השוק ולהפחית הקצאות ישירות על משאבים במידה מקסימלית.

  סין תשפר את סקירת התחרות ההוגנת ומערכות הרגולציה ההוגנת ותנוע מהר יותר כדי להוריד את כל התקנות והפרקטיקות המעכבות את תיפקוד השוק המאוחד והתחרות הוגנת.

  על פי הדו"ח, סין תדבק בעקרון של רדיפת צמיחה משותפת באמצעות דיון ושיתוף פעולה, חיזוק שיתוף הפעולה הבינלאומי בנוגע ליכולת הייצור, והרחבת שיתוף פעולה בשוק השלישי. סין תארח את הפורום השני של החגורה והדרך לשיתוף פעולה בינלאומי.

  סין מחויבת לשמור על הגלובליזציה הכלכלית ועל הסחר החופשי, והיא מעורבת באופן פעיל ברפורמה של ארגון הסחר העולמי. סין תאיץ את הקמתה של רשת אזורי סחר חופשיים בסטנדרט גבוה, תדבק במשא ומתן מראש על שותפות כלכלית אזורית מקיפה, הסכם הסחר החופשי בין סין, יפן וקוריאה דרומית, הסכם ההשקעות בין סין לאיחוד האירופי ותמשיך לקדם משא ומתן בנושא סחר עם ארה"ב.

  סין מחויבת לשיתוף פעולה הדדי מועיל, פיתוח win-win ויישוב סכסוכי סחר באמצעות דיון בתור צדדים שווים. היא תקיים בנאמנות את התחייבויותיה ותהיה נחושה בדעתה לשמור על זכויותיה החוקיות ועל האינטרסים שלה.

  הדו"ח קובע כי סין תישאר על דרך ההתפתחות השלווה, תקדם פתיחות מועילה לשני הצדדים ותתחזק בנחישות את הרב-צדדיות ואת המערכת הבינלאומית שנבנתה סביב האו"ם.

  סין תשתתף באופן פעיל בשיפור מערכת הממשל הגלובלית ותתמוך בכלכלה העולמית הפתוחה  כדי להפוך את האנושות לקהילה עם עתיד משותף.