הגודל כן קובע

מאת: Other, תרגום: עמית אלעזר
 • פקידי ממשל בסין שואבים השראה מבודהה, אך ספק שדווקא לסוג זה התכוון ופילל מייסד הדרך להארה. משרדי התיירות במדינה מתחרים ביניהם מי יבנה את פסל הבודהה הגבוה ביותר, וישכפל את ההצלחה של הבודהה הגדול בלינג-שאן, הנמצא בבירת מחוז ג'יאנגסו, ווסי.

  האטרקציה הנזכרת מתנשאת לגובה של 88 מטרים, ורק בשנה האחרונה הצליחה למשוך כ-3.8 מיליון תיירים. במקביל, בעלי הפרויקט שילשלו לכיסם סכום של 1.2 מיליארד יואן, תמורה כספית נאה למדי בהשוואה ל-725 טון של ברונזה יצוקה.

  הבודהה בלינג-שאן, מכונה משומנת של מזומנים

  במקביל, רשימת הבודהות צפויה להמשיך ולגדול. כך למשל, פסל של הבודהיסטווה גואן-יין בגובה 88 מטרים מתוכנן להיבנות בעיר סוג'ו שבג'יאנגסו, פסל נוסף של בודהיסטווה אחרת יתנסה בעתיד לגובה של 99 מטרים, ואם אין די בכך – הרי פסל של הבודהה אמיטאבה בגובה 48 מטרים צפוי להתנוסס על הר לו במחוז ג'יאנגסי.

  בעיני חלק מהתיירים, פארקים שבמרכזם פסל של בודהה משדרגים את מעמדם אוטומטית. פארק לינג-שאן, למשל, גובה 210 יואן לכרטיס ובמהלך החופשות קשה למצוא בו מקום פנוי.

  "הפארק מלא תיירים חמושים במצלמות והוא לא מקום לפולחן דתי", אומר אחד המבקרים מנינגבו. "נדהמתי שראיתי כל כך הרבה חבילות קטורת, כאשר לכל בקשה יש מחיר משלה: 50 יואן – תפילה לבריאות, 128 יואן – לבן זכר, 398 יואן לאושר ו-598 יואן לעושר".

  לסין היסטוריה ארוכה של אמנות בודהיסטית לגווניה, אשר הגיעה לשיאה בשושלות סוי וטאנג. עם זאת, פסלים ויצירות רבות הושמדו ונהרסו במהלך ההיסטוריה של סין המודרנית, במיוחד במהלך מהפכת התרבות. כך למשל, לפני 1949 היו בבייג'ין יותר מאלף מקדשים, אך כיום נותרו רק כמה עשרות. אחד מפסלי הבודהה הענקיים המוכרים ביותר בסין הוא הבודהה הגדול בלה-שאן, המתנשא לגובה של 71 מטרים שנחצב במאה ה-8 לספירה במהלך שושלת טאנג.

  הבודהה הגדול בלה-שאן

  "כמאמינה בבודהיזם, הייתי רוצה לראות יותר פסלים של בודהה. הם עוזרים להראות לקהל את הדרך להארה", אומרת חוי יאו, נזירה במקדש ביאנג-ג'ואו שבמחוז ג'יאנגסו. אך אני לא חושבת שיש עוד צורך בפסלים של עשרות מטרים או בשבירה של שיאי עולם".

  לדברי סואה יו, מהמחלקה ללימודי תרבות ודתות באוניברסיטה הסינית של הונג קונג, ממשלות מקומיות רואות בפסלי בודהה ענקיים דרך שאפתנית לדחוף קדימה את תעשיית התיירות המקומית. "הפרוייקטים מנצלים את הפופולאריות של בודהיזם, והם גם דרך פוליטית בטוחה לבנות חברה הרמונית."