הבנת הסיבוב החדש של הרפורמה והפתיחה של סין משלוש זוויות

מאת: China Radio International, תרגום: ג'יה סו , עריכה: אולגה לוקשין
 • הערה: הכתוב מטה הינו תרגום של פרשנות אשר הופיעה ב״פרשנויות לעניינים בינלאומיים״ בשפה הסינית.

  השנה מציינים את יום השנה ה-40 לרפורמה ופתיחה של סין. הקולות של החברה המערבית על "לאן סין הולכת בעתיד", "סין היא שותפה או יריבה" ו"סין היא הזדמנות או אתגר" גם גדלו באופן משמעותי. בהקשר הזה, הכנס הבינלאומי השלישי להבנת סין, שנפתח ביום ראשון בבייג'ינג, הוא אירוע ייחודי.

  בין המשתתפים כ-40 פוליטיקאים בעלי שם עולמי, נציגים אסטרטגיים פוליטיים ויזמים. נשיא סין, שי ג'ינפינג, שלח מכתב ברכות והדגיש כי סין תמשיך להעמיק את הרפורמות ולהרחיב את הפתיחה, לדבוק במושג הפיתוח החדש, לקדם את הפיתוח האיכותי של כלכלת סין ולספק הזדמנויות רבות יותר לשיתוף פעולה בעולם. תגובה חזקה כזו לחששות של החברה המערבית הניעה את האורחים הסינים והזרים לדון בנושא "מנהגי הצמיחה החדשים של סין וההזדמנויות החדשות לשיתוף פעולה עולמי".

  את הטיעונים השונים המופצים לגבי סין על ידי הקהילה הבינלאומית, ובעיקר החברה המערבית, ניתן לייחס לשלוש שאלות הקשורות לסין, כלומר: איזו מדינה היא סין? מהיכן זה מגיע? לאן זה הולך? בהקשר זה, האורחים הסינים והזרים שהשתתפו בוועידת "הבנת סין" נתנו תשובות מנקודת המבט של ההיסטוריה של הרפורמה והפתיחה של סין והן טיעונים לגבי עתיד אפשרי.

  בהתייחסו לשאלה הראשונה בנאומו הפומבי, ציין יאנג ג'ייצ'י, חבר הלשכה המדינית של הוועד המרכזי של המפלגה הקומוניסטית הסינית, כי הקהילה הבינלאומית יכולה להבין את סין בעזרת דבקותה העקבית בקידום השלום, שיתוף הפעולה ותוצאות win-win לכלל הצדדים, כמו גם שמירה על הגינות וצדק, תמיכה בביטחון האוניברסלי וחיפוש אחר קרקע משותפת תוך שמירה על ההבדלים המייחדים.

  לשאלה השנייה, ג'נג ביג'יאן, נשיא מכון סין לאסטרטגיה של חדשנות ופיתוח, השתמש במונח "דואליות" כדי לסכם את ההתקדמות והחסרונות של סין העכשווית.

  לאן סין הולכת בסיבוב החדש שלה של הרפורמה והפתיחה? המשתתפים טענו כי התשובה לשאלה זו ברורה ומוגדרת. כלומר: מטרות הפיתוח הכלכלי והחברתי הלאומי שהוצגו בקונגרס הלאומי ה-19 של המפלגה הקומוניסטית הסינית בכדי לבנות חברה משגשגת בכל המובנים עד 2020, להשיג את המודרניזציה הסוציאליסטית עד 2035 ולחתור לבניית סין בתור מדינה סוציאליסטית מודרנית גדולה, משגשגת, חזקה, דמוקרטית, מתקדמת מבחינה תרבותית, הרמונית ויפה באמצע המאה.